Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Lennujaama ähvardaja paljastas praalimine Facebookis

Lisatud helisalvestis ähvardusest!

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Eelmise aasta 25. juulil helistas Vladislav Pälling kaitsepolitsei korrapidaja telefonile ja Tallinna lennujaama. Kuigi originaalis luges ta oma sõnumi ette inglise keeles, kõlaks see eesti keeles umbes nii: «Tere. Me oleme ISISe Iraagi ja Süüria Islamiriigi esindajad. Selle nädala jooksul kavatseme me õhkida ühe teie lendudest suunal Tallinn–Saksamaa. Olge valmis.»

Korrakaitse suhtus teatesse väga tõsiselt ning lennujaamas võeti kasutusele täiendavad turvameetmed. Kohale toodi pommikoerad, piirkonnas hakkas patrullima oluliselt rohkem korrakaitsjaid. Kaitsepolitsei asus asja kallal palavikuliselt tööle, kuid kõne tegijast polnud algul kippu ega kõppu kuulda.

Rohkem kui pool aastat hiljem, juba kapo poolt kinnipeetuna, tegi Pälling lõpuks puhtsüdamliku ülestunnistuse, milles kirjutas: «Kui oleks võimalik eluloolinti tagasi kerida, ei läheks ma sellise asja peale mitte kunagi välja isegi kõige parematest kavatsustest.» Sellega oli uurimine sisulises plaanis lõpetatud. Kuid kuidas Pälling ikkagi tabati?

Esmalt analüüsisid tema kahte kõnet keelespetsialistid, kes ütlesid, et kõnes esitatud tekst oli monotoonne, selles puudus spontaansus ja ilmekus. Kuna ta aga parandas kõne jooksul oma sõnu, viitas see varem ettevalmistatud tekstile ning sellele, et ta luges seda maha.

Samuti leiti, et ta emakeel pole inglise keel, sest ta luges maha vigaselt. Lisaks tegi ta ka leksikalisi ja grammatilisi vigu. «Foneetiline analüüs leidis, et kõneleja emakeeleks võib olla üks Araabia Lõuna-Levandi murrete variant,» seisis analüüsis. Teisisõnu oskas Pälling väga hästi rääkida nii, et tema jutt mõjuks araabiapäraselt, mis, nagu hiljem selgus, oli ka tema enda eesmärk.

Välja võeti ka kogu tehniline info kõnede kohta, mis võimalik: telefoninumber, telefoni IMEI kood, asukoha tugijaam jne. Tuvastati, et helistatud oli Samsungi telefonilt, mida Elisa müüs odava komplektina erinevatele poodidele. Seetõttu tehti päringud nii võrguoperaatoritele, tehnikapoodidele, aga ka R-kioskile.

Tõenäoliselt uuris kapo selle kõne kohta küll nii palju tehnilisi parameetreid kui võimalik, kuid mingit kasu sellest otseselt ei olnud. Pälling tabati siiski tänu tööle inimallikatega.

Asi hakkas hargnema eelmise aasta jaanuari lõpus. Kapo tegi lennujaama turvava G4Si Eesti turvateenistusele päringu kõigi lennundusosakonnas 2016. aasta algusest kuni sama aasta juuli lõpuni töölt lahkunud inimeste kohta. Uurijate õnneks oli Pälling selles nimekirjas kohe esimesel kohal.

Selle aasta 27. jaanuaril kuulati üle G4Si lennundusosakonna juhataja, kellelt uuriti otsesõnu töötajate kohta, kes olid lahkunud konflikti tagajärjel. Esimesena tuli talle pähe üks inimene, kelle konflikt oli seotud alkoholitarbimisega.

Ja seejärel nimetas ta Vladislav Pällingut. 2015. aasta detsembris polevat ta ühel päeval lihtsalt enam tööle tulnud ning kõnedele ja meilidele ka enam ei vastanud. 2016. aasta 12. jaanuaril lõpetati temaga leping ning see tõstiski ta eelnevalt väljavõetud nimekirjas esimeseks.

Pällingu endise juhi sõnul olevat 2016. aasta kevadel hakanud Pällingu Facebooki seinale tekkima lennujaama töötajaid ja süsteemi halvustavad artiklid. Esimesed artiklid olid suunatud konkreetselt kahe inimese pihta, kes tundsid ennast sellest ka häirituna ja pöördusid veebikonstaabli poole. Hiljem, 2016. aasta lõpus, olevat ta hakanud kirjutama ka lennujaama tööspetsiifikat ja julgestuskontrolli halvustavaid artikleid. Tema kommeataaridest oli häiritud kogu kollektiiv.

Kui uurijad tema kontot nägid, oli põhjust kahtlusteks ilmselt rohkem kui küll. Pälling peeti kinni selle aasta 2. veebruaril kell 8.15 oma kodus. Kolm tundi hiljem kuulati üle ka tema töökaaslased. Üks neist, kellega Pälling oli lähedasemates suhetes, kiitis teda taevani ja ei uskunud, et mees võiks selliseks asjaks võimeline olla. Teine oli käinud Pällinguga jalgpalli mängimas ning talle meenus, et tõesti, mees uuris eelmise aasta augustis pommiähvarduse kohta.

Esimesel ülekuulamisel eitas Pälling oma seotust sündmusega. Ilmselt ei mõistnud ta isegi, et mõneti imelikult mäletas ta tollest kuupäevast väga täpselt, mis kell ta õue jalutama läks ja mis tal seljas oli – ta oli küll alibi välja mõelnud, aga esitas selle ebausutavalt täpselt.

Hiljem kirjutas ta juba kirjalikult puhtsüdamliku ülestunnistuse, milles kahetses tehtut kibedalt. Ta selgitas, et mingeid moonutusseadmeid ta ei kasutanud, aga üritas teha Aafrika aktsenti. Tal paluti ette lugeda ka lauseid, et teha foneetilist analüüsi, ja seejärel mängis mees oma teo üksikasjalikult videosse. Märtsi alguseks jõudis asi kohtusse. Pälling võttis vastu oma mõtlematu teo eest määratud karistuse – kahe ja poole aastase vanglakaristuse, millest reaalselt tuleb tal kohe ära kanda neli kuud.

Tagasi üles