Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

KOHALIK VAADE: Kas kõikvõimsa Antoni hiilgus on otsakorral?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Poola kaitseminister Antoni Macierewicz. | FOTO: Alexei Vitvitsky/TASS/Scanpix

Kui praegune Poola peaminister Beata Szydło 2015. aasta suvel ja sügisel üleriigilist kampaaniat tegi, eiras ja eitas ta võimalust, et Antoni Macierewiczist võiks pärast valimisi kaitseminister saada.

Selle asemel tutvustas ta Jarosław Gowinit kui võimalikku tulevast kaitseministrit. Macierewicz oli pildilt peaaegu kadunud ja keskendus kampaaniate korraldamisele väikestes, vaata et unustatud provintsilinnades, kus leidus palju temaga sarnase mõttemaailmaga inimesi.

Tegu oli kavala poliitilise sammuga, sest ühiskond on pikalt Macierewiczi umbusaldanud. Hoolimata Szydło lubadustest ja Macierewiczi ebapopulaarsusest sai temast kaitseminister. Käik muutis kohe küsitavaks Szydło positsiooni Õiguse ja Õigluse erakonnas (PiS) – see on alati nõrk olnud – ja ennustas, et vastne peaminister ei ole oma otsustes vaba.

Mis peamine, see näitas kätte Macierewiczi tõelise rolli erakonnas, kus ta – vähemalt praeguseni – nautis sõltumatust PiSi juhist Jarosław Kaczyńskist.

««Smolenski usund» on üks PiSi toetajaskonna ja Macierewiczi populaarsuse  põhialuseid,» märkis Poola endine president Aleksander Kwaśniewski. «Smolenski usund» – omamoodi segu katoliiklusest ja vandenõuteooriatest – on päev päeva järel nähtav Varssavis presidendipalee ees, kus selle järgijate leinatalitlused on kestnud juba seitse aastat. Iga kuu toimuvad seal poliitilised kogunemised ja mälestusteenistused.

Macierewicz on selle liikumise mõttemaailma kujundamisel etendanud olulist rolli. Veidi pärast presidendilennuki allakukkumist Venemaal Smolenskis 2010. aastal, kui teiste hulgas hukkus ka tollane president Lech Kaczyński – Jarosław Kaczyński kaksikvend –, lõi Macierewicz lisaks ametlikule uurimiskomisjonile oma komisjoni, mis katastroofi tagamaid uurima hakkas. Tema julgeoleku-taust ning paranoiliselt umbusklik iseloom muutsid ta kurikuulsaks.

Macierewicz väidab siiani kindlalt, et Venemaa mängis olulist rolli Smolenski lennukatastroofis, kuigi tema meeskonna väidetavad leiud on tihti naeruväärsed, ebateaduslikud ja ebaloogilised.

Enamik ühiskonnast peab Macierewiczi teooriat siiski «haiguseks, mis levis pärast 2015. aasta valimisi riiklikku poliitikasse», nagu seda kirjeldas endine PiSi liige Michał Kamiński. Väikesele kõigutamatult truule kogukonnale on tema versioon juhtunust aga ülim tõde.

Macierewiczi «panus» PiSis jääb seitsme kuni kümne protsendipunkti vahele, mis moodustab umbes veerandi kogu erakonna toetusest. Enamik tema valijaskonnast ongi need inimesed, kes näevad temas «Smolenski usundi» jutlustajat.

Aastatel 2005–2006 peaminister olnud Kazimierz Marcinkiewiczi andmetel toetab Macierewiczi enam kui 12 fraktsiooniliiget ja see seletab tema positsiooni erakonnas. Tema teine eelis on mõjuvõimsa preestri Tadeusz Rydzyki toetus. Rydzyk on konservatiivse Radio Maryja ja muu katoliikliku meedia looja ning juht.

Kwaśniewski arvates on Kaczyński ja Macierewiczi vahel käimas tihe võimuvõitlus ja erakonna liikmed on reastunud nende selja taha. Tema sõnul ei peitu nende vahel tekkinud konflikti põhjus mitte Macierewiczi mõjuvõimus erakonnas, vaid üldisemalt tema märkimisväärses mõjuvõimus kogu riigis.

Macierewiczi positsioonist saavad oma osa ka tema küsitava väärtusega tuttavad, näiteks ministri 27-aastane endine nõunik Bartłomiej Misiewicz, kes naudib tutvuse kaudu tekkinud privileege ja hüvesid. Hiljuti läks ta tööle riigi omanduses olevasse Poola Julgeolekugruppi (PGZ), kus meedia andmetel oli tema palk 12 000 eurot kuus – see on kaks peaministri või presidendi palka.

Kaczyński on oportunistliku Misiewiczi käitumist korduvalt kritiseerinud. Uudis tema uuest töökohast vihastas Kaczyński nii välja, et tema tööleping PGZs tühistati ja erakond alustas tema asjus sisejuurdlust.

PiSi siseelu tundvate inimeste, nagu Ludwik Dorni sõnul ei keerle kogu jant erakonnas siiski mitte Misiewiczi, vaid tema «ristiisa» Macierewiczi ümber, sest tal on seal ja Poola poliitikas üldiselt liiga tugev ja sõltumatu positsioon.

Dorni teatel alustati selle aasta alguses seetõttu Macierewiczi positsiooni lammutamisega, sest tema sõjaväepoliitikaga pole keegi rahul.

«Macierewicz on tõeline kahjur, kes lammutab sõjaväge, sõjaväeatašeede meeskondi ja viib selle ridades läbi puhastusi,» sõnas endine kaitseminister Tomasz Siemoniak. Juurdlus tema soosiku üle on Dorni sõnul alles esimene samm.

Tagasi üles