Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Muinsuskaitse selts tunnustas vabatahtlikke ja viibutas näppu Tallinna linna poole

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Valeri Gluschuki rajatud ordenimuuseumi väljapanek. | FOTO: Mihkel Maripuu

Muinsuskaitsekuu alguse puhul tunnustas Eesti Muinsuskaitse Selts (EMS) teenetemedalitega vabatahtlikke, kes on kaasa aidanud Eesti kultuuripärandi hoidmisele ja kaitsmisele. Karuteene medaliga kaasas käiv laitus sai osaks Tallinna linnaplaneerimise ametile.

Tänavu andis selts teenetemedalid kümnele inimesele.

Kodu-uurija ja fotograaf, Eesti Arheoloogiaseltsi asutajaliige Hjalmar Märska pälvis teenetemedali EMSi ajaloo jäädvustamise eest alates selle algusaastatest. Võru muinsuskaitseklubi esimest esimeest Ants Pindist tunnustati teenete eest kohaliku muinsuskaitseliikumise edendamisel ja jäädvustamisel. Hege Boman Grundekjøn sai medali Norra ja Eesti pikaajalise koostöö edendamise eest ning Eesti Vabariigi valitsusele eksiilis Oslosse mälestustahvli paigaldamise eestvedamise eest.

Aivar Ruukelit peeti meeles Eesti ajaloolise ühepuulootsiku ehituskultuuri taaselustamise, hoidmise ja laialdase tutvustamise eest. Elupõline sidetöötaja ning kollektsionäär Elmo Viigipuu pälvis teenetemedali Hiiumaa sideajaloo uurimise ja jäädvustamise eest. EELK Randvere Peetri koguduse endine esimees Urmas Kiviselg sai medali pikaajalise pühendunud tegevuse eest nii ainelise kui ka vaimse kultuuripärandi hoidmisel ja edendamisel.

Kunstnikule ja mäluhoidjale Mihhail Pavlovile andis EMS teenetemedali Juminda miinilahingu mälestusmärgi renoveerimiskavade koostamise ja suure isikliku panuse eest nende elluviimisel. Ettevõtjat ja faleristi Valeri Gluschuki tunnustati pikaajalise pühendunud tegevuse eest väljapaistva aumärkide kogu koostamisel ja selle põhjal ainulaadse Tallinna ordenimuuseumi asutamise eest.

Kolonelleitnant Andres Kütt sai teenetemedali hea ja tulemusliku koostöö eest mäluürituste korraldamisel, Eesti Sõjameeste Mälestuskiriku taastaja ning koguduse esimees Jüri Kask aga pikaajalise isamaalise tegevuse eest.

Karuteene medali andis selts sel aastal ajalooliste hoonete ja miljööalade kahjustamise tõttu Tallinna linnaplaneerimise ametile. «Miljööalade ja üksikute miljööliselt väärtuslike hoonete kaitsmisega ei tegeleta viimasel ajal enam piisavalt ja see negatiivne tendents kahjuks süveneb,» ütles EMSi juhatuse liige Tarmo Elvisto.

Tema sõnul selts Karuteene medalit füüsilisel kujul üle ei anna. «Karuteene medali statuut annab laureaadile õiguse lasta see omal kulul valmistada. See tuleks teha hõbedalaadsest metallist ning kanepinööriga kaela siduda,» rääkis Elvisto.

Tallinna linnapea kohusetäitja Taavi Aasa hinnangul teeb EMS linnaplaneerimise ametile liiga. «Muinsuskaitse seltsi hukkamõist tuleb ajal, mil vaid tosinkond päeva tagasi sai Tallinna toetatud Niguliste Rode altari uurimis- ja konserveerimisprojekt Euroopa kõrgeima tunnustuse, Europa Nostra auhinna. Meie jaoks on selline negatiivne hinnang väga ootamatu, sest selts pole seni meiega mingit kriitilisemat suhtlust pidanud ega ole siiani suutnud väljendada kuigi detailselt, milles küsimus,» lausus Aas.

Tagasi üles