Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Iva: olemegi meestepartei kuvandiga

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kaia Iva leiab, et õrnema sugupoole õigusi ei tule ilmtingimata seadustesse kirjutada, vaid naiste võrdsus meestega peab olema ühiskondlik hoiak. | FOTO: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Järvamaalasest sotsiaalkaitseminister Kaia Iva (52) soovib IRLi senist, Eesti riiklust ja julgeolekut hoidvat selgroogu tsementeerida naiste ja peredega väärtustamisega.

Miks otsustasite kandideerida IRLi esimeheks?

Ma iseenda jaoks teen seda hästi raske südamega. Sotsiaalvaldkonnas on tööd küll ja mulle meeldib olla kodus, oma pere juures. Aga eks see vastutus...

Kas arvate, et oleksite õige inimene, kes tõmbab IRLi juukseidpidi soost välja?

Praeguses olukorras arvan, et olen parem valik sellest, mis on valida.

Mille poolest olete parem kui Helir-Valdor Seeder?

Helir-Valdor Seeder on kindlasti hea valik, aga ma arvan, et olen natuke vähem tulihingeline konservatiiv.

Äkki IRL vajab just tulihingelist konservatiivi?

Ma arvan, et kui me läheksime liiga tulihingelisteks konservatiivideks, üritaksime väga EKRE suunale liikuda. Arvan, et see ei ole väga hea, ja meie erakond ei oota seda, et püüaksime võistelda EKREga. Pigem vajaks meie erakond kerget muutust ja avatust.

Seda on lubanud ja rääkinud ka praegune esimees Margus Tsahkna.

Meie erakond ootab seda, ja arvan, et ka meie valija. Ma olen koostöö, konsensuse otsija ja nõus erakonna sees ka järjepidevat musta tööd tegema, kui vaja teha. Et jutud saaksid räägitud ja plaanid peetud ning tahan hästi meeskonda näha.

Aga kui selja taga on meeskond, kes oli praegu Tsahknal, ning ta ütleb nüüd, et see meeskond ei lasknud tal teha, mida ta pidas vajalikuks? Kuidas teie selle meeskonnaga toime tulete?

Ma arvan, et kui meeskond on, siis pigem selline, et me räägime, arutame, millised on ülesanded ja kuidas me selleni (nende täitmiseni – toim) jõuame. Meeskonnatöö oleks suhteliselt hästi struktureeritud ja paika pandud.

Aga poliitilised mängud teie selja taga? Teid hakatakse ühest või teisest nöörist tõmbama?

Igas organisatsioonis on jõujooned, igaüks ju tahab, et tema arvamus jääks peale.

Kuidas suudate oma arvamuse maksma panna?

Eesmärk oleks leida ühine arvamus. Mitte, et mis on minu arvamus, vaid leida ühine arvamus, mis on mõistlik. Ja teha siis lõpuks selgeks, mis on hea erakonnale ja mis on hea, et erakond Eestis teeb.

Kindlasti leidub IRLis küllalt neid, kes sooviksid teist oma käpikut teha.

Igal juhul, igal pool on keegi, kes ütleb, et ma tahan, et teeks mina ja minu arvamus saaks mõjule. Aga igal juhul on erakonnajuhi töö – vähemalt peaks olema, ükskõik, kes ta on –, et ta suudaks panna kokku hästi eriilmelise meeskonna, kes kõige lähemas ringis tööd teeb. Et need asjad saaks tal vaieldud kitsamas ringis. Et ta mitte ei koondaks enda sõpru, vaid ka eriarvamusel olijaid. Sel hetkel, kui otsus tehakse koos ja räägitakse koos läbi ning leitakse parem lahendus, ongi see juba eri pooltega ja eri arvamustega läbi räägitud.

Tunnistan, et minu mõte läks selle pika ja ilusa jutu peale juba lendama. See on ilus jutt, aga tuleme tagasi selle juurde, kuidas IRL end ikkagi tugevamaks saaks jälle teha. Kui lähete üldkogule kõnet pidama, kas olete valmis ütlema sedagi, mis tingimustel olete esimehena valmis ka erakonnas viimasena tule kustutama?

Ei, tule kustutamiseks ma valmis ei ole. Mina olen ikka valmis selleks, et teeme erakonnaga oma tublit tööd edasi ja kasvatame selgroogu. Esimene asi on, et paneme oma selgroo paika, räägime ja saamegi aru.

Mis asi see selgroog on?

IRL on minu jaoks üks arusaadav ja heas mõttes igav erakond, kelle peale võib iga ilmaga kindel olla. IRLi selgroog on julgeolek, Eesti riigi püsima jäämine ja Eesti riigi huvide esikohale seadmine.

Sinna juurde kasvatame selle, et töötav inimene saab väärikalt hakkama, et pere saab hakkama, ning et tõepoolest me tegeleme sellega, et selles peres tekib ka see tunne, et naised – on ta siis juba ema või ei ole ta veel ema – on tõstetud kilbile. Et naised tunnevad end turvaliselt, nad julgevad lapse saamise otsuseid teha. Et lapsed ei jää sellepärast sündimata, et naistel pole turvatunnet. Mitte ainult majanduslikku, vaid et kõrval on ka mees, kes toetab, ja kui räägime hoolduskoormusest, siis jagab seda. Et sedapidi anda seda turvatunnet tagasi.

Naine üldiselt ei vali meie erakonda. Samas oleme rääkinud küll ja võtnud ette samme selleks, et lapsi ja peret toetada, meie kolme lapse poliitika. See on olnud oluline.

Mina tahan küll öelda seda, et naisel tasub IRLi valida. Mitte ainult sellepärast, et IRL räägib perest, pere toimetulekust, hakkamasaamisest, vaid seepärast, et IRL tõepoolest seab naise õigusi esiplaanile. Mitte seda, et hakkame kirjutama seadusi, et meetriga mõõta naise õigusi ja seda, kuidas naised peavad [meestega] võrdsed olema. Me peame jõudma niikaugele, et see on ühiskondlik hoiak.

Selles asjas räägivad kõik erakonnad täpselt sama juttu.

Ei räägi. Või kui räägivad, siis kas räägivad paremini või esitlevad oma tegusid paremini. Aga on üldine arusaam, et naine keerab pead ja naine teeb lõpuks lapsesaamise otsuse.

Võib-olla on kusagil hariduses veel mingid asjad, kuidas jõuaksime niikaugele, et mees väärtustab naist. Sõltumata sellest, kas ta on erakonnas, ühes või teises või kolmandas. Et ta pakub tuge ja turvatunnet. Mitte selles mõttes, et ta (mees – toim) läheb ja teenib ning proovib tööga end surnuks teenida, vaid et ta annab naisele ka seda vabadust ja teab, et toetab teda igal hetkel.

Kui praegu teeme seda emapuhkuse asja ümber, siis arvestame ka, et pakume sinna isapuhkusekuu, et isa oleks väikese lapsega kodus. Ja kui ta seal on, siis võib-olla on ta seal veel, ja ka ema teab, et ta ei ole seotud ainult üksi.

Teised erakonnad pakuvad kõike sedasama.

Ei. Muide, Keskerakond ei ole pakkunud isapuhkust juurde ning seda, et isa oleks kodus, ja et ema saab aru, et kui ta tahab ennast vahepeal teostada, teha osakoormusega tööd, et ta pääseb. Et ta ei ole nagu aheldatud sel hetkel. Lapsesaamine on küll rõõmus ja õnnelik sündmus, aga mingil hetkel ta ütleb, et ma tahan midagi muud veel teha, ma tahan olla kindel, et ma ei vastuta üksi, vaid me vastutame koos. See on minu meelest väga tähtis.

Kas tunnete, et seda arusaama ei ole IRLis praegu olnud?

Seda on olnud, oleme teinud neid perede asju. Aga ilmselt oleme seda vähe välja näidanud, samas on erakonnal olnud ka see mure, et välises kuvandis olemegi selline meestepartei.

Teie trump on see, et olete naine ja oleksite naisest erakonnajuht. Ka roheliste erakonda juhib nüüd naine.

Selles mõttes jah. See pole võib-olla esmane trump, aga olen töötanud ise haridusvaldkonnas, sotsiaalvaldkonnas, ja mitte ainult sellepärast, et olen naine ning tean seda poolt ja saan aru, et see on vajalik. Mees võiks täpselt samamoodi seda teha. Ma arvan, et seda sõnumit kannan küll mina paremini.

Kui teravaks läheb teil Helir-Valdor Seederiga konkureerimine erakonna esimeheks?

Ma arvan, et ei lähe. Meil on küll erinevaid seisukohti ning on välja toodud, et meil on keeruline ka sellepärast, et oleme ühes valimisringkonnas (riigikogu valimistel kandideerivad mõlemad Järvamaal ja Viljandimaal – toim). Aga ma loodan, et ta aktsepteerib mind, ning mina näen, et Helir on olnud ju kogu aeg tõsine tööinimene ja tõsine poliitik. Arvan, et oleme niisuguses konstruktiivses konkurentsis.

Kas teie kahe kõrvale tuleb veel keegi kandideerima?

Ei tea, praegu ei paista, aga meil on veel kõvasti aega.

Keeruline seis. Ühes toas ja ühe laua taga IRLis te ikka suudate kõik istuda?

Muidugi on keeruline, aga ikka suudame ühes ruumis maha istuda.

Tagasi üles