Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kadunud Lurich sõitis tagasi koju turistiklassis

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Amandus Admasoni "Tsempioni" (1903) modell oli Georg Lurich | FOTO: SANDER ILVEST/

Reedel, 21. aprillil toimub Haus Galeriis traditsiooniline kunstioksjon, millel tuleb müüki Amandus Adamsoni Georg Lurichi skulptuur, mis jõudis kodumaale pärast enam kui sajandipikkust eksirännakut.

Adamsoni kuulus Lurichi skulptuur «Tšempion» valmis 1903. aastal. Lurich tellis Peterburist prantsuse päritolu Adolphe Morandi valu- ja pronksitöökojast kaks pronksvalandit. Üks neist on praegu Eesti Spordimuuseumis, teise saatusest polnud enam kui sada aastat midagi teada. Tõsi, sellest teosest on veel kolmaski variant, mis valati 1924. aastal Tartus ning asub Eesti Kunstimuuseumis.

Et nüüd taas Eestisse jõudnud skulptuur on tõesti see, mis valmistati 1903. aastal, on kinnitanud Eesti Kunstimuuseumi kunstiteadlane Mai Levin.

«1904. aastal toimus USAs Saint Louisis maailmanäitus, millel osales ka Tsaari-Venemaa,» rääkis Eesti Kunstimuuseumi skulptuurikogu juhata Juta Kivimäe. Koos teiste tolleaegsete Venemaa kunstnike töödega saadeti sinna ka Adamsoni «Tšempion». Koju tagasi aga kunstitööd ei jõudnudki. Mis neist täpselt sai, pole teada, kuid arvatakse, et sealne agent müüs need tagasisaatmise asemel lihtsalt maha.

Keegi ei tea täpselt, mis seiklusi «Tšempion» sajandi vältel Ameerikas läbi tegi. Uuesti ilmus see päevavalgele tänavu, kui keegi eestimeelne Ameerika kunstikollektsionäär avastas selle James D. Julia oksjonikoja antiigioksjonil. Ta sai kohe aru, millega tegu on, otsustas, et Adamson peab kodumaale tagasi jõudma, ning ostis skulptuuri ära.

Kollektsionäär ei soovi avaldada oma nime ega seda, kui palju ta teose eest maksis. Haus Galerii galerist Triinu Soikmets märkis, et hind dollarites oli väiksem kui algsumma, mille eest see Eestis oksjonile läheb: 45 000 eurot.

Sümboolne kogu loo juures on veel see, et Adamsoni Lurich jõudis taas kodumaale tänavu 24. veebruaril. Kusjuures kollektsionäär ei tahtnud seda pagasisse panna, vaid ostis Lurichile pileti. Mässis kuju teki sisse nii, et välja jäi vaid ülestõstetud käsi, kinnitas rihmadega istmele ja lend võis alata. Tõsi, turisti-, mitte esimeses klassis.

Lurichi kuju, mis Soikmetsa sõnul võiks olla iga endast lugupidava kunstikogu kroonijuveel, iseloomustab veel üks mõnevõrra frivoolne detail. Nimelt tuleb skulptuuriga kaasa lisavarustus: pronksist viigileht, mille võib paari naastuga Lurichi suguliikme ette kinnitada. Tõenäoliselt valmistas selle Adamson ise. «Sel ajal oli tavaks niisuguseid lisasid teha, et töid saaks eksponeerida ka rangemate moraalinormidega publiku ees,» seletas Soikmets.

Adamsoni «Tšempion» on Haus Galerii seekordse, järjekorras juba 41. kunstiklassika oksjoni kalleima alghinnaga teos. See on ka tänase oksjoni ainuke skulptuur. Veel tulevad müügile Eduard Wiiralti, Günther Reindorffi, Eerik Haameri, Richard Sagritsa, Ado Vabbe jt graafilised lehed ning maalid.

Tagasi üles