Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kultuuriministeerium saab raha muinsuskaitsereformiks

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Indrek Saar. | FOTO: Erik Prozes

Valitsuskabinetis andis eelarvestrateegiaga raha kultuuritöötajate palgatõusuks, aga ka huvitegevuse toetussüsteemi kehtestamiseks ning kauaoodatud muinsuskaitsereformiks.

Kui sel aastal tõusis riigilt palka saava kultuuritöötaja brutotöötasu alammäär 942 euroni kuus ehk 13,5 protsenti, siis kultuuriminister Indrek Saare (SDE) sõnul on palgatõus prioriteet ka eelarvestrateegias. Aastatel 2018–2021 on kultuuritöötajate palkadeks tema sõnul ette nähtud 52 miljonit eurot lisaraha, mis võimaldab liikuda kõrgharidusega kultuuritöötajatele lubatud miinimumi tõstmise tempos.

«Töötasu alamäära jõuline tõstmine peab jätkuma, et aastaks 2020 prognoositav keskmine palgatase kätte saada. See on eesmärk, mille oleme kultuuritöötajatega kokku leppinud alusdokumendis «Kultuuripoliitika põhialused aastani 2020»,» ütles Saar ja lisas, et motivatsiooni hoidmiseks tuleb tegeleda ka nende riigilt palka saavate kõrgharidusega kultuuritöötajatega, kelle palk on juba praegu alammäärast kõrgem, samuti tugiteenuseid pakkuvate töötajatega.

Huvitegevust toetatakse nelja ja poole aasta jooksul veel 66 miljoni euroga, mis on Saare sõnul suureks abiks peredele, kelle lastele võib huvitegevus jääda muidu kättesaamatuks luksuseks. Huvitegevuse toetussüsteem rakendub 1. septembril.

Muinsuskaitsereformiks, mis algab valitsuse otsuse järgi 2019. aastal, on eelarvestrateegias ette nähtud 1,4 miljonit aastas ehk kokku 4,2 miljonit eurot.

Kultuuriministeerium selgitas, et kultuuriväärtuste hoidmine on riigi põhiseaduslik ülesanne, kuid umbes veerand Eesti ehitismälestistest on halvas või avariilises olukorras. Olukorra parandamiseks soovib ministeerium minna kontrollivalt muinsuskaitselt üle kaasavale muinsuskaitsele.

Tagasi üles