Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ausus maksis töökoha

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Henrik Kalmet | FOTO: Jaanus Lensment

Vaid nädalapäevad pärast Postimehele antud avameelset intervjuud pole Henrik Kalmet enam Tallinna Linnateatri näitleja.

Elmo Nüganen | FOTO: Sander Ilvest

Henrik Kalmet ja Tallinna Linnateatri peanäitejuht Elmo Nüganen tegid eile ETV «Aktuaalse kaamera» kultuuriuudistes ühise avalduse, kus kinnitasid, et Kalmet esitas avalduse, mille teater ka rahuldas.

«Mul on kahju, et see on nii kaugele läinud,» tunnistas Kalmet. Sedasama ütles ka Nüganen.

Lühike kommentaar «Aktuaalsele kaamerale» oli esimene, mille Nüganen pärast Kalmeti kriitika alla sattumist andis.

Kalmet väitis ETVs, et teda pole avaldust kirjutama sunnitud ja see oli tema isiklik otsus.

Ka pärast linnateatri trupist lahkumist jätkab Kalmet mängimist mängukavas olevates lavastustes «Inimesed, kohad ja asjad», «Suveöö unenägu», «Melujanu», «Krabat», «Hiirtest ja inimestest», «Lantimiskunstnikud» ja «Macbeth». Viimases on tema kanda peaosa.

«Hooaja lõpuni,» nimetas Nüganen ETV-le antud kommentaaris Kalmeti rollide kestuse. Peaaegu kõigi eespool nimetatud lavastuste etendused on hooaja lõpuni ka välja müüdud, ainult Salme kultuurikeskuses mängitavale «Lantimiskunstnikele» leidub pileteid.

Postimehele teadaolevalt kohtusid 19. aprillil Kalmet ja Tallinna Linnateatri trupp. Teatrikriitik Meelis Oidsalu väitel sunniti Kalmet lahkumisavaldust kirjutama.

ERRi kultuuriportaalile antud kommentaaris selgitas Oidsalu, et Tallinna Linnateatri juht Raivo Põldmaa kohtus Kalmetiga, ütles, et «Elmo Nüganen sööb su välja» ning lihtsam on ise lahkumisavaldus esitada.

«Seega ei lahkunud Kalmet teatrist ise, vaid teda survestati selleks,» lausus Oidsalu.

Postimehele on väidetud, et Nüganen oli pannud Põldmaa fakti ette, et teater peab valima tema ja Postimehele avameelse intervjuu andnud näitleja vahel.

11. aprillil Postimehes ilmunud intervjuus oli Kalmet oma koduteatrist rääkides väga kriitiline. «Mina ei ütle Elmole «nägemist» või et ta ei võiks lavastada, kuid kui maailm on muutunud, siis tuleb selle järgi ka reageerida. Pole vaja öelda, et meil on peanäitejuhi teater ja meie peanäitejuht on Elmo Nüganen. See ei pea paika,» rääkis üleeile 31. sünnipäeva tähistanud näitleja.

Kalmeti sõnul võib Nüganen ju kanda ametinimetust «peanäitejuht», aga Tallinna Linnateatri tegelik peanäitejuht on praegu lavastaja-dramaturg Diana Leesalu. «Elmo ei tee aastas mitte ühtegi lavastust ja Diana teeb igal hooajal kaks. Linnateatri praegune repertuaar on Diana Leesalu nägu,» rääkis linnateatri trupi liige.

Samuti väitis Kalmet, et praeguses linnateatris polegi kunstilisi ebaõnnestumisi, sest teater ei julge eksperimenteerida. «Meil ei lähe lavastusi ka kunstilistel põhjustel mängukavast maha – publik on ju saalis! Ükskõik, mis meil välja tuleb, on see juba kolm kuud varem ette välja müüdud. Aga see pole elusa organismi tunnus.»

Kalmeti sõnul tuleks teatril peeglisse vaadata. «Praegu on bränd Tallinna Linnateater tugevam kui sisu. Ühel hetkel saab publik aru, mingi aeg toob see bränd veel publiku saali, kuid me ei saa lõputult publikut petta.»

Teatrikriitik Kadi Herküli hinnangul pole saladus, et viimased aastad pole Tallinna Linnateatrisse toonud kunstilisi üllatusi või säravaid tippe. «On olnud «oli kah»-aastad. /.../ Praegu ei ole Tallinna Linnateatri tipphetk. Siin töötab ilmselt üks Eesti kõige paindlikum ja võimekam, tuntum ja tunnustatum näiteseltskond, kuid nende väljund ei ole eesti kõige elusam teater. Linnateater aprillis 2017 on turvaline ja kindel, aga liiga sageli ka igav, pidetu, keskpärane.» Nii kirjutas Herkül Postimehes Tallinna Linnateatri praegust repertuaari analüüsides.

Henrik Kalmet töötab Tallinna Linnateatris alates 2012. aasta augustist. Samal aastal lõpetas ta EMTA lavakunstikooli XXV lennu, mille juhendaja oli Elmo Nüganen.

Tallinna Linnateatris töötas aprillis 31 näitlejat. Teatri omapära on aga see, et trupp koosneb suuresti Nüganeni enda õpilastest või kursusekaaslastest. Teatris domineerivad kolm lendu: XIII, XX ja XXV. Kui kaks viimast on olnud peanäitejuhi juhendatud kursused, siis esimene on tema enda kursus.

Henrik Kalmet on paljudele teatrisõpradele tuntud aga eelkõige kui üks Kinoteatri asutajaid ja eestvedajaid-näitlejaid. Küsimusele, kas Kalmet tahab ise saada Tallinna Linnateatri peanäitejuhiks, vastas viimane suure tormi tekitanud intervjuus eitavalt.

Nüganeni viimane lavastus esietendus Tallinna Linnateatris 2014. aastal ja selleks oli praegugi mängukavas olev «Igatsus». Linnateatri mängukavast leiab sel hooajal veel kaks tema lavastust. Teatris loodetakse, et sel sügisel võtab Nüganen ette uue materjali ja teeb üle mitme aasta lavastuse.

Tagasi üles