Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tartu hruštšovkadest saavad smartovkad

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tartu südalinna Jaani kiriku külje alla rajatud hruštšovka on paljudel linlastel juba ammu hambus, pilootprojekti raames peaks hoone saama ka kenama ilme. | FOTO: Margus Ansu

Järgmise aasta lõpuks peaks 22 Tartu kesklinna piirkonnas asuvast hruštšovkast saama Euroopa Liidu toel ultramoodsad näidismajad, mida tullakse Tartusse kaema kõikjalt Euroopast.

Projekt peaks tõestama, et viletsa soojapidavuse poolest tuntud majadest on võimalik teha niinimetatud liginullenergiahooned. Euroraha vahendab ühistutele Tartu linn ja ka majad on praeguseks välja valitud. Projekti SmartEnCity juht Raimond Tamm ütles, et praegu koostatakse kõigi 22 maja rekonstrueerimisprojekte.

Euroopa Liit annab neli miljonit eurot, mis tähendab, et toetus ühistutele on 102 eurot ruutmeetri kohta. Teine kolmandik vajaminevast rahast peaks tulema Kredexi toetusena ning viimane kolmandik tuleb ühistutel pankadelt laenata.

«Majal on tavapärasest veidi rohkem põhisoojustust, aga väga suur roll on akendel,» selgitas Tamm. «Akende sooja läbilaskvusele on ranged nõuded, kindlasti peavad need olema kolmekihilised pakettaknad.» Majas on soojustagastusega ventilatsioon, katusel aga päikesepaneelid, mis parandavad elektrit tootes omakorda hoone energiabilanssi.

Tamme kinnitusel jäi paraku ühistuid ka joone alla. Toetust on keeruline saada neile majadele, mille rekonstrueerimiseks on ühistud ise juba laenu võtnud ja suure töö ära teinud. «Nende puhul ei saaks energiatõhususe võit olla nii suur,» tunnistas Tamm.

Tamme kinnitusel on projekti eesmärk näidata, et kortermajade rekonstrueerimine liginullenergiahooneks on üldse võimalik. «Seda ei ole Eestis varem kordagi tehtud, ma ei räägi ainult hruštšovkadest, vaid kõigist kortermajadest,» lausus ta. «Me tahaksime tekitada selles osas parima praktika. Tahame ka teada, milline on sellise projekti maksumus, sest ehitustööde hinnapakkumised alles tulevad.» SmartEnCity vedajad on siiski võtnud varem ehitusfirmadelt ka eelpakkumisi.

Euroopa Liit ei anna Tamme kinnitusel raha lihtsalt selleks, et Tartu majad korda saaks, vaid selleks, et tekiks üks näidispiirkond, millest on õppida ka mujal Euroopas. «Kõik peavad sellest infost osa saama, seda nii siin kohapeal kui ka distantsilt.»

Tagasi üles