Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kaido Kama koondamine loob sõnavabadusohu õhustiku

29
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kaido Kama | FOTO: Teet Malsroos / Õhtuleht

Ootamatu koondamisotsusega lõpeb 1. maist üheksa aastat riigikontrollis nõunikuna töötanud Eesti iseseisvuse taastamise järgse aja ühe olulisima poliitiku, mitmekordse ministri Kaido Kama tööleping. Kas just põhjuseks, aga siiski väidetavaks ajendiks kriitiline seisukohavõtt valitsuse ametliku metsanduspoliitika suhtes.

Paar väljavõtet Kama 5. märtsil Postimehes ilmunud artiklist: «On kuri kahtlus, et RMK-l hakkab mets otsa saama. Raiemahu vähendamise asemel minnakse järjest nooremate metsade kallale ja ilmselt hakkab kasvama ka raiesurve kaitsealadele, kus on veel vana metsa alles.» /.../  «Ja nii olemegi siis jõudnud välja 60-aastaste raieküpsete kuusikuteni. Iga vana metsamees teab, et tegemist on lapsetapmisega. Tähelepanuväärne on, et selle järjekordse raievanuse alandamise vastu astusid esmakordselt välja ka suured metsafirmad (konkreetselt näiteks Lignator Mets OÜ). Ja selle seadusemuudatuse eestkõnelejateks on olnud eelkõige RMK ja riigiametnikud, mitte erametsaomanikud.»

Riigikontrolli juht Alar Karis küll tunnistab, et tema ametkonna töötaja peaks isikliku arvamusavalduse puhul lisama juurde ametkondliku «tärni», kuid peab kunstlikuks Kama koondamise ühendamist tema kriitilist sõnavõtuga.

*

-Riigikontrolör Alar Karis, miks Kaido Kama nädala eest koondati?

Me teeme pidevalt korrektiive oma meeskonnas ja me ei soovinud kuidagi Kaido Kamast lahti saada, vaid koondasime lihtsalt selle ametikoha. Personaalset aspekti küll siin pole. Alles hiljuti tegime koondamisotsuseid, mis puudutasid personalijuhte ja raamatupidamist. Eks ressursid on piiratud igal pool ja peame rõhu panema neile, kes auditit teevad, ja muutusi on lähiajal plaanis veelgi. See polnud mingi erand.

-Palju koondamisi on olnud? Üks-kaks või kümmekond?

Meil on nii väike kollektiiv, et üks inimene on juba väga suur muudatus. Aga see on organisatsioonis loomulik, et aeg-ajalt on tarvis liigutada inimesi. Kaido Kama töötas meil varasemalt käsunduslepinguga ja lepinguga tööl on ta olnud üsna vähe aega. Meil on kokkulepe, et ta jätkab nõu andva eksperdina, sest teatavates valdkondades on meil tarvis ekspertiisarvamust, et hinnata ima auditit n-ö pilguga mees metsast. Ja seda oli ta valmis tegema.

-See «mees metsast» on küll väga õigesti öeldud, sest kuulu järgi sai Kama koondamisteate ühe artikli järel...

Mis artikkel?

-… artikkel, mis ilmus märtsi alguses Postimehes ja oli kriitiline RMK liiga intensiivsena näiva metsaraie poliitika suhtes.

Kuidas see seotud on?

-Seda soovingi küsida, et kas ja kuidas võivad olla üks artikkel ja koondamisotsus omavahel seotud?

Siin ei ole mingit seost. Ainult nii palju, et juhtisin Kaido Kama tähelepanu sellele, et kui ta kirjutab isiklikku arvamust, siis tuleb rõhutada, et see pole riigikontrolli arvamus.

-Aga ta ju ei rõhutanud, et see on riigikontrolli arvamus.

Jah, aga ta ei rõhutanud, et see on isiklik arvamus. Sest kui võtta meie koduleht lahti, siis on näha, et ta on riigikontrolli nõunik. Nii nagu mina kirjutan artiklitele, mis ei ole seotud või toetatud riigikontrolli audititega ja minu ametipostiga, et see on minu isiklik seisukoht. Ja seda palusin ka Kaido Kamal meeles pidada, kui ta kirjutab midagi. Aga rohkem pole sel teemal küll juttu olnud. Seos, et koht koondati sõna võtmise pärast – see on kunstikult otsitud.

-Pean teid uskuma, ent kui ütlete, et ei tea isegi, millisest artiklist on jutt, aga saite Kamale siiski sõnad peale lugeda, on siin väike vastuolu. Ja tunnistan oma rumalust, et ma ei teadnudki varem, et Kama töötas riigikontrollis.

Aga mina tean ju seda ja institutsiooni juhina on minu ülesanne meelde tuletada, et kui avaldatakse isiklikku arvamust, siis tuleb see lihtsalt ära märkida. Muud ei olegi! Ja see pole kuidagi seotud koha koondamisega. See pole esimene koondamine ega jää ka viimaseks, sest vaatame kogu struktuuri väga hoolega üle.

See teie loodud konstruktsioon ei ole kindlasti pädev juba seetõttu, et oleme Kamaga kokku leppinud, et tema eksperdiarvamust kasutame täpselt sel hetkel, kui peame seda vajalikuks ja vastava lepingu alusel. Suhted pole kindlasti seepärast päris sassis.

-.-.

Mai alguseni riigikontrolli tööpostil jätkav Kaido Kama keeldus kommentaaridest.

Tagasi üles