Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

EKA krundile plaanitakse 30-korruselist hoonet

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Vaade tulevasele kõrghoonel Kaubamaja poolt, kuhu on kavandatud väljak ja terrass. | FOTO: Allianss Arhitektid

Erinevatel põhjustel luhta läinud 14-korruselise Eesti Kunstiakadeemia projekti asemel tahab Tallinna südames asuva Tartu maantee 1 krundi uus omanik ehitada sinna ligi 30-korruselise hoone.

Täna toimus Kesklinna valitsuses Laikmaa 11 / Tartu mnt 1 krundi detailplaneeringu eskiisi avalik arutelu. «Sel ajal, kui eskiislahendus oli siin avalikul väljapanekul, käis sellega tutvumas neli inimest,» ütles arutelu juhtinud linnaosavalitsuse linnakeskkonna osakonna juhataja Aigar Palsner. «Praeguse seisuga on eskiisi kohta esitatud üks ettepanekuid, arvamusi ja vastuväiteid sisaldav pöördumine. Planeeringuga taotletakse ka maa sihtotstarbe muutmist. Praegu on see ühiskondlike ehitiste maa, taotletakse muutmist elamu- ja ärimaaks.»

Planeeringu koostamisega tegeleva arhitekti Peep Moorasti sõnul alustati sellega kaks aastat tagasi, kui endise EKA krundi uus omanik pöördus linnaplaneerimise ameti poole nõuande saamiseks, et kuidas edasi tegutseda. «Ameti soovitusel viidi läbi detailplaneeringu visiooni konkurss, kus osalesid kolm mainekat arhitektuuribürood: Alver Arhitektid, Allianss Arhitektid ja Trummal Arhitektid,» ütles Moorast.

Kõige perspektiivikamaks osutus Allianss Arhitektide variant, millega ka edasi töötatakse. Moorast rõhutas samas, et eskiis ja kõik selle juurde kuuluv pole veel lõplik ning paljud asjad võivad planeeringumenetluse käigus muutuda.

Täpne kõrgus selgub hiljem

Alliansi töö näeb kavandatavale kõrghoonele ette küll 30 korrust, kuid Moorasti sõnul on pilvelõhkuja kõrgus paika pandud Viru hotelli ja Swissôteli katuseid ühendava kujutletava joonega, mida uus ehitis ei tohi ületada.

Gonsiori-Laikmaa ristmiku poole jääb madalam hotelliosa. Kinnistu Kaubamaja-poolsesse külge on kavandatud skväär-väljak, samuti õhtupäikesega terrassiala.

«Erinevad linnaametid on esitanud planeeringule terve rea nõudeid. Lisaks kõrguse piirangule tuleb arvestada kõrghoonete teemaplaneeringu nõuet hoonestustiheduse osas. Tuleb koostada ühtne liiklusskeem Rävala puiestee, Teatri väljaku, Estonia puiestee, Narva maantee, Laikmaa, Gonsiori ja Kivisilla tänava vahelise ala kohta. Praegu on City Plaza ja Tartu maantee vaheline ala Laikmaa 11 / Tartu mnt 1 kinnistu osa. Selles osas peab olema tagatud jalakäijate läbipääs. Samuti peab olema tagatud jalakäijate ja sõidukite läbipääs naabermajade hoovidesse,» rääkis Moorast.

Planeeringu käigus tuleb läbi viia ka keskkonnamõju strateegiline hindamine. Põhilised aspektid, mida tuleb hinnata, on müra, mõju välisõhule ja liikluskoormus.

Aadressidel Gonsiori 8 ja Tartu mnt 7 asuvate majade elanikke puudutab uue kõrghoone ehitamine enim. Üks neist kaotab päikesevalgust, teisel napib aga majaümbrust maad isegi prügikonteineri paigutamiseks juba praegu, rääkimata siis pärast uue hoone ehitamist. / Illustratsioon: | FOTO: Allianss Arhitektid

«On läbi viidud ka naaberhooneid puudutav insolatsiooniuuring. Kõige suurem mõju on nii nagu EKA maja puhulgi Tartu mnt 7 / Kivisilla 4 hoonele,» tõdes Moorast. Insolatsioon tähendab äraseletatult seda, kui kaua päike hoone akendesse paistab. Insolatsiooni vähenemine allapoole kehtestatud normi ja sellega seotud vaidlus oli üks põhjus, miks mõne aasta eest nurjus EKA uue hoone ehitamine kõnealusele krundile.

Vastuseks Postimehe küsimusele, kas vaidlused insolatsiooniküsimuste üle jäetakse jälle naabrite õlule või võtab linn nende lahendamise seekord enda hoolde, vastas Palsner: «Insolatsioon on puhtal kujul naabrusõiguse küsimus ja kui kaks isikut lepivad vabatahtlikult kokku loomuliku päevavalguse vähenemise osas ja kui kinnistusraamtusse tehakse vastavad kanded, siis linna kohus on seda aktsepteerida. Juhul kui insolatsiooni vähenemise osas kokkuleppele ei saada ja rikutakse insolatsiooninorme, siis tuleb kas muuta ehitise mahte või asukohta, sest vastasel korral on tegemist rikkumisega.»

Naabrite mured ootavad lahendust

Tartu mnt 7 / Kivisilla 4 maja omaniku Ester Palmi esindaja Eversheds, Ots ja Co advokaadi Kaarel Bergi sõnul on nad oma esmased seisukohad insolatsiooniküsimustes avaldanud. «Tõepoolest, meie maja osas insolatsioon väheneb, ja ta väheneb alla normi. Meie küsimus linnale oleks, et mis see mõistlik ja sobiv lahendus on? Kas see on naabritevaheline kokkulepe? Ja kui kokkulepet ei tule, kas siis ei tule ka kõrghoonet?» küsis Berg. Päris ühest vastust tal oma küsimustele saada ei õnnestunudki.

Palsner arvas vaid, et insolatsioonireegleid eirava planeeringu kehtestamine oleks linna seisukohast mitte eriti tark tegu, sest seda oleks lihtne kohtus vaidlustada.

Berg viitas ka sellele, et insolatsioonist rääkides võetakse aluseks teostumata jäänud EKA hoone projekt ning väidetakse, et uus lahendus olevat sellest parem.

Hulk küsimusi oli ka Tartu mnt 7 majaga otsapidi kokku ehitatud Gonsiori 8 elamu korteriühistu esindajal. Nimelt kuulub selle maja juurde nii vähe maad, et probleeme on isegi jäätmekonteinerite tühjendamisega. Ühistul soovitati nõuda vaba sisse- ja väljasõitu tagava servituudi seadmist.

Ühistu juhatuse liikme sõnul aga on probleem selles, et Tartu mnt 7 eest kulgeval tänavalõigul on niigi ülemäära palju liiklemist. Kui naaberkrundile pilvelõhkuja ehitatakse, siis ei taga ilmselt ka servituut probleemideta pääsu oma kinnistule. Gonsiori 8 ja kavandatava uusehitise vahele on vähemalt eskiisis jäetud nii palju tühja ruumi, et auto peaks ka Gonsiori tänava poolt maja hoovi pääsema. Aga arvestades, et sealsamas on mitu ühissõidukipeatust, ei pruugi see plaan transpordiameti heakskiitu saada.

Palsner lubas lõpetuseks, et kõik küsimused ja ettepanekud kantakse protokolli ning nendega töötatakse edasi.

Tagasi üles