Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Otepää ametnikud on Hendriksoni ettepanekutest väsinud

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Margus Hendrikson on tuttav mees nii keskkonnaameti, keskkonnainspektsiooni kui ka Otepää vallavalitsuse töötajatele, vallavanema Kalev Laulu sõnul leidub tal ettepanekuid peaaegu iga detailplaneeringu kohta.

Tartu maavalitsuses on Hendrikson arengu- ja planeeringuosakonna juhataja, Valgamaale jäävas Otepää vallas tegutseb ta vallakodanikuna. Kui enamasti pakub uus detailplaneering huvi eelkõige algataja naabritele, siis Hendrikson tegutseb vallaüleselt. «Ta teeb igasuguseid ettepanekuid, mida planeeringus tuleks muuta, mida parandada, millele võiks pöörata rohkem tähelepanu,» rääkis Laul.

Vallavanema sõnul teeb Hendrikson ettepanekuid peaaegu kõigile detailplaneeringutele, muutes nende kehtestamise aeganõudvamaks. «Kui avalikul väljapanekul tuleb ettepanekuid ja kokkuleppele ei saada, lähevad need automaatselt maavanema järelevalvesse – see aga pikendab planeeringu menetlemise aega,» selgitas vallavanem.

«Olen temaga kokku saanud ja arutanud, kuidas seda ettepanekute tegemist vähemaks võiks jääda, aga ega me pole kuhugi jõudnud,» selgitas Laul.

Hendrikson on Laulu sõnul pannud planeeringute koostajale muuhulgas ette, milliseid hekitaimi võiks kasutada ja millised taimeliigid sobivad Otepää loodusmaastikku. «Käärikule tehti kunstmuruväljak. Hendriksoni ettepanek oli mitte teha kunstmuruväljakut looduskaitsepiirkonda, et see ei sobi. Eks ole tulnud selliseidki ettepanekuid, mida oleme arvestanud – näiteks kui terminoloogia on vale olnud.»

Viimati soovis Hendrikson Laulu kinnitusel, et vald hüvitaks talle maa tagastamise viibimisega tekkinud kahju. Lisaks osales Hendrikson usinalt Otepää looduspargi uue kaitse-eeskirja ettevalmistamisel, tehes 60 ettepaneku ringis. Ta vaidlustas kaitse-eeskirja ka endale kuuluval maal ja soovib enda maa looduspargi kaitse alt üldse välja jätta. «Andsime talle vallavalitsuse poolt kaasa toetava kirja – ka meil ei ole midagi selle vastu.»

Hendriksoni ettepanekud on Laulu sõnul juba planeeringuti korduma hakanud. Vallavanem ei tee saladust, et ametnikud on Hendriksoni ettepanekutest üsna väsinud. «Planeeringutega tegeleb meil üks inimene. Kui on stampettepanek, läheb meilt vastu copy-paste stampvastus. Aga kõik see võtab ikkagi aega.»

On siiski mõned detailplaneeringud, millele Hendrikson pole ettepanekuid saatnud või on need hiljem tagasi võtnud. Postimehe teada on sel puhul läinud inimene lihtsalt Hendriksoni juurde Tartusse, temaga vestelnud ja kuidagi on kokkuleppele jõutud.

Miks teeb Hendrikson ettepanekuid Otepää vallas algatatud detailplaneeringutesse, millega tal ei tohiks olla vähimatki pistmist? «Esitan planeeringu avalikul väljapanekul ettepanekuid, sest selline õigus on seaduse järgi igal inimesel,» põhjendas ta. «Planeeringud on vigu täis nagu hulkuv koer kirpe. Tihti pole viitsitud neid enne nende vastuvõtmist isegi läbi lugeda. Mina teen tasuta ja kodanikualgatuse korras seda tööd, mille eest spetsialistidele palka makstakse.»

Ja veel: «Leppisime kunagise Otepää vallasekretäriga kokku, et esitan kõigile vallas menetletavatele ja avalikustatavatele detailplaneeringutele ettepanekuid ja vastuväiteid. Olen jõudumööda lubadust pidanud.»

Muide, Lilli Paamale kahe kuuse raiumise eest trahvi teinud keskkonnainspektsiooni ametnikel oli naisest kahju, aga kuna rikkumine tuvastati, ei jäänud neil muud üle. Nüüd on seadus niipalju muutunud, et inspektor saab vähetähtsa väärteo kohta jätta menetluse alustamata.

Tagasi üles