Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Lunavara WannaCry jõudis Eestisse

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Mitme allika kinnitusel on kõikjal maailmas palju kahju tekitada jõudnud lunavara WannaCry jõudnud ka Eestisse ja nakatanud siinseid arvuteid.

Esimesena jõudsid märgid sellest, et ka meil on nakatunud arvuteid, küberturvalisusega tegeleva ettevõtte MalwareTech andmebaasidesse. Nimelt peab see ettevõte reaalajas uuenevat kaarti, kus on näha päringud, mida lunavaraga WannaCry nakatunud arvutid teevad.

Viimase 24 tunni tabeli andmetel on Eestis nakatunud kuus arvutit, neist kolm Tallinnas.

Ka telekomiettevõte Telia märkis oma eilses teates, et eelmise nädala lõpus üle terve maailma kiirelt levinud WannaCry on Eestisse juba oma märgid maha jätnud.

Telia Eesti turvaintsidentide valdkonna juht Aare Kirna tõdes, et Telia klientide puhul on seni esinenud mõned juhtumid, millel võib olla seos WannaCry viiruse katsega end arvutikasutaja süsteemidesse sokutada. Tema kinnitusel on ühele era- ja ühele ärikliendile ka sellekohane hoiatus saadetud, kuid seni pole kliendid ettevõtte abi küsinud. «Seni on meil Eestis küll hästi läinud, kuid WannaCry on endiselt ohtlik,» rõhutas Kirna.

Riigi infosüsteemi ameti (RIA) andmeil ei olnud eilse hommiku seisuga Eestis siiski ühtegi kannatanut ehk pahavaraga nakatunud arvutit. «Küll on aga sihtmärkide hulgas olnud 15 Eestis asuvat IP-aadressi, mis kuuluvad enamjaolt eraisikutele,» ütles Postimehele RIA pressiesindaja.

Kaspersky Labi esindaja Igor Zujev märkis, et nende firmale teada oleva info järgi pole ükski tema Eesti klient kahjustada saanud.

Reedel hakkas laekuma ärevaid teateid WannaCry-nimelisest pahavarast, mis on klassikaline lunavara. Pahalane krüptib arvutites ja serverites leiduvad failid, tehes need loetamatuks, ning nende taastamiseks peab ohver maksma kurjategijatele lunaraha. Samas pole mingit garantiid, et failide lahtikrüptimine hiljem õnnestub.

Eilseks oli viirusega pihta saanud juba üle 200 000 kasutaja ning üle 230 000 arvuti, lunavara nõuded ulatuvad 300 dollarist 1200 dollarini. Kurjategijatel on seni õnnestunud kätte saada üle 40 000 dollari bitcoin’ides.

Tagasi üles