Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Reformierakond paneks Tallinna TV kinni, teised jätaksid alles

7
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tallinna linnavalitsus | FOTO: Scanpix

Mis saab Tallinna linnapangast ja linnapoest, kas Tallinna Televisoon jätkab tööd, mis on Tallinna järgmine suur idee, kuidas anda linnaosadele rohkem iseseisvust – kohalike valimiste suurima võitlustandri Tallinna linnapea kandidaadid vastavad põhimõttelistele küsimustele.

Sel nädalal selgus, et Keskerakonna ametlik linnapeakandidaat on praegune Edgar Savisaare asemik, tegevlinnapea Taavi Aas, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) kandidaadiks on Martin Helme ja Reformierakond kinnitab suure tõenäosusega oma kandidaadiks Tallinna piirkonna juhi Kristen Michali.

Kuigi Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) teatas sel nädalal, et nende kandidaadiks võib olla riigikogu saadik Viktoria Ladõnskaja – mis sobib väga hästi kokku nende ajutrusti sooviga eristuda võimalikult palju aasadest-helmetest-michalitest –, loobus ta ise esialgu linnaasjade üle arutamast.

Pärast 24-tunnist mõtlemisaega vastas ta Postimehele: «IRL otsustab juuni lõpuks, kes on meie Tallinna linnapea kandidaat. Praegusel hetkel on mitu inimest, kes on võimalikud kandidaadid. Jah, vastab tõele, et mina olen üks võimalik kandidaat. Aga ma ei soovi astuda sama reha peale nagu Marina Kaljurand. Kui tuleb selge otsus, siis me koondume kõik ühe kandidaadi selja taha ja osaleme ka vastavalt debattides.»

KÜSIMUSED KANDIDAATIDELE

1) Mis on kolm konkreetset objekti, kuhu tuleks investeerida ja mis tuleks teie arvates valmis teha?

2) Kas Tallinna Televisioon tuleks kinni panna? Mis saab n-ö linnapangast ja linnapoest ehk lipost?

3) Mis on põhimõttelised muudatused, mida Tallinn vajab?

4) Mis oleks see suur, utoopiline idee à la Tartu õhutramm, mis võiks Tallinnas olla?

5) Kui ohtlikuks peate seda, et riigi pealinnas jätkub ühe erakonna ainuvõim?

6) Kas tasuta ühistransport peab jääma?

7) Kas munitsipaalmaju on vaja?

8) Millisel moel võiks linnaosade iseseisvust suurendada?

MARTIN HELME  (EKRE, ametlik linnapeakandidaat)

Martin Helme. / Foto: | FOTO: Toomas Tatar / Õhtuleht

1) Konkreetseid objekte ei tahaks välja tuua. Selge on see, et endiselt on Tallinnas vaja avalikku raha panna koolidesse-lasteaedadesse, teedesse ja ühistransporti. Ma ei poolda raha uputamist linnahalli, küll aga võiks kaaluda Patarei merekondluse ostmist linnale ja kogu linna administratsiooni sinna kolimist. Kusjuures see ei oleks sugugi pööraselt kallis, sest praegu linna mööda laiali olevad ja kohati vägagi kallitel ning ebaotstarbekatel pindadel asuvad ametid saaks kas maha müüa või välja üürida.

2) Linnapank ei hakanud tööle ja ma ei pea mõistlikuks uuele ringile minekut.

Linnapood on asutus, mille kasulikkus nii linnale kui selle kundedele on kergelt öeldes küsitav. Toimetulekuraskustes olevaid inimesi saab palju paremini aidata teist moodi kui kummastavate skeemidega tehtud ja kehva kaubavaliku ning teenindusega poodi pidades.

Tallinna TV ei peaks kinni minema – Eesti meediamaastik kindlasti vajab lisakonkurentsi. Küll aga peaks ta muutuma sisukamaks ja poliitiliselt mitmekesisemaks. Kindlasti on vaja teha korralik revideerimine linnalehtedega, mida on liiga palju ja mida osaliselt levitatakse Tallinna maksurahaga ka teistes omavalitsustes. Need dubleerivad sageli üksteist ja nende abil juurutatakse kakskeelsust linnas.

3) Tallinn vajab väga põhimõttelist mõtteviisi muudatust nii paljudes küsimustes, et ainus võimalus selle saavutamiseks on linnas võimul oleva jõu välja vahetamine.

Linnaplaneerimine on täiesti bütsantslik. Prügimajandus halvasti korraldatud ja kallis ning korruptsioonihõng võtab silma vesiseks. Ühistranspordi areng seisab kümme aastat: peale tasuta sõidu tekitamist ei ole mitte midagi muud tehtud, liinid ei ole sõitjate vajadusi arvestavad. Kergliikluse arendamisest ainult räägitakse. Lööktööna loodud lasteaiakohad on teises linna otsas, koolivõrgus toimub massiline venestamine. Lisaks progressiivse homo- ja pagulaspropaganda pealepress. Avalikku raha kasutatakse raiskavalt ja rumalalalt. Kõik see on parandatav ainult sellega, kui tehakse täisvahetus.

4) Sellest on hetkel veel vara rääkida. Meil on selliseid ideid mitu!

5) Ohtlik on pigem see, et linnas ja riigis on võim sama seltskonna käes. Nagu näitas Meelis Pai ja linnahalli juhtum, ei tegele prokuratuur meil valitsuserakonna poliitikute asjade uurimisega. See tähendab, et linnas lokkab peale varasema korruptsioonimentaliteedi ka karistamatuse tunne. See on ohtlik tõesti. Ja lisaks kohutavalt kahjulik meie kõigi rahakotile.

6) Meie seda kindlasti ei kaota, küll aga vajab ühistransport põhjalikku ümberkorraldust, kui soovime, et inimesed seda heal meelel kasutada tahaksid.

7) Ei ole. Samas on vaja, et linnal oleks võimekus pakkuda hädasolevatele inimestele ajutist avariipinda. Selleks ei pea ise ehitama, selle mure saab lahendada üürituru ja olemasolevate pindade abil.

8) Linnaosade iseseisvuse suurendamine saab eelkõige toimuda, kui suurendatakse halduskogude pädevust. Aga ma pole kindel, et linnaosade iseseisvuse suurendamine on otstarbekas. Pigem tuleks küsida, kas Tallinna mõni linnaosa peaks olema eraldi linnaosa. Pirita ja Nõmme puhul pole küsimus sugugi põhjendamatu. Ja samuti tuleks küsida, kas praegu on linnaosade piirid seal, kus mõistlik, või tuleks need üle vaadata.

KRISTEN MICHAL (Reformierakond, kinnitamata kandidaat, Tallinna piirkonna juht)

Kristen Michal. / Foto: | FOTO: Mihkel Maripuu

1) Haridusse ja eesti keele õppesse, et haridussüsteem oleks alates lasteaiast eestikeelne. Eesti keele oskus annab võrdse võimaluse Eestis edukas olla.

Transporti ja ühendustesse. Enamik suuremaid objekte Tallinnas sünnivad praegu riigi toel, näiteks eelmises valitsuses majandusministriks olles said eelarvesse nii Haabersti kui Russalka ristmik ning Gonsiori tee laiendus ja algas Ülemiste trammiliini ehitus. Uuendused peavad jätkuma, et Tallinn oleks tulevikulinn. Konkreetse objektina: investeeriks 200-kilomeetrise jalgrattateede võrgustiku rajamisse ning Tallinna kattev moodne trammivõrgustik tuleb välja ehitada. Plaanid selleks on ekspertidel ka olemas.

Eakate hooldusesse ja toimetulekusse. Praegu on selle kvaliteet madal ning järjekorrad pikad. Me kõik jääme vanaks, vanadus peaks olema väärikas ja ilus aeg.

2) Jah! Tallinna TV kinni valimistele järgnevast päevast. Info levikuks on Eestis olemas vaba meedia. Linnapangas ja linnapoes tuleks teha põhjalik audit, lõpetada maksumaksja rahaga keskerakondlaste palgal hoidmine, mõlemad sulgeda ning vabanevat raha kasutada linnas eakate ja lastega perede jaoks.

3) Uusi juhte ja värsket pilku. Asjaajamist, mis paistaks läbi ja oleks korruptsioonilõhnata. Heaperemehelikku tunnet linna tuleviku osas. Julgeid ideid, et Tallinn oleks tulevikulinn. Tallinn peaks uuenduste, ettevõtlusele soodsa keskkonna ja innovatiivsuse osas olema Eestis üks mootoreid. Võimalusi selleks on, sõltub juhtide julgusest kaugemale vaadata ja ettevõtlikke kodanikke kuulata.

4) Tallinnas võiks olla tunnel Helsingiga. Olen seda ideed ühena mitmest eest vedanud varemgi ning teoks saades kasvataks see mõlema hõimurahva majandust, sissetulekuid ja ka kaksikpealinna olulisust maailmas. Arvutused tulevad 2018. aastal ja usun, et sellel ideel on lai tugi nii Eestis kui Soomes.

5) Tallinn vajab värskust. Keskerakonna ainuvõim on viinud olukorrani, kus prügihaisu ei tule vaid prügikastist, vaid ka linnavalitsusest. Nii ei peaks Eesti pealinnas olema. Keskerakonna ainuvõim on ennast ammendanud, pole kahtlust.

6) Et mitte teha sellest valimiste peaküsimust, võib senine süsteem säilida, kuid ühistransport peab saama oluliselt kvaliteetsem. Hoopis uusi lahendusi ja liine on vaja. Praegune lahendus on suurendanud reisijate arvu vaid üks-kaks protsenti, sedagi jalakäijate arvelt. Samas autos veedetav aeg on pikenenud, mõnel suunal isegi rohkem kui 30 protsendi võrra.

Uusi ja paremad lahendusi on vaja ning investeeringuid. Tallinnas tuleks välja ehitada moodne linna kattev trammivõrgustik. Ning korralik rattateede võrgustik. Lapsed ja pered liiguksid rohkem, turvaliselt ning ummikuid oleks vähem.

7) Vaid neile, kes reaalselt abi vajavad – näiteks lastekodude kasvandikud ja tulekahjuohvrid.

8) Linnaosade halduskogude otsustusõiguse suurenemise kaudu ning kodanikeühenduse ja asumiseltside kaasamisega. Lisaks eelarve koostamisel suuremate võimalustega, nii on ka linnaosade ja asumite tulevik rohkem kohalike inimeste juhtida.

Näitena, heakorra tagamisel peaks linnaosa võimalused suuremad olema. Linnaosavalitsused on praegu nagu kummalised postkontorid – keegi noogutab, aga iga suurem mure läheb edasi kuhugi torustikku. Nii ei peaks see olema. Tuleks kohapeal inimesi kuulata ja koos lahendada probleemid, see on inimeste ootus ja arukas juhtimine.

TAAVI AAS (Keskerakond, ametlik kandidaat)

Taavi Aas / Foto: | FOTO: Tairo Lutter

1) Kindlasti on meie jaoks oluline Tallinna mereääre korda tegemine tervikuna ning selle avamine linnarahvale. Teeme korda Reidi tee, et tagada sujuvam liiklus sadamasse ja sadamast välja. Samuti vähendab tee liiklusreostust ja müra kesklinnas ning toob elu praegusele tühermaale, kus saame inimestele pakkuda senisest hoopis mõnusamat linnaruumi.

Soovime ehitada täismõõtmetes ujula Lasnamäele, ehitada valmis Tallinna haigla, Tallinna väikese ringtee ning kesklinna jalakäijate tänava ehk niinimetatud peatänava. Sellest saaks Tallinna elanikele ja turistidele koht, kus jalutada, nautida kohvi, head seltskonda ja ilusat linna.

2) Tallinna TV jääb, sest see on oluline vabalevi kanal – mitte ainult tallinlastele, vaid ka kõigile teistele Eesti elanikele. Kanalil on uus juht ja nõukogu ning oleme rõhutanud, et soovime kaasata selle tegemisse ka meediaeksperte, mitte ainult erakondi.

Linnapanka Tallinnal ei ole, küll aga on linn koos ligi 200 teisega osanik Tallinna Ühistupangas. Kusjuures kõigil osanikel on ühistupangas võrdväärne hääl ja kaal panga tuleviku ning eesmärkide üle otsustamiseks. Selline pank on Eestile vajalik.

Linnapood on oluline sotsiaalne meede inimeste toimetulekule kaasa aitamiseks.

3) Tallinn ei vaja põhimõttelisi muutusi, vaid jätkuvat ja stabiilset arengut. Oleme käivitanud palju uusi projekte ja need tuleb lõpuni viia. Küsitlused näitavad, et linlased on eluga Tallinnas rahul ja see annab indu, et meie senine suund on õige.

4) Kindlasti toetan tunnelit Helsingisse, mis loodetavasti saabki reaalsuseks ega jää utoopiaks.

5) Ma ei pea seda ohtlikuks, vaid positiivseks. Suudame poliitilisest kemplemisest üle olla ning teha ära reaalseid asju, mis on linnaelanike elu parandanud.

6) Tasuta ühistransport peab jääma ja linnatranspordi ettevõtet ei tohi erakätesse maha müüa.

7) Munitsipaalmaju on vaja ja nende ehitus peab jätkuma, sest me toetame euroopalikke väärtusi.

8) Tallinn on tervik. Linnaosade põhiline tegevus peaks olema suunatud sotsiaalküsimuste lahendamisele ja heakorra ning puhkevõimaluste korraldamisele. Linnaosa halduskogude roll planeeringute heakskiitmisel võiks minu arvates olla suurem, aga paraku sõltub see pigem nende endi aktiivsusest.

Tagasi üles