Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Autorollo tsiviilasi läheb tagasi ringkonnakohtusse

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Keit Pentus-Rosimannus. | FOTO: Sander Ilvest

Riigikohus tühistas eile Autorollo tsiviilasjaga seotud isikutele, teiste seas riigikogu reformierakondlasest liikmele Keit Pentus-Rosimannusele soodsa lahendi, mis saadi ringkonnakohtus. Teise astme kohus peab hakkama kaasust uuesti vaagima.

Pentus-Rosimannuse sõnul tundub talle, et varsti saab tähistada ühe varalise vaidluse viie aasta juubelit. «Tänaseks on iga Eesti kohtusüsteemi aste teinud selles vaidluses otsuse minu kasuks,» kirjutas ta sotsiaalmeedias.

Pentus-Rosimannuse sõnul ei vaidlustanud riigikohuski maakohtu ja ringkonnakohtu viimase, talle soodsa otsuse sisu, vaid soovis selle vormistamisel suuremat põhjalikkust.

«Mis seal ikka, õigusriik ennekõike. Läheme järjekordsele ringile, loodetavasti üha kiirenevas tempos ja ei murra seegi,» ütles ta ning lisas, et on juba mõni aeg tagasi loobunud sellesse pingpongi põhjalikult süvenemast. «Las kohtuveskid jahvatavad omas tempos edasi. Toetajatele aitäh! Püsige rõõmsad.»

Autorollo tsiviilasjas esitasid riigikohtusse kassatsioonkaebused OÜ Autorollo pankrotihaldurid Martin Krupp ja Katrin Prükk, kes taotlevad Tallinna ringkonnakohtu 21. oktoobri otsuse tühistamist täies ulatuses ja asja uut läbivaatamist ringkonnakohtus.

Riigikohtu kolleegium leidiski eile avaldatud lahendis, et ringkonnakohtu otsuse see osa, millega ringkonnakohus lahendas hageja nõude kostjate Rain Rosimannuse ja Keit Pentuis-Rosimannuse suhtes, tuleb tühistada, kuna täitmata on jäetud kohustus kohtuotsust põhjendada.

«Ringkonnakohus tegi selles osas maakohtu lahendile vastupidise otsuse. Otsuse tegemisel ei järginud ringkonnakohus aga tsiviilkohtumenetluse seadustiku sätet, mille kohaselt peab ringkonnakohus juhul, kui ta tühistab maakohtu otsuse ja teeb uue otsuse, võtma seisukoha kõigi maakohtu menetluses esitatud poolte väidete ja vastuväidete kohta,» leidis riigikohus.

Samuti pole ringkonnakohus riigikohtu hinnangul täitnud samas seadustikus sätestatud kohustust põhjendada maakohtu hinnatud tõendite ümberhindamist. Need on riigikohtu hinnangul menetlusõiguse normi olulised rikkumised, kuna nii ei saa menetlusosalised aru, kuidas kohus järeldustele jõudis. Samuti ei saa kassatsioonikohus lahendit sisuliselt kontrollida.

Ringkonnakohus tühistas mullu 21. oktoobril varasema esimese astme kohtu otsuse ja tegi tühistatud osas uue lahendi, millega jättis OÜ Autorollo pankrotihaldurite Martin Krupi ja Katrin Prüki nõuded Siim Roode, Keit Pentus-Rosimannuse, Siim Roode ja NJORD Advokaadibüroo OÜ vastu rahuldamata.

Tagasi üles