Stenbocki majast lahkub lühikese aja jooksul viis inimest

FOTO: Sander Ilvest / Postimees

Stenbocki maja.

Suvekuudel tõmbab Stenbocki maja ukse enda järel kinni mitu olulist ametniku, kellele praegu veel asemikku pole. Ametipositsiooni poolest on neist kõige tähtsam julgeoleku ja riigikaitse koordinatsioonibüroo juht Kristjan Prikk, kelle lahkumisele riigikantseleist veel ametlikku kinnitust ei ole.

Tihedalt luureasutustega koostööd tegev Prikk läheb Postimehe andmetel lähikuudel tagasi kaitseministeeriumi, kus on varemgi töötanud. Praegusesse ametisse asus ta 2015. aasta oktoobris pärast Andreas Anvelti lahkumist. Enne seda töötas ta sama büroo juhi asetäitjana.

Samuti on lahkumas pisut enne Prikki, 2015. aasta augustis peaministri büroosse välisnõunikuna tööle tulnud Rein Tammsaar. Juba 1994. aastast Eesti välisteenistuses töötanud mees läheb tõenäoliselt tagasi välisministeeriumi palgale.

Valitsuskommunikatsiooni direktor Urmas Seaver oli Priki ja Tammsaare võimalikust lahkumisest rääkides napisõnaline. «Riigikantselei julgeoleku ja riigikaitse koordinatsiooni bürood juhtiv Kristjan Prikk ja peaministri büroos töötav Rein Tammsaar ei ole lahkumisavaldust kirjutanud,» sõnas Seaver.

Ent peale välisnõuniku jääb keskerakondlasest peaminister Jüri Ratas ilma ka kaitsenõunikust Kadri Peetersist, kelle lahkumine on teada olnud juba mitu kuud. «Kadri Peeters alustab 1. augustist tööd kaitsenõunikuna Eesti saatkonnas Washingtonis, kuhu ta kandideeris ja osutus valituks juba eelmise aasta sügisel,» sõnas Seaver selgituseks.

Asendajad ministeeriumist

Kes Peetersi ja Tammsaare asemel peaministrit nõustama hakkavad, on juba Ratase otsustada, kuid on sama hästi kui kohustuslik, et need ametikohad täidetaks inimestega vastavatest ministeeriumidest. See tähendab, et Peetersi asemel peaks kaitsenõunikuks saama keegi kaitseministeeriumist ning Tammsaare asemele välisministeeriumist.

Juuni lõpus läheb emaduspuhkusele valitsuse kommunikatsioonibüroo strateegilise kommunikatsiooni nõunik Liis Lipre-Järma, kes täitis varem Ilmar Raagist tühjaks jäänud ametikoha. Riigikantseleisse tuli ta eelmise aasta sügisel presidendikantselei välisosakonnast, kus pärast president Toomas Hendrik Ilvese ametiaja lõppu tehti tavapärased muudatused.

Kommunikatsioonibüroost lahkub juuni lõpus ka valitsuse meedianõunik Ave Tampere. Märtsis lahkusid büroost senine juht Helin Vaher ja meedianõunik Rasmus Kagge, kes lõid oma suhtekorraldusbüroo. Pärast Vaheri lahkumist täitis Tampere ka büroojuhi ametikohustusi. Aprilli lõpus asus sellele ametikohale seni riigikogu kommunikatsioonijuhina töötanud Urmas Seaver.

Lipre-Järma ja Tampere asemel uusi inimesi veel leitud pole.

Seega lahkub lähematel kuudel riigikantseleist mitu olulist välis- ja julgeolekupoliitika ametnikku, mis on tähelepanuväärne, arvestades, et 1. juulil algab Eesti eesistumine Euroopa Liidu nõukogus. Samuti on teisel poolaastal ees mitu Eesti julgeoleku seisukohast olulist sündmust, nagu kohalike omavalitsuste valimised ja õppus «Zapad 2017».

Ent riigikantselei ja peaministribüroo nende pärast ei muretse, sest riigiaparaadis tegeleb nende ettevõtmistega suur hulk inimesi ja mitu ministeeriumit. «Kindlasti suudab Eesti riik hästi läbi viia Euroopa Liidu eesistumise, korraldada kohalike omavalitsuste valimised ning hakkama saada väljakutsetega, mis on seotud «Zapad 2017ga». Et eesistumine oleks edukas, on riigikantseleisse tööle võetud 54 inimest, ka neist töötavad paljud inimesed riigikantseleis läbi asutustevahelise rotatsiooni,» lausus Seaver. Sama kinnitas ka peaministribüroo juht Tanel Kiik.

Kuulujutud vastuoludest

Alates Jüri Ratase tulekust Stenbocki majja on kuluaarides räägitud, et temaga kaasa tulnud n-ö poliitiliste nõunike ja spetsialistidest nõunike vahel on olnud hõõrumisi. Paar nädalat tagasi väitis ajaleht Eesti Ekspress, et Ratas spetsialistidest nõunikega ei suhtle ega aruta nendega otsuseid läbi. Kas võib ka see olla üks põhjuseid, miks inimesed on Stenbockist lahkunud või lahkuvad?

Ratase olulisimaks nõuandjaks peetava Kiige sõnul ei vasta see jutt tõele. «Olen olnud ametis ligi kuus kuud. Ma ei mäleta ühtegi korda, et oleks mingit hõõrumist olnud või et keegi oleks tulnud mulle probleeme läbisaamise osas välja tooma. Meie töö käib ikkagi ühise eesmärgi nimel,» ütles Kiik.

Tema hinnangul ei pea absoluutselt paika ka jutt, nagu oleksid peaministril poliitilised ja mittepoliitilised nõunikud. «Mingit vahet teha, et kes on poliitiline, kes on apoliitiline, kes on nõunik või mingi muu kategooria – see on äärmiselt kunstlikult ja vildakalt tekitatud. Nõunikel on sisulised vastutusvaldkonnad, vahet pole, kas sa oled roteeritud siia välisministeeriumist, kaitseministeeriumist, Eesti Pangast või tulnud siia tööle näiteks riigikogust,» sõnas Kiik.

Tagasi üles