Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Uuenenud Balti jaama turg avab täna uksed

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Täna kell 14 avab uksed uuenenud Balti jaama turg, mida on ehitatud poolteist aastat ning mis on Tallinna ja kogu Eesti suurim turg.

Avamispeol esinevad Tanja Mihhailova-Saar ja ansambel Kõrsikud ning paljud kauplejad pakuvad kogu päeva kestel üllatusi ja spetsiaalseid avamishindu.

Turu suurimateks tõmbenumbriteks saavad ilmselt 1000-ruutmeetrine liha- ja piimasaal ning 400-ruutmeetrine kalasaal, kus põhirõhk on kodumaisel toodangul. Hoonete vahel kulgeb katusega juurviljatänav, kus aasta ringi kaubeldakse aiasaaduste, juurviljade, köögi- ja puuviljadega. Tänavatoidualale tuleb 15 müügikohta.

Turu teisel korrusel müüakse riideid, vanavara ja käsitööd. Teisel korrusel asub ka näidisköök, kus professionaalsed kokad jagavad huvilistele põnevaid retsepte ja nippe, mida saab oma koduköögiski hõlpsasti kasutada. Tegeletakse ka e-turu arendamisega ning peagi on võimalik värsket turukaupa mugavalt koju tellida.

«Kauaoodatud Balti jaama turg on valmis saanud ja mul on hea meel kutsuda kõiki avaüritusest osa saama,» kuulutas üleeile pidulikult Astri Kinnisvara juhatuse liige Tarmo Kleimann. «Praegu käivad veel viimased ettevalmistused ja turul on sagimist ööpäev ringi, aga ma luban, et avaürituseks on kõik valmis ning kõik on oodatud uut turgu uudistama.»

Turg paikneb kolmel tasapinnal ja hõlmab kokku 20 000 ruutmeetrit. Püsimüügikohti on umbes 170, hoone sisse saab paigaldada üle 60 teisaldatava müügilaua ja -leti, välilette on üle 120. Praeguseks on 97 protsenti püsivatest kauplemispindadest lepingutega kaetud.

Eri tasapindadel paiknevad väiksemad müügikioskid, samuti suuremad kauba- ja toidukeskused. Hoone korruseid ühendavad trepid ja eskalaatorid. Maa-alusel korrusel on suur parkla, samuti Selveri kauplus ja MyFitnessi spordiklubi ning mitu väiksemat teenindusettevõtet.

Kuna tegemist on universaalturuga, siis on olemas nii toidu- kui tööstuskaubad. Samuti on Balti jaama turul esindatud erinevad teenused, meelelahutus- ja toitlustuskohad. Suurt rõhku on pandud kodumaisele toidukaubale ja väikestele toitlustuskohtadele.

Kui turu renoveerimine poolteist aastat tagasi algas, avati senise turu kõrval ajutisena mõeldud Depoo turg, kus varasemad Balti jaama turu kauplejad võisid oma tegevust jätkata. See osutus aga nii populaarseks, et jääb avatuks ka pärast Balti jaama turu avamist. Edaspidi ei kaubelda seal küll enam toidukraamiga, mida saab osta uuenenud turult, kuid kõik muud müügikohad jäävad Depoo turule alles. Balti jaama turg kuulub Astri Gruppi, mis investeeris turu uuendamisse 24 miljonit eurot.

Ajaloolase Jaak Juske sõnul alustas turg selle koha peal tegutsemist juba 1870. aastal. Avamispäeval teeb Juske huvilistele kaks turu ja selle lähiümbrusega seotud ekskursiooni. Juske matkad algavad kell 15 ja kell 17.

«Praeguse Kopli tänava ääres, kus nüüd on turg, oli vahetult enne raudtee avamist üks väga huvitav asutus,» rääkis Juske. Nimelt oli üks ekstsentriline doktorihärra testamendiga kogu oma vara pärandanud Tallinna linnale kohustusega avada linnas varjusurnute kodu. Doktorihärra oli veendunud, et mitte kõik, keda surnuks peetakse, pole päriselt surnud, vaid mõni neist on varjusurmas.

«Linn venitas testamendi nõudmise täitmisega pikalt, aga umbes 1865. aastal avati lõpuks Kopli tänava ääres varjusurnute kodu,» jätkas Juske. Kuidas see asutus tegutses ja mismoodi lugu lõppes, sellest räägib ajaloolane tänastel ekskursioonidel.

Tagasi üles