Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ratase hiilgus libiseb käest

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Pärast 9. maid korraldatud küsitlus näitab selgelt: venelembus on pikka aega reitingutabeli tipukohta nautinud peaministriparteid Keskerakonda kukutanud ja Reformierakonda mitu vaksa tõstnud.

Kui veel aprillis olid kaks poliitgiganti – Keskerakond ja Reformierakond – 25 protsendiga ühel toetuspulgal, siis mais tõusis Reformierakond 28 protsendiga kindlalt kõige populaarsemaks erakonnaks, Keskerakonna toetus kahanes aga 22 protsendile.

«Seda muutust võib seostada 9. mai sündmuste tähistamisega, kus aktiivselt osalesid mõned Keskerakonna juhtivad poliitikud, kelle selline tegevus eestikeelses meedias rohkelt kriitikat pälvis,» põhjendas Kantar Emor uuringu ekspert Aivar Voog. Postimehe ja BNSi tellitud uuring näitab mõningast tõusu sotsidele, ülejäänud erakondade reitingud pole oluliselt muutunud.

Seni erakonna jaoks üdini positiivseid uuringutulemusi kommenteerides ja alati sõnadega «ma soovin tänada kõiki oma toetajaid» alustanud Keskerakonna esimees, peaminister Jüri Ratas, oli eile hõivatud ja soovis kommentaari anda e-kirja teel. See nägi välja nii: «..........................»

Reformierakonna juht Hanno Pevkur leidis aga, et Keskerakonna langus on täiesti õigustatud. Tema sõnul näitab see ainult, et koalitsiooni valitsuskõlbmatus saab üha enam kinnitust. «Nii sisuliselt valed kui ka õiguslikult puudulikud valikud arvukate uute maksude kehtestamiseks, eelarvetasakaalust loobumine ja e-valimiste kärpimine on selge tagasiminek, mitte areng. Selline poliitika nõrgestab Eestit,» avaldas Pevkur arvamust.

Eraldi märkimist väärib see, et Tallinnas on Reformierakond Keskerakonnale kannule jõudnud ning mõlema toetus pealinnas, kohalike valimiste kõige ärevamas kantsis, on võrdselt 29 protsenti.

Keskerakonnaga võimu jagava sotside peasekretäri Kristen Kanariku hinnangul on Reformierakonna populaarsuse kasvu taga hirmutamistaktika ja seda nii rahvus- kui ka majandusküsimustes. «Viimased reitingud näitavad, et ka Eestis kasvab üldine poolehoid vaba Euroopat ning liberaalset maailmavaadet pooldavatele erakondadele,» ütles Kanarik BNSile. Tema hinnangul on see ka põhjus, miks väheneb poolehoid konservatiivsemat maailmavaadet esindavatele parteidele, nagu EKRE ja Vabaerakond.

Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) peasekretäri Kert Karuse sõnul kaotas Keskerakond mais eestlastest valijaid seoses Kremli-meelsete Oudekki Loone ja Yana Toomi väljaütlemistega 9. mail. «Teiste erakondande toetusprotsent pole nii suures muutuses. Reiting on sisuliselt sama, mis eelneval kuul,» sõnas Karus.

Vabaerakonna esimehe Artur Talviku sõnul näitab värske erakondade populaarsuse uuring, et partei on suutnud praeguses poliitilises turbulentsis säilitada stabiilsuse, mis on väga hea tulemus. «Toetuse kadu on sisuliselt protsent ja see pole mingi langus,» ütles Talvik. «Reformierakond on tõmmanud käima kohalike valimiste eelse pasuna. Neid on tõstnud põhiliselt Vene kaart ja vastandumine, milleks on andnud suurepärase võimaluse Oudekki Loone, Olga Ivanova ja Yana Toomi sugused tegelased. Siin käib mäng kohalike valimiste peale ja ilmselgelt tahab Reformierakond Tallinnas Eesti-Vene kaardiga vehkima hakata.»

Keskerakonna populaarsus on eelkõige vähenenud meeste, alla 35-aastaste, tallinlaste ja eestlaste seas. Eestlaste hulgas on Keskerakonna toetus aga kuu jooksul kahanenud märgatavalt: 12 protsendilt kaheksale.

Tagasi üles