Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Nädala plaat

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Maria Minerva Tallinn At Dawn (Not Not Fun) Noble Savage (100% Silk) | FOTO: Promo

Maria Minerva
Tallinn At Dawn
(Not Not Fun)
Noble Savage
(100% Silk)

Hinne 5

Kuulikindel ja siidine Maria

Maria Juur, artistinimega Maria Minerva, pole lihtsalt muusik, kes paugupealt kuulsaks sai.

Loomulikult on Juur kunstiõpingute taustaga melomaan, kelle huviorbiidi primaarseteks väärtusteks on Briti postpunk ning tema seekordses loomingus äratuntav eeskuju Cosey Fanni Tutti industriaalbändist ­Throbbing Gristle.

Kui Maria 2009. aasta lõpus oma magamistoas muusikat tegema hakkas, polnud tal veel selgeid eesmärke või kui oli, siis olid need sedavõrd ambitsioonikad, et tänasega võrreldes on paljudel suud lahti. Me ei räägi siin popmuusikast, vaid lo-fly avant pop’ist, mis on konstrueeritud Gilles Deleuze’i, Cocteau Twinsi ja Arthur Russelli eeskujul.

Aasta pärast kogus tüdruk esmalt tuntust Tallinn Music Weekil projektiga UNCANDY. Siis oli aktuaalne «Lovecool». Sestpeale on Maria Eesti melomaanide huviorbiidis püsinud, ja mitte asjata. Küll aga muutis artist vahepeal nime, sest UNCANDY tundus vist liiga cool.

Jooksva aasta alul toimus tema comeback kunstinäitusel Linnagaleriis, mis kandis väikse algustähega pealkirja «everything counts in large amounts», koosluses mariaUNDmaria. Näituse juurde kuulus limiteeritud kogus kodukootud EP-sid «Ruff Trade», mida külastaja kaasa võis haarata – 2 in 1. Esimese kahe päevaga olid plaadid loomulikult otsas.

Väidetavalt liikusid selle EP kõige popima pala, nimiloo ümber mustad pilved, kriitilised kõlakad tema enda poolt, et liiga popp lugu – vaja see netist eemaldada.

Kõrvaltvaatajale tundus selline idee rumalus, kuid nii see läks. Sellest võib järeldada, et Maria on tugeva selgrooga inimene, kellele ei meeldi kompromissid. Ometi leidub globaalses maailmas sarnaste väärtushinnangutega inimesi, kes Mariaga ühise keele leidsid – Los Angeleses, plaadifirmas Not Not Fun ilmus korraga kaks väljalaset, millest üks vanal heal kassetil: «Tallinn At Dawn» ja teine vinüülil «Noble Savage». Üllatavaks teeb uudise ka see, et Maria muusikat EP-lt «Noble Savage», «hagasuxzzavol», mängiti siinsetel pidudel juba enne plaadi ilmumist, seega on tegu enneaegu nõutud kraamiga.

Kui Mariat peaks võrdlema mõne teise Eesti magamistoamuusikuga, à la Antonina, ja neid veel omakorda tõlgendama telekanalite kaudu, siis Antonina oleks eksinud TV 3 ja Maria Minerva Alo- ja Vice TV sümbioos.


Tagasi üles