Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ergma: mul on idee!

28
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Ene Ergma. | FOTO: Marko Saarm/Sakala

Isamaa ja Res Publica Liidust (IRL) läinud aastal pagenud ja nüüd kohalikel valimistel Reformierakonna ridades Tartus kandideeriv endine riigikogu esimees Ene Ergma lubab inimõiguste aktivisti Martin Luther Kingi kuulsa lause «Mul on üks unistus!» («I have a dream!») vaimus oma üllatusideed.

Ergma idee on ilusalt intrigeeriv ja mujal maailmas üsna tuntud, kuid lubadus seda mitte avalikustada on kindel, seega jäägu mõte sobival hetkel Ergma enese tutvustada.

- Initsiatiiv jälle kandideerida tuli teie või Reformierakonna poolt?

Reformierakondlasest Tartu linnapea Urmas Klaas on pikka aega minu hea sõber olnud ja tegelikult ei peagi rääkima initsiatiivist, vaid ma ei näe enam ühtegi teist parempoolset erakonda Eestis. Mul ei ole usku Rahvaliidu järglastesse, mul ei ole usku IRLi, ja Vabaerakond on minu jaoks üldse üks suur arusaamatus. Seal on väga palju kenasid inimesi, aga kas teie olete neist aru saanud?

- Mulle on sümpaatne see, et nad on suutnud sumbunud riigikogu koosseisu ergastada ja loksutada.

Loksutamine tuleb viia lõpuni. Võid ju alati avastada, et kõik, mis seni tehtud, on vale, aga olen märganud, et me küll avastame, aga ideid ei viida seejärel lõpuni.

- Kas astute ka Reformierakonna liikmeks?

Ei. Mulle aitas IRList. Käisin parteis ära ja mul ei ole rohkem selleks soovi. Jätkan oma vabakava kunstniku elu. (Naerab.) Kui inimesed mind toetavad, siis on tore, aga tõesti, ma ei põe selle üle üldse. Mul on üks idee...

- Mis see on?

Ei, veel ei ütle. Küll ma jõuan selleni. Eelmistel valimistel meie tookordne vaimne isa Margus Tsahkna ei lasknud meil minna Tartus koalitsiooni, mis oli üks paras hullumeelsus ja jube jama, aga kui see oleks juhtunud, siis oleks minu idee juba ehk elus olnud. Opositsioonis aga sa ei saa selliseid ideid ellu viia.

- Kuidas paistab teile praegune IRL? Ütlete, et tahate olla koos ainsa parempoolse erakonnaga Eestis. Kas IRL tõesti pole seda enam?

No mina küll seda ei näe. Ma ei saa aru, kuidas IRL on suutnud kaasa minna kõigi nende praeguse valitsuse jamadega. Nad uhavad ju puhtal kujul vett vasakpoolsele sotsiaaldemokraatide veskile! Samuti Keskerakonnale.

Ma ei usu sellesse, kui riik püüab anda kogu aeg inimestele natuke raha kätte ja teise käega maksude tõstmisega selle kõik tagasi võtta. Mõelge natuke selle peale! Magusamaks?! No tule taevas appi! Natuke tuleks uurida, kas kusagil maailmas on keegi sellega suurt kasu saanud. On alatu rääkida, et ülekaalulisus on tingitud ainult magusa söömisest. Ülekaalulisus on tingutud väga erinevatest põhjustest. Lapsi tuleb panna liikuma, jooksma, jooksma teinekord arvutitest võimalikult kaugele.

Need pole ju olnud IRLi suured ideed. Mart Laari õudusunenäoks oli astmeline tulumaks. Mis meil nüüd on? Astmeline tagumikumaks või? Ja seejuures tehakse erakonnas nägu, et mitte midagi pole muutunud. Mul on väga kahju sellest erakonnast... Sest see oli midagi niisugust... Eks me kõik võisime teha alguses väga palju asju valesti, olid ka «head sõbrad», kes asetasid ämbrid kolistamiseks kohe jala juurde, et astuge ainult sinna sisse. See on arusaadav, sest kunagine Res Publica võttis ju teiste käest väga palju kohti ära ja see võis ajada hinge täis küll.

- Praegusel valitsusel jagub veel võhma?

Ma pidasin väga lugu Jüri Ratasest. Ta on väga hea kasvatusega ja suurepärane inimene. Aga miks inimesed muutuvad klooniks? Kui soovid juht olla, siis ei saa olla korraga nii ühel kui teisel pool. Sa pead olema jõuline.

Seepärast hakkasidki omad teda tögama. Nad said aru, et ta ei julge öelda, et ta on kerge saak. Nad saavad aru, et Ratas kardab kaotada Tallinna. Ratas on väga alalhoidlik. Kui ta kandideeris Eesti Olümpiakomitee juhiks, kandideeris ta samal ajal ka riigikogu asespiikri kohale. Mina tema asemel poleks seda teinud. See oli teistele väga halb signaal, et kui üht kohta ei saa, siis jääb vähemalt teine. Kahemeelsus.

Tagasi üles