Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

«Kas minister on peast rase?»

18
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Urmas Somelar. | FOTO: Sander Ilvest

Pealkirjas olevad saatuslikud sõnad lausus keskerakondlasest haridusministri Mailis Repsi kohta 2. juunil töökoosolekul paarikümne alluva ees Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi (RKAS) juht Urmas Somelar. Nüüd võib nendest sõnadest saada tema vallandamise põhjus.

Põhjus, miks Somelar tol koosolekul endast nii välja läks, oli pealtnäha tühine: RKASis oli arutlusel haridusministeeriumi haldusalaga seonduv. Täpsemalt ministeeriumist tulnud idee võtta kinnisvara haldamisel kasutusele mõõdikud.

Riigihalduse minister Jaak Aab (Keskerakond), kellele RKAS allub, leiab, et selle sõnakasutusega läks Somelar küll üle piiri. «See ei ole ainult üks lause, sellele järgneb veel Somelari pikk põhjendus, miks sellises seisus naisterahvas pole oma otsustes üldse adekvaatne,» rääkis minister. «Ühesõnaga – üks väga šovinistlik seisukohavõtt.»

Aab on selle saatusliku koosoleku helisalvestise mitu korda üle kuulanud. «See lint pärineb Somelari enda alluvalt, kelle jaoks sai sellega viimane piir ületatud. See pole sugugi esimene kord, kui selle suure organisatsiooni juht oma sõnakasutust alluvate ees ei kontrolli,» rääkis ta.

Kahtlustab ärategemist

Somelari väljendusviis on tegelikult kurikuulus. See pole mingi üllatus, kui arvestada, et  Hansapangas ja Swedbankis töötades tegeles ta probleemsete laenude tagasitoomisega.

Somelari sõnul on tal Repsi kohta öeldu pärast ka endal tagantjärele sügavalt piinlik. «See oli liiga labane ja maakeelne väljend,» ütles ta Postimehele. «Ma usaldasin oma sisekoosolekul osalenud kolleege, kuid kahjuks osutus üks neist reeturlikuks.»

Somelari kinnitusel kutsus riigihalduse minister Aab ta reedel ootamatult välja ning teatas, et ta ei sobivat ametisse. «Jah, vastab tõele, ma küsisin, kas sellise sõnavaraga juht saab ikka nii kõrges ametis jätkata,» tunnistas Aab.

Aab soovis, et Somelar ise ametist lahkuks. Ta andis lahkumisavalduse esitamiseks aega esmaspäevani. «Ma teatasin sealsamas, et ei anna lahkumisavaldust, kuna see väljend oli öeldud meie sisekoosolekul ja ei peaks avalikkust kuidagi puudutama,» pareeris RKASi juht.

Somelari sõnul teatas ta esmaspäeva hommikul ministrile uuesti, et ei lahku öeldu pärast ametist. «Aab ütles seepeale, et no mõtleme veel.»

Juhtunu pehmendamiseks üritas Somelar öeldu pärast Repsilt isiklikult vabandust paluda. «Viisin lilled, püüdsin helistada, kuid ministri töögraafik on tihe. Nii pidin vabanduse kirjutama,» rääkis ta.

Samal ajal saatis ta ettevõtte nõukogule oma seisukohad, miks ta pole RKASi juhina nõus Tartus asuva ERMi vana hoone müümisega linnale, kes pakub korporatsioonist Sakala ligikaudu 100 000 eurot vähem. Sellise otsuse tegi ametist lahkunud riigihalduse minister Mihhail Korb oma viimasel tööpäeval.

Somelari väitel ongi see tegelik põhjus, miks Keskerakond temast vabaneda soovib. «Repsi solvamine on vaid ettekääne minust vabanemiseks. Tegelik põhjus on see, et ma ei ole nõus ERMi vana hoone müümisega odavama hinnaga Tartu linnale,» lausus ta.

«See on nüüd küll liialdus. Ainus asjaolu, miks ma reedel Somelariga vestlesin, oli siiski tema sõnavara ja konkreetne solvang,» pareeris minister Aab.

Hoiatus aasta eest

Kuid Somelar kõneleb temast vabanemise tehnikast siiski edasi. «Vaid napp tund pärast minu esitatud teese Tartu kinnisvara teemal juhtus see, et see meie sisekoosoleku lindistus edastati Eesti Päevalehele, kes pidi siis korraldama minu avaliku hukkamõistu,» ütles Somelar.

Minister Aab nimetas seda vandenõuteooriaks. «Minu teada jõudis see salvestis ajakirjandusse RKASi enda töötajate kaudu, kelle jaoks on Somelari usalduskrediit täis saanud,» rääkis ta.

«Kuigi Somelar leiab, et tema öeldu ei puuduta ühe äriühingu juhtimist, pean mina need asjaolud siiski nõukoguni viima ja seda ma kavatsen ka teha,» lubas Aab.

Somelari ametis jätkamise üle otsustava RKASi nõukogusse kuuluvad Aivo Adamson, Sulev Luiga, Marek Pohla, Tarmo Porgand ja Tõnu Toompark. Neist esimene on koos Somelariga varem pangas töötanud.

Mullu mais pidi Somelar vabandust paluma oma sõnade pärast inimeste õppimisvõime ja keelebarjääri kohta. Toona ütles ta Eesti Päevalehele, et üle 45-aastane inimene ei ole enam kuigi võimeline uusi töövõtteid omandama. RKASi nõukogu andis siis juhatuse esimehele võimaluse end parandada.

Ametlik selgitus

Urmas Somelar

RKASi juhatuse esimees

Riigihaldusminister Mihhail Korb tegi oma viimasel tööpäeval, 9. juunil otsuse mitte lubada Riigi Kinnisvara ASil võõrandada endine Eesti Rahva Muuseumi näitusemaja Tartus aadressil J. Kuperjanovi 9 MTÜ-le Korp! Sakala Vilistlaskogu. Korp! Sakala Vilistlaskogu tegi avaliku enampakkumise tühistamisele järgnenud pakkumisel selle hoone eest parima pakkumuse – 610 000 eurot. Selle asemel kohustas minister [Mihhail] Korb Riigi Kinnisvara nõukogu ja juhatust võõrandama hoone Tartu linnavalitsusele hinnaga 500 001 eurot. Riigile kuuluva äriühingu juhatuse liikmena ei saa ma nõustuda äriühingule rahalise kahju tekitamisega ning täna hommikupoolikul saatsin sellekohase ametliku kirja ka Riigi Kinnisvara nõukogu liikmetele. Ma loodan, et hiljuti ametisse nimetatud uus nõukogu koguneb peatselt, et selle hoone võõrandamise küsimuses otsus teha.

Kogu protsessi teeb kummaliseks asjaolu, et täna kohe pärast minu märgukirja saatmist nõukogu liikmetele lekitati kas ministri, tema nõunike või ministri haldusala riigiametnike poolt meediasse üks Riigi Kinnisvara ASi sisemise koosoleku helisalvestus. Selle lekitamise eesmärgiks sai olla soov mõjutada nii mind kui ka nõukogu liikmeid võtma vastu ministrile meelepärast, kuid riigi äriühingule kahjulikku otsust. Kolleegid ja sõbrad teavad, et mulle on omane aeg-ajalt reljeefne ning otsekohene kõnemaneer, ja ka sellel ettevõtte sisekoosolekul kasutasin ma haridusministeeriumi nõudmisi kommenteerides minister [Mailis] Repsi suhtes teravaid ja ebaväärikaid väljendeid. Ma palusin nende pärast minister Repsilt vabandust ja palun ka nüüd veel kord oma ebaõnnestunud lausete pärast avalikult vabandust.

Samas ma taunin sellist riigijuhtimise kultuuri, kus äriettevõtte sisekoosolekute helisalvestuste levitamise ja meediale lekitamisega püütakse saavutada endale sobivate otsuste vastuvõtmist.

Tagasi üles