Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kahtlusalused ei tea saatuslikust noalöögist midagi

3
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kiirabitöötajad on tõstnud Tatari tänaval kokku kukkunud Ganini kanderaamile, et sõidutada ta Mustamäe haiglasse, kus ta sureb. Pilt on tehtud saatuslikul ööl naabermajast. | FOTO: Kohtutoimik

Neli sõelale jäänud Dmitri Ganini tapmise kahtlusalust vandusid ülekuulamisprotokollides, et kuigi Woodstocki baari kaitsmisel jagati tõepoolest välja kööginuge, ei pussitanud noormeest neist keegi.

Kohtutoimiku materjalidest ilmneb, et 2007. aasta 26. aprilli õhtu saatuslikud sündmused algasid Mustveest pärit Vene kodaniku Dmitri Ganini jaoks kell 23.30. Just siis kohtus ta Tallinna südalinnas Söögiplatsi juures pealinlasest koolivenna Oleg Rosenkovi ning tema sõbraga.

Linnas käis parasjagu rüüstamine. Kõrgendatud meeleolus kolmik käis järgemööda Kosmose kino juures ja Vabaduse platsil. Ganin salvestas toimuvat telefoniga. Ühel hetkel pöörasid Rosenkov ja Ganin suitsu ja klaasikilde täis Tatari tänavale. Paika, kus Woodstocki baari kaitsnud seltskond oli mitu rünnakut vastu võtnud ja üsna ärritunud meeleolus. Osa rahvast oli varjunud keldrisse, köögist haarati enesekaitseks nuge ja muid vahendeid.

«Alguses me vaatasime, et nad (Ganin ja Rosenkov – O. K.) on eestlased. Kuna nad ei olnud agressiivsed, siis me neile rohkem tähelepanu ei pööranud. Nägin, et üks pildistas mind ja siis nad seal omavahel kommenteerisid midagi vene keeles ja irvitasid. Nende käitumine ei häirinud mind,» ütles üks tunnistaja.

Edasi algas mõlema poole traagiline vigade jada. «Mingi hetk kuulsin vasakult poolt selja tagant klaasiklirinat. Woodstocki ukse vastas seisva rahvasumma seest hüüti eesti keeles «võtke kinni». Keerasin kohe ümber ja nägin, et needsamad kaks noormeest jooksevad ära ja inimesed jooksevad neile järele, 5–10 inimest,» rääkis üks asjaosaline.

Neljandal ülekuulamisel ütles korduvalt ütlusi muutnud Rosenkov, et võttis maast küünlajala ja viskas Rockstarsi baari aknasse. «Panin vastassuunas jooksu. Mulle ei meenunud varem, et ma küünla viskasin ja et Ganin enne viskas pudeli,» meenutas Rosenkov.

Siit edasi pakub enim huvi just Ganiniga toimunu. Üks kahtlusalustest, Sakala tänava otsas sõpradega rääkinud Priit oli esimene, kes Ganinile kallale läks. Ta meenutab, et nägi kaht põgenejat enda poole jooksmas.

«Ta (Ganin – O. K.) sai minust nõks mööda ja jõudsin talle tagant paar korda rusikaga näkku lüüa. Peale selle jõudsid teised inimesed ka sinna kohale. Minu jaoks täiesti võõrad. Ühel oli käes piljardikii,» rääkis Priit. «Ma ei soovinud teda peksta. Plaan oli selline, et võtan tal kratist kinni, annan paar matsu ja siis vaatan, mis edasi saab.»

Seltskond, kes läks akna lõhkumise eest kätte maksma, oli kirju: oldi erinevas joobeastmes ja osa osalisi olid üksteisele võõrad. «Tagaajajatel olid seljas bomberid, tanksaapad ja militaarpüksid. Karjusid neile: kuradi tiblad, kaduge minema, idapiir on seal. Nägin Reimo (nimi muudetud – O. K.) käes mingit 15–20 cm pikkust eset, aga ma ei oska öelda, mis see täpselt oli,» väitis üks kahtlusalune.

Siin lähevad kahtlusaluste ütlused lahku ja üritatakse jätta mulje, nagu polekski Ganinile suuri vigastusi tekitatud. Osa väidab, et Ganinit peksti põgusalt jalgadega, käsi ei kasutatud. Keegi ei tunnista, et tal oli rünnaku ajal nuga või nägi seda mõne teise vägivallatseja pihus olevat. Tõsi, noad olid Woodstockis olemas, ent need jäeti maha.

Rünnak algas ilmselt kell 0.21. Just siis helistas Ganinile sõber. «Kuulsin, kuidas Ganin jookseb ja hüüab vene keeles hirmunud häälega: «Ne nado, ne nado»,» seisab tema tunnistuses.

Uurijad on arvamusel, et torke pidi tegema üks algsest 4–5 ründajast. Olukorra teeb keerulisemaks see, et mingil hetkel peksjad taandusid, kuid maha lebama jäänud Ganini ümber põlvitas veel inimesi.

Vähemalt üks naine ning kaks Woodstocki kaitsjat, kes olid enda väitel käinud kodus kaamerat toomas, ent Ganinit ei puutunud. «Me ei teadnud sel ajal, et ta oli nuga saanud. Jope hõlma alt oli näha, et tal oli terve rinnaesine verine,» rääkis üks.

Kohale saabunud kiirabitöötajad mäletavad, et ründajad olid väga vihased. Kiirabitöötaja korduvatele küsimustele, mis temaga juhtus, Ganin ei vastanud. Šokis mees ütles ainult, et tal on väga valus ja raske hingata. Nii oli meedikuil esiotsa keeruline aru saada, et punase vestiga Ganinil on seljal vasakusse rindkereõõnde ulatuv 6,3 cm suurune torke-lõikehaav.

Ganin suri hiljem haiglas sisemise verejooksu tõttu. Nuga, millega kuritöö toime pandi, pole leitud. Analüüsitud on üht nuga, mis aga ei osutunud taparelvaks.

Kokku oli uurimises 14 kahtlusalust, kellest viimasesse ringi jäi alles neli. «Võimalik tapja on nende seas,» ütles uurimist juhtinud prokurör Endla Ülviste. Nad on varem kriminaalkorras karistamata noored eesti rahvusest poisid, keda avalikkus tunneb pronksiöö ajast Woodstocki kaitsjatena.

FAKTIKAST:

Ganini mõrva uurimine arvudes

120 ülekuulamistoimingut

8 ekspertiisi

10 tehnilist uuringut

44 äratundmiseks esitamist 12 isikule

5 ütluste seostamist

20 läbiotsimist 17 isiku juures

1 õigusabipalve

Tagasi üles