Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Savisaare ja Sõõrumaa nimekirjad õõnestavad Keskerakonda

13
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Urmas Sõõruma ja Edgar Savisaare teed on Tallinnas asju ajades ristunud sageli. Pildil mehed 2007. aastal, kui Rotermanni kvartalis pandi nurgakivi Jahulao hoonele. | FOTO: Peeter Langovits / Postimees

Aastaid Keskerakonda toetanud ja Tallinnas menuka ärimehena tegutsenud Urmas Sõõrumaa aitab oma valimisliitu luues samuti kohalikel valimistel kandideerimisest teatanud Edgar Savisaart, nõrgestades oma käiguga Keskerakonda.

Postimehe andmetel kandideerib Savisaar kohalikel valimistel oma nimekirjaga, kuhu teiste seas kuuluvad väidetavalt europarlamendi saadik Yana Toom, riigikogu saadikud Olga Ivanova ja Oudekki Loone ning teised Keskerakonna praeguse juhi Jüri Ratase vastu mässajad.

Eile hommikul külastas peaminister Ratas Toomi Tallinna kesklinnas Roosikrantsi tänaval asuvat kontorit, kus jutuks olid mõistagi kohalikud valimised ja parteijuhi keskne sõnum see, et ehk oleks võimalik vältida erakonnast eraldi seisvat nimekirja.

«Kohtusime tõesti Yanaga ja rääkisime peamiselt sellest, kuidas ühtsena oleksime valimistel  tugevamad,» jäi Keskerakonna juht Ratas oma kommentaaris napiks.

Lõhet raske lappida

Läbirääkimisi on Keskerakonna ladvikus peetud viimasel ajal väga intensiivselt. Yana Toom saabus mõne päeva eest Tallinna, kus lausa lennujaama sõitis talle vastu abilinnapea, Lasnamäe esinumber Mihhail Kõlvart. Pärast tunniajast vestlust tuli osalistel tunnistada, et otsus on tegelikult langetatud: tuleb eraldi nimekiri. Kindlasti püüab Ratas aga veel oma igavese jäärapäise läbirääkija mainega erakonda kuidagi kokku meelitada.

Teade Savisaare kandideerimisest ning Sõõrumaa poliitikasse tuleku soovi avalikustamise ajastus ja kokkulangevus ei saa olla päris juhuslik. Iseküsimus on see, kas koostööd Savisaare leeriga hakatakse tegema kohe või nimetab Sõõrumaa oma valimisliidu n-ö Ettevõtlike Inimeste Valimisliiduks ning koostöö algab valimiste lähenedes. Postimehe andmetel plaanivad Sõõrumaa nimekirjaga liituda ka paar sotsiaaldemokraati ja paar reformierakondlast.

Reformierakonda kuuluva kunagise riigikogu liikme, ettevõtja Jaanus Rahumäe hinnangul ei ole Sõõrumaa valimisliidu loomise plaanis midagi üllatavat, sest Keskerakonnas toimunud muutused on pannud paljude linnavõimuga seotud inimeste äride tuleviku küsimärgi alla.

«Sõõrumaa peamise ristiisa Edgar Savisaare roll ja võimekus protsesse juhtida või mõjutada ka tulevases linnavalitsuses ei ole praegu selge. Arvestades, et Sõõrumaa paljud ärid on olnud munitsipaalvõimuga seotud, ei tohiks olla üllatav, et Sõõrumaal on korraga tekkinud huvi poliitika vastu,» ütles Rahumägi.

Reformierkonna linnapeakanditaat Kristen Michal on seisukohal, et Urmas Sõõruma valimisliit, kas siis koos Edgar Savisaarega või ilma, annab tsentristliku lisavaliku Keskerakonna eestikeelsele valijale. «Ja kui kaks poolt kokku saavad, siis Jüri Ratas ja Kadri Simson ja teised nooremad keskerakondlased jäävad üle. Ainuke viis seda välistada on Savisaare ja tema toetajatega piisavalt heades tingimustes kokku leppida. Need läbirääkimised käivad. Vaatame, kas Savisaare ja Toomi tiim surutakse raami,» arutles ta.

Michal nimetas toimuvat Keskerakonna tulevikku määravaks lahinguks: «Edgar Savisaar, Yana Toom ja teised on Tallinnas valimistel nende tugevaim vastane. Nende soov on jätta kõik nii, nagu on. Kui seda ei lasta, kukub Jüri Ratase valitsus. Elegantne kahvel vanameistrilt.»

Sotside Tallinna linnapea kandidaat, riigikokku kuuluv Rainer Vakra rõõmustas, et kohalikeks valimisteks lisandub kandidaate nagu seeni pärast vihma. «Eile Edgar Savisaar, täna Urmas Sõõrumaa, homme… Kas tõesti Igor Mang? Tõsiselt rääkides on aga praegu võimatu hinnata, kas Sõõrumaa valimisliit üldse tekib, kes võiksid olla selle vedurid, kuidas see mõjutaks valimiseelset olukorda Tallinnas ja kui tõenäoline oleks neil valimiskünnise ületamine,» sõnas ta, kuid lisas, et Tallinnas on vaja igaüht, kes soovib ja aitab lõpetada läppunud keskerakondlikku võimumonopoli.

Viimastel päevadel väga põhjalikku PR-kampaaniat teinud Sõõrumaa tuli eile hommikul Eesti Olümpiakomitee presidendina Postimehe venekeelse uudisteportaaliga spordist vestlema. Ja siis, justkui muuseas tuli jutuks ka poliitikasse tulek. «Minu iga ja elukogemus on viinud selleni, et tunnen vajadust kohalikus elus kaasa rääkida. Seejuures ei soovi ma liituda ühegi parteiga, vaid plaanin kokku panna oma valimisliidu, mis koondaks tegusaid inimesi paljudest eluvaldkondadest,» rääkis Sõõrumaa.

Sõõrumaa liiduga ühineb ka ettevõtja Jüri Mõis, kes kinnitas, et parasjagu koostatakse valimisprogrammi, millega tullakse välja lähiajal.

Sõõrumaa sõnul ei saa tema valimisliidus olema ainult ettevõtjad. «Ka advokaadid, arhitektid, arstid – kõik, kes on oma eluga näidanud, et suudavad iseseisvalt elus hakkama saada, omavad oma maailmavaadet, mis ei pruugi kaugeltki ühtida täpselt minu maailmavaatega, oleks oodatud,» lausus Sõõrumaa, kes sooviks lõpetada olukorra, kus ühel päeval valitakse, teisel aga hakatakse oma valituid kiruma. «Läheme parem ise ja proovime midagi ära teha.»

Tema sõnul peaksid tegusad ja elukogenud inimesed olema nii halduskogudes kui ka volikogudes suunanäitajad ning suutma linnaplaneerimist, integratsiooniküsimusi ja muid otsuseid tehes mõelda vähemalt ühe põlvkonna ette. «Pikk-pikk visioon ehk natuke riigimehelikkust juurde,» ütles ta. Loodava valimisliidu täpsemad seisukohad vajavad tema sõnul veel vormimist.

Sõõrumaa on enda sõnul arutanud valimisliidu loomist esialgu kümmekonna inimesega, kellega on tekkinud «üllatavalt suur kaasamõtlemise tunne». «Tundub, et inimesi on segane, ümar juhtimine ja ilma pika visioonita tegutsemine ära väsitanud,» ütles ta.

Eesmärk tagasihoidlik

Valimisliiduga loodab ta Tallinnas pälvida 10–15 protsendi valijate toetuse. Eelmistel kohalikel valimistel said umbes kümme protsenti häältest nii Reformierakond kui ka sotsiaaldemokraadid.

Siiski tunnistas Sõõrumaa, et väga suuri ambitsioone tal ei ole. «Selliseid kindlasti mitte, et tahaks valimisliidu kõigest väest kokku klopsida, et kohe valitsema minna. Tahame lihtsalt istuda kohal ja hoida positiivset pinget, selleks tuleb [linnavolikogusse] sisse pääseda,» ütles ta.

Sõõrumaa on varem aastaid suurte summadega toetanud nii Keskerakonda kui ka Reformierakonda. Viimati toetas ta 2015. aastal Reformierakonda 170 000 euroga ja Keskerakonda 85 000 euroga.

Sõõrumaa ütles, et erakondade rahaline toetamine on midagi muud kui millegi loomine oma käte ja mõistusega. Seejuures kinnitas ta, et ei kavatse vastuollu minna erakondade või poliitikutega, keda on varem toetanud ja kellest tunneb enda sõnul pea kõiki tipus olijaid. «Ei taha nende põllumaale trügida, nende liidreid või tegusaid inimesi ära rääkida, seda ma kindlasti tegema ei hakka,» ütles ta ja lisas, et ta pole vastuoluline, vaid sõbralik inimene ja vaenlasi on tal suhteliselt vähe.

Küsimusele, kas valimisliidust võib 2019. aasta riigikogu valimisteks välja kasvada uus erakond, vastas Sõõrumaa, et ei oska seda öelda. «Ma usun, et sinna saab palju tegusaid inimesi, ja mida nemad tulevikus arvavad, ma ei oska seda öelda,» lausus ta. Sõõruma kinnitas, et tal endal pole plaanis riigikokku kandideerida.

Tagasi üles