Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Remmelgatsirkus sai jõulise lõpu

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Eile pärastlõunal võeti paljunäinud hõberemmelgas lõpuks maha. | FOTO: Sander Ilvest

Eile varahommikul suleti Haabersti ringi lähedal asuv Paldiski maantee lõik liiklusele ning algas kokku kaheksa tundi kestnud puuraiumisaktsioon.

Tõstukikorvis olnud läbirääkija pidas puukaitsjatega mitu tundi läbirääkimisi. | FOTO: Sander Ilvest
Viimane puu otsa jäänud aktivist toodi jõuga alla. | FOTO: Sander Ilvest
Politseinikke mõjutati nii sajatuste kui trummipõrinaga. | FOTO: Sander Ilvest
Oma suhtumist asjasse näitas ka üks majaelanik. | FOTO: Sander Ilvest
Aia taha surutud aktivistid toetasid puu otsas olijaid lauluga. | FOTO: Sander Ilvest
Puu juurest lahkumast keeldunud aktivist tassiti jõuga minema. | FOTO: Sander Ilvest

Kell on pool seitse hommikul, kui mitukümmend politseinikku hakkavad Paldiski mnt 161 maja ees kasvava hõberemmelga juures juba kuu algusest seal pesitsenud puukaitsjate laagrit kokku korjama. Kaks aktivisti jõuavad remmelga otsa ronida, teised taanduvad vabatahtlikult. Paar vastuhakkajat tassitakse politseiautosse.

«Viige see saast siit ükskord minema! Terve maja ei saa nende pärast rahu,» sisistab mööda kiirustav vanem mees. Hulk politseinikke hakkab puukaitsjate vara tassima auto järelkärusse, mis saab kuhjaga täis. Koorma otsa tõstetakse kineskoopteler.

Puu otsa roninud aktivistid teevad sel ajal kõva lärmi, kaasa löövad mõttekaaslased aia tagant. Hõikumine vaikib, kui mõlemale poole puud seatakse tõstekorviga päästeautod ning kaks õhkpatja juhuks, kui keegi puu otsast alla peaks pudenema.

Läbirääkijad kerkivad tõstukikorviga puuvõrasse ja algavad kõnelused, mis venivad mitme tunni pikkuseks. Samal ajal saabub aia taha nii hõberemmelga kaitsmisega seotud aktiviste kui niisama uudishimulikke, enamikul lähedalasuva tanklaketi logoga kohvitopsid peos.

Neoonvärvides läkiläkiga norralane Vegard Emanuelsen, kes ühena esimestest end puu alla laagrisse sättis, asub järgemööda igale kohalviibijale inglise keeles selgitama toimuva väidetavat ebaseaduslikkust ning tutvustab oma plaani, kuidas puu päästa. Muuhulgas saavad põhjalikke selgitusi kuulda aiaga piiratud ala valvavad politseinikud ja turvamehed.

Huvilisi tuleb aina juurde, ajakirjanikke samuti. Protestipoliitik Miina Hint käib ringi ja kurdab, et keegi peale Venemaa propagandakanali Sputnik ei taha temaga suhelda. Lõpuks jõuab ta oma kurtmisega Kanal 2 reporteri Imre Kaasini, kes parajasti Postimehele otseülekannet teeb. Kaas kuulab proua jutu ära ja teatab: «Me olemegi praegu eetris!» Paraku mingit selget sõnumit ei tule ja kurtmine vaba meedia puudumise üle jätkub.

Puukaitsjatega liitub Saue linnavolikogu aseesimees Matti Nappus, kellel on kaasas ruupor, mida ta lahkesti teistelgi kasutada lubab, ning mõnda aega kostab aktivistide sõnum üsna kaugele. Nappusel on ühes ka roheline lipp, millega ta omal ajal hõlmikpuud kaitsmas käis.

Mundrimeestele käib Nappuse tekitatud helitaust aga närvidele ning südantlõhestavate appihüüete saatel topitakse eakas mees koos ruupori ja lipuga politseiautosse.

Teisel pool teed tabab sama saatus üht noort aktivisti, kes avaldab meelt trummi tagudes. Esialgu politseinikud eiravad teda, aga kui noormees põristab trummi otse tema kohal puu otsas käivate läbirääkimiste all, tehakse talle resoluutne ettepanek lahkuda. Keeldumine ja jutt kodanikuõigustest viib aga selja taha väänatud kätega teetolmus lamamiseni ning päädib maandumisega politseiautosse.

Rahva seas on ka Kakumäe Rahva Seltsi esindajad, kes käisid juba möödunud nädala alguses hõberemmelga kaitsjate juures plaaniga, et võtavad puult sada pistoksa ning panevad need kasvama. Nii võiks maha võetav remmelgas ligi saja uue puu näol edasi elada. Tookord ei võetud neid jutule, kuid mehed ei loobunud oma plaanist. Paraku ei pääse nad esialgu remmelgale ligi.

Puukaitsjate üks eestkõnelejaid Saale Kareda püüab mundrimehi veenda, et nad peataksid puu hävitamise, kuid tema jutt kõlab kurtidele kõrvadele. Vahepeal antakse aktivistidele ekslikke lootusi, et kohe tuleb mingi müstiline paber, mis hõberemmelga maharaiumise kas või ajutiselt edasi lükkab.

Ennelõunal Haaberstisse saabunud riigikogu keskkonnakomisjoni esimees ja sotsiaaldemokraatide linnapeakandidaat Rainer Vakra annab intervjuusid vasakule ja paremale ning teatab, et kui tema Tallinna juhtima hakkab, lõpevad sellised jamad ära. «Siis ei käi asjad enam nii, et Haabersti elanikke puudutavat projekti tutvustatakse töö ajal kusagil Põhja-Tallinnas,» viitab Vakra, et Haabersti liiklussõlme projekti tutvustati Kultuurikatlas.

Vakra tormab järgmisele koosolekule, Kareda aga hüüab puu otsas olijatele: «Ärge tulge veel alla, kohe tuleb paber, et puu jääb püsti!»

Lähemal uurimisel selgub, et paberi olevat lubanud hankida Vakra. Samuti olevat ta lubanud helistada siseminister Andres Anveltile, et too politseivägivalla peataks. Vakra ütleb hiljem, et asi polnud päris nii. «Mina tegin täpselt seda, mida minult paluti. Saatsin Karedale meiliga keskkonnakomisjoni kirja, kus me soovitame Taavi Aasal kokku kutsuda eksperdikomisjon, mis vaataks üle nii selle konkreetse remmelga raieloa kui ka ülejäänud umbes tuhat raieluba, mis täna Tallinnas kehtivad. Nad said selle kirja koopia, mis saadeti esmaspäeval Tallinna linnavalitsusse,» selgitab Vakra pärastlõunal.

«Ma andsin ka kahele inimesele Anvelti numbri ja ütlesin, et loomulikult te saate siseministrile helistada. Eesti riigis on ministrid samamoodi käeulatuses nagu riigikogu liikmed. Kui neil on soov ministriga rääkida, siis palun!»

Läbirääkijad on kogu selle aja jooksul püüdnud veenda puu otsas istujaid alla tulema. Üks mees tulebki pärast enam kui nelja tunni pikkust puu otsas istumist vabatahtlikult alla. Ta pannakse autosse ja sõidutatakse minema. Teine lubab jääda üles niikauaks kui vaja, kuigi on näha, et temagi hakkab väsima. Küsimus, kes tagab tema turvalisuse, kui ta alla tuleb, muutub järsku puu saatusest tähtsamaks.

Siis läheb jälle käiku teine korvtõstuk, kuhu ronivad kolm kiirreageerijat. Seekord tõuseb korv üksi jäänud puukaitsjast kõrgemale. Puu tihe võra varjab nende tegevust, kuid veidi aja pärast tuuakse ka teine mees selja taha seotud kätega puu otsast alla ja sõidutatakse minema.

Emanuelsen käib ringi ja räägib kõigile, et kohe tuleb keskkonnainspektsioon, kes peatab politsei ebaseadusliku tegevuse. Arboristid alustavad tööd ning kaheksa tundi pärast politseioperatsiooni algust on hõberemmelgas maha võetud.

Tagasi üles