Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Meisterdamine virgutab loovust. Vaata, kuidas teha ise üks armas rõdulaud!

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
  • Asjade meisterdamine ei ole üksnes uue tegemine, vaid oma loovuse väljendamine.
  • Ükski rõdu ei ole liiga väike! Tuleb vaid olla piisavalt nutikas.
Anna Lutter nimetab end käsitöökunstnikuks ning ütleb, et talletab tee-ise- ideed alateadvusse, kust need õigel ajal end alati ilmutavad. | FOTO: Georg Kõrre

Isetegemine on moes – ühed turgutavad uuele elule vana mööblit, teised vintage'i-maigulisi esemeid, kolmandad meisterdavad sisustusvidinaid. Kõigi nende rõõmuks ilmus hiljuti raamat «Loo ise. 25 ideed tuppa ja õue».

Käsitööõpetuse magistrina Tallinna Ülikooli cum laude lõpetanud Anna Lutter (26) on kirjastuse Post Factum üllitatud raamatusse koondanud värsked asjade-ideed.

FOTO: Anna Lutter

«Nende väljamõtlemine ja meisterdamine ei ole üksnes uue tegemine, vaid oma loovuse, mõtete, oskuste ja ka maailmavaate väljendamine,» ütleb Lutter. «Ehkki mõtlemine võib olla väga mõnus, on kõige aluseks siiski lihtne jäljendamine, millega saavutatakse käsitööoskus, ning selle kaudu vabadus luua ja teostada uusi ideid.»

Rõdule, terrassile ja välikööki sobivad suurepäraselt ka puuhalumajad või värvipottidest tehtud tumbad.

Lutteril on kombeks – vahel elukaaslase Algo Eskla abiga – esemed otsast lõpuni valmis teha, kavandamisest kuni lõpptulemuse pildistamiseni.

Esimesed katsetused

Nüüdse blogija ja ettevõtja huvi käsitöö vastu algas juba lapsepõlves. Õed ja naabritüdrukud mängisid Barbie-nukkudega, talle aga meeldis neile hoopis rõivaid õmmelda.

«Lisaks sellele muutsin kogu aeg oma tuba, ehitades muudkui papist mööblit. Tegin käepärastest materjalidest aina uusi mudeleid,» meenutab Lutter.

Nii kujuneski temast pühendunud käsitööinimene, kes pärast keskkooli asus Tallinna Ülikoolis käsitööd ja kodundust tudeerima ning kajastas oma bakalaureuseõppe lõputöös, spiraalköites raamatus, 15 taaskasutusprojekti. Osa neist ideedest võttis ta hiljem oma esimesse päris-raamatusse «Ideid maailma päästmiseks. Mõtteid omanäolise kodu loomiseks».

Too raamat inspireerib lugejaid andma vanadele asjadele uusi võimalusi. Autor on veendunud, et täiusliku tulemuse nimel peab tegema iga tööd südamega. Kes on kordki mõnusat isetegemisrõõmu nautinud, tahab seda jälle kogeda.

Kui ülikool hakkas lõppema, otsustas Anna Lutter naasta koos elukaaslase Algo Eskla ja pisipoeg Pääreniga Kurtnasse. Nende uue kodu, 1960ndatel valminud maja kolmetoalise korteri remondi eri tahke vaagis naine põhjalikult oma blogis. Noored esitasid oma nupukate lahendustega elamise ajakirja Kodu & Aed konkursile «Kodu kauniks 2015» ning pälvisid seal peapreemia.

Küllaga ideid

Enne seda tuli käsitöökunstnikul aga žüriile oma tegemisi tutvustada. Muu hulgas näitas ta kaubamärgi annalutter vaimukaid patju ja muid kodutekstiile ning oma kätega tehtud vahvaid sisustusaksessuaare ja (tarbe)esemeid. Toona tuli muu hulgas jutuks, et kodukujundajana kirjutab Lutter artikleid ajakirjale Maret. Ta lubas hakata ka Kodu & Aiale kaastööd tegema. Nüüd kutsuvadki naise lennukad ideed huvilisi katsetama-proovima. Sel kevadtalvel pani Lutter kokku ka vahva raamatu «Loo ise. 25 ideed õue ja tuppa».

Tänu kahele pisipojale on pannud Lutter sellesse raamatusse mitmeid vahvaid lastele mõeldud või nende vajadusi arvestavaid asju. Näiteks kui eemaldada armsast elukas-uksehoidjast kivi, võib seda kasutada kaisupadjana. Patjadest algaski kaubamärgi annalutter edu ja patju teeb ta vaata et vahet pidamata. Kõige menukam neist on öökullipadi. Uues raamatus õpetab Lutter valmistama lustakat väikese seikleja patja. Kindlasti meeldib tulevastele rännumeestele ka tubane telk, mille võib soojemal ajal kolida rõdule või varjualusesse.

Õueelu täiustavaid lahendusi leidub raamatus parasjagu, üks neist kannab nimetust «Pühapäevahommiku klapplaud». Kokkupanduna võimaldab alus toetada sinna peale kohvitasse või ürdipotte, avatuna muutub aga mõnusaks söögilauaks.

Rõdule, terrassile ja välikööki sobivad suurepäraselt ka puuhalumajad või värvipottidest tehtud tumbad.

«Ma jälgin eri blogisid, samuti sirvin teemakohaseid ajakirju, et ennast tee-ise-maailmas toimuvaga kursis hoida,» mainib käsitöökunstnik ja lisab muiates, et alateadvusse talletatud ideed ilmutavad ennast õigel ajal. Näiteks kui oli vaja teha õueistmeid, meenusid talle keldris tühjalt seisvad värviämbrid. Ta ümbritses potid porolooniga ning õmbles neile peale vetthülgavast kangast katted. Sügisel toob Lutter tumbad esikusse ja peidab nende alla näiteks kummikud.

«Soovitan mõelda välja mitmeotstarbelisi esemeid, millest on kasu ühtaegu õues ja toas, sest pelgalt välitingimustesse sobivatest asjadest on kasu vaid mõni kuu aastas,» mainib Lutter. «Olen väga praktiline inimene ja mulle meeldib teha lihtsaid asju.»

Pühapäevahommiku klapplaud

Ükski rõdu ei ole liiga väike! Tuleb vaid olla piisavalt nutikas, et piiratud ruumist võtta maksimum. Mitme funktsiooniga mööbliesemed on siinkohal märksõnaks. Klapplaud, mis kokkupanduna võimaldab toetada kohvitasse või lillepotte, muutub avatuna suureks söögilauaks, mille taga pühapäeva hommikul mõnusalt värske maasikamoosiga pannkooke nautida. Pärast söömist saab laua lihtsalt jälle kokku panna ja rõdu põrandal nukkude või autodega mängida.

FOTO: Anna Lutter

Vajad:

vineeri (18 mm paksust)
prusse kandetala valmistamiseks (18 x 45 mm)
eri suurusega kruve (3 x 16, 3 x 20, 3 x 35 mm)
akutrelli
mõõdulinti
märkepliiatsit
ketassaagi
liivapaberit (lihvimismasinat)
välistingimustesse sobivat puiduvärvi
värvialust ja -rulli
kinnitamiseks kruve (vajadusel tüübleid)
latthingesid: 10 cm pikkust (2 tk) ja 30 cm pikkust (2 tk)
trellpuuri

FOTO: Anna Lutter

Tee nii:
Sae vineerist välja klapplaua detailid.
Lauaplaadi detailid:
lauaplaat «a» 450 x 960 mm (1 tk)
lauaplaat «b» 150 x 960 mm (1 tk)
seina kinnitusdetail «c» 50 x 960 mm (1 tk)

Kandetala detailid (prussist):
detail «d» 450 x 45 mm (1 tk)
detail «e» 432 x 45 mm (1 tk)
detail «f» 611 x 45 mm (1 tk)
detail «g» 450 x 45 mm (1 tk)
detail «h» 300 x 45 mm (1 tk)
Sae detaili «f» mõlemad otsad 45kraadise nurga alla.

Lihvi detailide ääred.

Ühenda detailid «b» ja «c» omavahel viie kruviga (vt joonist).

Pane kokku kandetala: ühenda detailid «d» ja «e» täisnurga all (vt joonist). Tee enne kruvile puuriga väiksem auk ette – nii ei löö kruvi sisse keerates talasid lõhki.

Kinnita ühendatud detailide «d» ja «e» vahele detail «f» – puuri ka siin augud ette.

Kinnita detaili «e» külge detail «h», vt jooniselt.

Värvi kõik ühendatud ja veel ühendamata detailid mõlemalt poolt ja külgedelt – vajadusel tee vahelihv ja värvi uuesti.

Ühenda lauaplaadi detailid «b» ja «a» pikemate latthingede abil.

Mõõda välja laua asukoht seinal ja kinnita esmalt paika detail «g» (sõltuvalt seina materjalist kasuta vajadusel tüübleid). Seejärel kinnita läbi detaili «c» seina lauaplaat ning viimasena kinnita detaili «g» külge lühemate latthingedega kandetala.

NIPP: Avatud klapplaua peale saab panna suure teki ja nii saab laste jaoks rõdule ehitada mõnusa suveonni, kus sees eriti salajasi plaane pidada.

NIPP: Kruve keerates tuleks enne ette puurida kruviauk (väiksema puuriga kui kruvi läbimõõt) – nii ei löö kruvi materjali lõhki.

Tagasi üles