Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ernits: Olga ja Oudekki pole viimast sõna öelnud

3
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Peeter Ernits. | FOTO: Erik Prozes

Vähem kui pooletunniste pressikonverentsidega lõppenud ja erakonda lõhestama hakanud läbirääkimised Yana Toomi, Oudekki Loone ja Olga Ivanova vahel jätavad tulevikus ukse lahti ka teistele erakonnaliikmetele hakata salaja läbi rääkima ja erakonna juhti survestama, arvab riigikogu keskfraktsiooni liige, Edgar Savisaare lähikondlane Peeter Ernits.

- Milline on praegu seis Keskerakonnas riigikogu fraktsiooni poolt vaadatuna?

Kuigi riigikogulastel puhkust ei ole, on töös vaheaeg ja kõik askeldavad isekeskis. Kes on Prantsusmaal, kes müttab oma valimisringkonnas. Ühiseid aktsioone ja kokkusaamisi pole.

- On see n-ö Edgar Savisaare leer, seitse kuni kümme inimest, veel alles või on toimunud rahunemine?

Kuidas võtta. On sõpruskonnad, aga et mingi seltskond praegu koos käiks ja tegevust kooskõlastaks, seda ei ole. Igaüks on omaette kuningas. Jah, oleks kindlasti huvitav vaadata telefoni väljavõtteid, kes kellega kui palju tegelikult räägib.

- Sõbrana oskate ehk öelda, mida Edgar Savisaar räägib?

Mina veetsin Hundisilmal jaanilaupäeva. Võtsin oma söekoti kaasa ja leppisime kokku, et võtan kahte sorti salatit ja erinevaid vorstikesi. Liha ja vein olid Edgari poolt. Hea rahulik oli rääkida, sest puudus tavapärane glamuur ja lakkamatu selfide tegemine. Oligi sõprade seltskond, kus sai neli-viis tundi rahulikult rääkida. Seal kohtusin Edgariga viimati.

Pärast seda on hakanud kummalised asjad toimuma: kolme õe teise pressikonverentsi eelõhtul kadus Edgari Facebooki konto ehk tema aken, mille kaudu ta avalikkusega suhtles, see sulgus. Miks ja kuidas, ei osanud ta ise pakkuda. Aga kummaline, et see juhtus vahetult enne teist olulist pressikonverentsi.

- Räägite, et jaanipäeva istumine oli rahulik ja õdus, aga inimlikult – tajusite, et Savisaarele läks kuidagi korda, et nii vähe rahvast külla tuli?

Ei, Edgar oli väga rõõmus! Istusime õues viis tundi, kõigil oli hea olla, Edgar oli väga heas tujus. Edgar oli muide põhiline, kes valget veini jõi. Autoga tulnud ei saanud seda endale loomulikult lubada. Ta oli väga heas vormis! Rääkisime peamiselt välispoliitikast. Ei mingit masendust või pahurat tuju.

- Mis te arvate, kas Savisaar ja Yana Toom suhtlevad omavahel?

Raske öelda. Võin vaid pakkuda, et pärast eelmist reedet mõned päevad pole nad suhelnud ja mingi periood intensiivset suhtlemist ka ei toimu. Jüri [Ratas] suhtles viimastel nädalatel Yanaga palju tihedamini kui Edgar ja see võis ka seesuguse dramaatilise lõpplahenduse tuua. Kui parteijuht helistab sulle mitu korda päevas ja endine parteijuht ei helista pidevalt, siis hakkab see ühel hetkel mõjuma.

- Öeldakse, et Toom mõistis lihtsalt lõpuks Keskerakonna juhi Jüri Ratase sõnumit, kes väidetavalt rõhus sellele, et eraldiseisev nimekiri olnuks kättemaksust kantud ja see head tulevikku ei too.

Ei tea. See aga, mis neile kahele pressikonverentsile eelnenud öödel toimus, mil hommikul olid tulemused, lubadused ja ootused hoopis teised, on ajaloo huvides põnev. Kui lahku mindi pärast südaööd, siis kas Yana sai vastu hommikut ilmutuse või selguse endas?

Olga rääkis, kuidas öösel lahku minnes olid Yana viimased sõnad: «Homme teeme siis ära.» Ja kui ta siis hommikul 9.30 helistas Olgale, et ikkagi ei tee, siis kas oli see tema sisekaemus või kohtumised-telefonikõned, millest teavad vaid nemad.

- Kas Olga Ivanoval ja Oudekki Loonel on keeruline Keskerakonna fraktsiooni jääda?

Ei, miks? Koalitsioonis on praegu 54 häält ja iga hääl on kullahinnaga eriti hetkel, kui ebastabiilsus valitsuse kõige väiksema partneri Isamaa ja Res Publica Liidu sees on ilmselge, laviin on hakanud vallanduma. Kaks kõrgemat ohvitseri lahkusid ja nii palju kui mina tean, siis mitu järgmist valmistub.

Jüri Ratas on öelnud, et tema pole see mees, kes hakkaks vähemusvalitsust juhtima. Tegelikult on iga saadik ja hääl äärmiselt olulise kaaluga. Arvestades seda reaalsust, ei hakka keegi lahmima, et kasi nüüd fraktsioonist minema. Jüri teeb kindlasti kõik, et need 54 häält peaksid. Aga kui inimene ikkagi otsustab, et tema inimlik mõõt on täis, siis jah, teatud meelituste-lubadustega saab teda kinni hoida, aga uks ei sulgu nende ees ikkagi.

- Kas Savisaare nimekiri pigem tuleb või mitte?

Kui ma sügisel koalitsiooni loomise ajal rääkisin, et selline mõte on täiesti reaalne, siis öeldi, et soovin end lihtsalt tähtsaks teha ja jutustan edasi unenägusid. Aga rääkisin seda, mida kuulsin mitu korda otseallikast. Nüüd on pool aastat mööda läinud ja vahepeal varjusurmas olnud idee on reaalsus. Mis ma soovin öelda – see plaan on olnud õhus juba väga pikka aega.

Varjusurmast elule ärkas plaan siis, kui kolm laibaarsti tegid Edgari tervisest teise ekspertiisi ja otsustasid, et Savisaar oma kuue raske tõve ja tohutu pika haigustelooga võib kohtusse minna küll. Enne seda oli arstide kolleegium teinud vastupidise otsuse. Mäletan, kui kohtuekspertiisi instituudi direktor Üllar Lanno, kes on muuseas Reformierakonna liige, ütles, et ekspertiisiks kulub kuus-seitse kuud. Lõpuks kulus vaid poolteist kuud.

Praegu on oluline mõista, et see ekspertiis oli väga tähtis murdepunkt. Edgar vaatas, et kui ma kõlban iga nädal kohtus käima, siis miks ei saa ma valimistele minna. Ja kui su nimi ja bränd on tugevad, siis ei peagi ise iga korteri ukse taha jooksma. Seda peavad tegema algajad, aga temasuurused poliitikud mitte. Ei pea isegi plakatit välja panema, sest kohtuprotsess annab võimaluse teha täiesti tasuta kampaaniat. Kõik kaamerad, kõik mikrofonid, kõik ajakirjanikud on kohal. Iga sõna rebitakse ja tiražeeritakse.

Need kaks asja olid määravad, et otsustada, miks mitte valimistele tulla. Ja Edgar on nii suur võitleja, et pole vahet, kui vana oled või kas on üks või kaks jalga. Kui mõistus selge ja adrenaliin tuleb soontesse, siis tuleb minna.

- Nii et nimekiri pigem tuleb?

Kordan, et selle juured on sügavad ja idee piisavalt vana. Küsimus on praegu selles, kas on veel inimesi, kes kaasa tulevad. Edgar on alati tahtnud valimistele minna. Kolmest õest üks muutis suveööl meelt, kaks teist õde jäid pika ninaga, olid šokis, ehk et nüüd tuleb vaadata, mida nemad ja sajapealine nimekiri ette võtavad. Kui Olga Prantsusmaalt tagasi tuleb, võtab ta oma meeskonna kindlasti kokku.

- Siin on taas ka Savisaarel suur roll mängida.

No jah, aga Edgar ei lähe ju kuhugi üksinda, vaid ta on ikka meeskonnamängija. Kui meeskond on olemas ja ütleb, et jah, lähme, siis on nimekiri olemas. Mu kõhutunne ütleb, et me pole Olga ja Oudekki viimast sõna veel kuulnud. Tüdrukud on üsna kanged.

- Rahulolematust ja oma nimekirjadel mõtlemist on erakonnas veelgi. Kuuldavasti Tartumaa piirkonnas, mida teie juhite, ja Sillamäel näiteks.

Meil Tartumaal on tõesti mõnes piirkonnas mõtted, et erakonna nimekirjaga välja tulla ei maksa, et see oleks lollus, et bränd pole piisavalt tugev. Jah, eraldi nimekirjaga välja tulekust räägitakse ka Tartumaal. Laias laastus tulevad igas vallas Keskerakonna nimekirjad ja sellega ma praegu tegelen.

- Igal juhul on seis äärmiselt põnev.

Lõplikku otsust nimekirja suhtes ei ole ja tegelikult on Olga ju täitsa lolliks tehtud. Läbirääkimiste ajal oli linn täis Olga suuri pilte sõnumiga «Julgen öelda – julgen teha» ja samal ajal selgub, et seesugust loosungit kandev inimene jääb lolliks. See psühholoogiline moment on kindlasti Olgal kuklas, et teda on alt veetud. Protestiks Yana käitumisele võib tal olla tunne, et enam pole taganemisteed. Kõrge enesehinnang, isiklik solvumine – see võib täiesti olla. Avalik häbistamine ja tühjade loosungitega jätmine.

- Need olid ühed kummalised läbirääkimised.

Minu jaoks oli läbirääkimiste puhul väga huvitav ja kõnekas see, et need toimusid väga suure saladuskatte all. Mina isiklikult ja paljud kolleegid ei teadnud neist midagi. Et mille üle üldse räägitakse?

Samamoodi võib spekuleerida, et kuna koalitsioonis on iga hääl tõesti kulda väärt, siis kui praegu pidasid kaks riigikogu saadikut ei tea mille nimel läbirääkimisi – selleks on erakonnas ikka omaette kord –, siis järgmisena võivad järgmised kolm saadikut alustada ka iseenda nimel läbirääkimisi. Tähelepanu kindlustatud. Mind see protsess häiris. Meil kõigil on oma probleemid, nii et tõesti võiks võtta paar-kolm saadikut ja hakata läbi rääkima. Ma ei tea, kas see oleks praegu tark.

- Aga pretsedent on loodud.

Jah, võimalik see oleks, sest see protsess avas selleks ukse. Tavaliselt on läbirääkimised millegi nimel, aga praegusel juhul said kolm õde vahetada mõtteid, hoidsid avalikkust pinge all ja samal ajal nende kolleegid ei teanud suurt midagi.

- See on isegi omal moel ohtlik.

Muidugi on. Ultimatiivses vormis see kulges. Nimekirja puhul oli ka ju üks oluline detail – Yana nõudis erakonna aseesimehelt Jaanus Karilaiult tema sõnade pärast enne pressikonverentsi avalikku vabandamist. Samal hetkel, kui ta helistas Edgarile ja Olgale, helistas Yana ka Karilaiule ja nõudis vabandamist. Mida siis Jaanus paari tunni pärast väga napilt, viisakalt, diplomaatiliselt tegi. Aga see oli tingimus, et kui Jaanus ei vabanda, siis tuleb nimekiri. Väljapressimist oli palju.

Tagasi üles