Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ühinemispartnerid süüdistavad Palamuset pettuses

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
1. juunil asetas Palamuse vallavanem Rait Persidski (paremal) järgmisel sügisel valmivale lasteaiale nurgakivi. Paraku pole lasteaia saatus enam sugugi kindel, sest ühinemispartnerid ähvardavad Palamuse valla ühinemisringist välja arvata. | FOTO: Sille Annuk

Järgmise aasta augustis peaks Palamusel valmima uus lasteaed, mille ehitab kontsessioonihanke lepinguga ehk oma kulu ja kirjadega KRC Ehitus ning annab selle siis vallale 20 aastakse üürile.

Tänavu sügisel ühineb Palamuse vald Torma ja Jõgeva valla ning Jõgeva linnaga. Investeeringu uude lasteaeda kirjutas Palamuse vald sisse ka ühinemislepingusse, kuid seal polnud kirjas kõiki kulusid.

Nädal enne Palamuse uue lasteaia nurgakivi panekut käisid Jõgeva linna, Jõgeva valla ja Torma valla juhid Palamuse vallamajas tutvumas lasteaia üürilepinguga. Siis selgus, et lasteaia üürikulu on 19 681 eurot kuus ehk ligi 236 000 eurot aastas. Et üüri tuleb tasuda 20 aastat, kulub selleks kokku vähemalt 4,7 miljonit eurot.

«Sisuliselt keerab selline investeering ühinevate omavalitsuste ülejäänud investeerimisplaanid tuksi,» märkis Torma vallavanem Triin Pärsim (SDE).

Ta tegi koos Jõgeva linnapea Raivo Meituse (Reformierakond) ja Jõgeva vallavanema Enn Kurega (Keskerakond) arupärimise ka rahandusministeeriumile. Ministeeriumi hinnang uue lasteaia ehitusele oli järgnev: Palamuse peab kandma kulutused lasteaiale bilansiliste või bilansiväliste kohustuste hulka, mis omakorda arvestatakse valla võlakoormusele juurde.

Sisuliselt tähendab see, et Palamuse vald on lasteaia ehitusega veel tekkimata omavalitsuse võlakoormuse lubatud piiri juba eos ületanud. Lasteaeda tehtavate investeeringutega kasvaks ühendvalla võlakoormus 75 protsendini eelarvest. Lubatud piir on 60 protsenti.

«Kui me nii jätkame, peaksime võtma juba 2018. aasta 1. jaanuarist saneerimise,» märkis Pärsim. Kure ja Meituse hinnangul peab uus ühendvald sellisel juhul suu investeeringutest ja laenuvõtmisest puhtaks pühkima.

Et üüratust laenukoormast vabaneda, on Torma ja Jõgeva vallal ning Jõgeva linnal kaks valikuvõimalust: ütelda Palamuse lasteaia kontsessioonhanke leping üles ja maksta ehitajale ligi  miljoni eurot leppetrahvi või arvata Palamuse vald ühinemisringist välja. Kolme omavalitsuse juhid tunnevad, et Palamuse on neid petnud.

«See on ikka äärmiselt rumal ja lausa häbematu käitumine,» pareeris Palamuse vallavanem Rait Persidski (IRL) süüdistusi. Tema selgituste järgi ei kuulu Palamuse lasteaia ehitus tekkiva valla võlakoormuse hulka. «Rahandusministeeriumi saadetud kirja me vaidlustame,» lisas ta resoluutselt.

Praegu on pall rahandusministeeriumi käes. Jõgeva linn ja vald ning Torma vald ootavad vastust, mis lubaks neil Palamuse valla ühinemisringist välja jätta, ning Palamuse vald vaidlustab ministeeriumi ettepaneku arvata Palamuse lasteaia üürikulud uue valla võlakoormuse hulka.

Tagasi üles