Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Parteid sätivad häältepüüdjaid ritta

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
FOTO: graafika: Alari Paluots

Kui Tallinna puhul on sügisestel kohalikel valimistel teravaimat võitlust pidavate inimeste nimed teada, siis üle Eesti otsitakse veel sobivaid kohalikke häältetoojaid. Kõige keerulisem on seis Ida-Virumaal, kus Keskerakonna vastu võitlemisest on peaaegu loobutud.

Tallinna linnapeakandidaatide puhul on küll räägitud vigastest pruutidest ja erakondade hädavariantidest, kuid võitlus nende vahel tuleb igal juhul pinev. Kõige aktiivsema linnapeaks pürgija tiitli saab praeguse seisuga endale kindlasti Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) kandidaat Rainer Vakra, kes oma teadete, sotsiaalmeediapostituste, reklaamplakatite ja erinevatel aktsioonidel osalemisega – olgu selleks siis kuuseistutamine või sõna võtmine skandaalse Haabersti paju mahavõtmise teemal – pidevalt pildile trügib.

Talle sekundeerib Reformierakonna kandidaat Kristen Michal, kes tuli läinud nädalal välja lubadusega kaotada Tallinnas lasteaia kohatasu. Ka sellest ideest haaras Vakra kohe kinni, tänades Michalit peaaegu et sotside ridadesse astumise eest, ning kaaperdas nii mõte enda omakski.

Michali lubadus ärritas aga nii mitutki reformierakondlast eesotsas eelmistel valimistel Lasnamäele kuusemetsa istuda lubanud toonase Tallinna linnapeakandidaadi Valdo Randperega. Viimane põrutas, et selle lubadusega läheb Reformierakond rist vastu oma põhimõtetele, mis on kogu aeg rõhutanud, et midagi siin ilmas ei saa tasuta.

Riigikogulased veavad vankrit

Kõige keerulisemaks kujuneb olukord esinumbreid vaadates Ida-Virumaal, näiteks Narvas ja Kohtla-Järvel, kus Keskerakonnale ei ole teistel parteidel suurt midagi vastu panna. Kuuldavasti plaanivad teised erakonnad Narvas ühist valimisliitu, et kuidagigi igikestvale Keskerakonna võimule piirilinnas konkurentsi pakkuda. Üldiselt tunnistavad kõik erakonnad pea ühest suust, et Ida-Virumaa osas valitseb suur teadmatus.

Postimehe andmetel pole Keskerakond kuigi rahul praeguse Narva linnapea Tarmo Tammistega, kuid seal on erakonnas sees segatud nii mitmed erinevad huvid ja inimesed, et täit selgust linnapeakandidaadi osas pole. Pigem saab siiski esinumbriks riigikogu rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin. Kohtla-Järvel veab Keskerakonna vankrit ja otsib esinumbrit riigikogu liige Valeri Korb.

Markantseid näiteid parteisisestest erimeelsustest leidub ka Viljandist ja Haapsalust. Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL) kuuluv Viljandi linnapea Ando Kiviberg on erakonnale esitanud hulga nõudmisi, et ta soostuks erakonna nimekirja etteotsa asuma. Haapsalus käib oma rada kohalik suurkuju, reformierakondlane Urmas Sukles, kes aga vaatab mööda koduparteist ja kandideerib hoopis oma nimekirjaga.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juht Mart Helme lubas partei linnapeakandidaate ja oma programmi esitleda paari nädala pärast ega soostunud veel nimedest rääkima. Sarnaselt teiste erakondadega ei hakka nad näiteks Narvas üldse pingutamagi, kuid Jõhvis loodavad oma nimekirjaga välja tulla ja katta oma kandidaatidega vähemalt pooled omavalitsused.

Ka juhivahetuse läbi elanud IRLis on veel väga mitmed mõjukad linnad jagamata.

Valimisliit teeb ärevaks

Tallinnas teeb erakondi ärevaks jätkuvalt Urmas Sõõrumaa ja Jüri Mõisa valimisliit Tegus Tallinn. Lahtine on ka veel, kuidas käituvad keskerakondalsed Olga Ivanova ja Oudekki Loone ning millise sõnumiga tuleb nädala pärast välja Edgar Savisaar.

Läinud nädalal arutasid Tegusa Tallinna eestvedajad Urmas Sõõrumaa, Jüri Mõis ja Mart Luik edasist kampaaniat ning lubasid augusti lõpus oma visiooni täpsemalt tutvustada. Eesmärk on nimekirja kokku saada vähemalt 80 inimest eri elualadelt.

Sõõrumaa ütles reedeses Kuku raadio saates «Nädala tegija», et kampaaniakulud katab valimisliit ise, kuid rahaga laiama kindlasti ei minda.

Tema sõnul on valimisliidu loojad pannud paika põhimõtted, mille kohaselt ei plaanita kellelegi vastanduda, kedagi halvustada ega tegeleda eilse päevaga. Samuti ollakse tema sõnul ettevaatlikud igasuguste valimisplakatite kleepimisega ega minda tänavale pastakaid jagama. «Selles mõttes kavatseme käituda natuke teistmoodi,» ütles ta.

Küsimusele, millist valimistulemust valimisliit sihib, vastas Sõõrumaa, et koguda võiks 40 000 – 50 000 häält, ehkki selle nimel ei kavatseta hakata laveerima, oma hinge müüma või andma katteta lubadusi.

Aktiivne kampaaniaaeg algab pigem augusti lõpus, vahetult enne nimekirjade sulgemist 4. septembril. Kohalike omavalitsuste valimised toimuvad 15. oktoobril.

Tagasi üles