Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Õlleaktsiisi tõusu on nüüd juba poeriiulilt näha

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Lahja alkoholi aktsiisist tingitud hinnatõus on jõudnud poelettidele. | FOTO: Kristjan Teedema

Selle kuu algusest, 1. juulist hakkas kehtima lahja alkoholi uus aktsiisimäär, mis kohe kuu esimesel päeval õlle hinda küll ei tõstnud, kuid nüüd, kus vana aktsiisimääraga kaup on poodidest otsa saamas, tuleb lahja alkoholi eest hakata rohkem raha välja käima.

Veidi vähem kui kuu aega enne lahja alkoholi aktsiisi tõusu kogus Postimees kaubanduskettide e-poodidest alkoholihindu, et neid hiljem juulikuiste hindadega võrrelda.

Kui enamikus poodides on õlle kuuspaki hind pooleteist kuuga tõusnud mitme euro võrra, siis üllatuslikult on Prismas hind hoopis langenud. Prisma turundusjuhi Reigo Rahumäe sõnul on palju tegureid, mis hinnakujundust mõjutavad: mis on olnud tootja hind, palju kauplusel eelmise hinnaga hangitud laovaru on olnud, kui suur kogus on parajasti tellitud.

Coopi kommunikatsioonijuhi Martin Miido sõnul jõuavad aktsiisihinna muutused kauplustesse järk-järgult sõltuvalt sellest, millises kaupluses millises mahus vana aktsiisimääraga kaupa alles oli. «Kui vana aktsiisimääraga kaup saab otsa, tuleb sisse osta kõrgema määraga kaup ja sellest tulenevalt muutub ka hind,» selgitas Miido. «Aeg-ajalt võib mõne kauba hind muutuda ka seoses kampaaniatega.»

Seda, kuidas hakkab lahja alkoholi hind muutuma edaspidi ja kuidas hinnatõus muudab tarbija käitumist, on Rahumäe sõnul praegu veel vara öelda.

«Nagu Prisma on ka varem kommenteerinud, on alkohoolsete toodete läbimüük kogumüügiga võrreldes langenud – alkoholiaktsiis ja selle muudatused mitte ainult meil, vaid ka Soomes ja Lätis mõjutavad muidugi toodete läbimüüki,» rääkis ta ja lisas, et tarbimise vähendamine on ju ka üks aktsiisitõusu eesmärkidest.

Tema sõnul on iseküsimus muidugi see, kui palju on alkohoolsete jookide tarbimine päriselt langenud ja kui suures osas on langus tingitud sellest, et alkoholi ostetakse Eesti asemel rohkem Lätist või Soomest. Samas möönis Rahumäe, et alkohoolsete jookide tarbimine väheneb paljudes Euroopa riikides.

Miido leidis aga, et arvestades Läti piiril toimuvat, on aktsiisimäära tõstmine kindlasti muutnud inimeste ostuharjumusi, kuid kahjuks mitte tarbimisharjumusi.

Kuigi juulis tõusis vaid lahja alkoholi aktsiis, kogus Postimees andmeid ka kange alkoholi maksumuse kohta, et jälgida, kas ja kuidas võib aktsiisitõusu varjus muutuda ka kange alkoholi hind.

Suurem osa kange alkoholi hindu on jäänud juunikuu algusega võrreldes samaks, kuid paljudes toidupoodides on muutunud viina hind. Näiteks maksis pooleliitrine viin Russian Standart Selveris juunis 10,99 eurot, juuli lõpus aga 16,79 eurot. Prismas tuli poolteist kuud tagasi pooleliitrise Viru Valge eest välja käia 6,99 eurot, nüüd on pudeli hind aga 10,69 eurot.

«Hinnakujundus on igal kauplejal enda teha, sõltudes mitmest asjaolust, olgu selleks sisseostu hind, kogus, hooaeg, laovaru seis vms,» põhjendas Rahumäe neidki muutusi.

Tagasi üles