Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tehnoloogia läheb metsa ehk matkavarustuses puhuvad uued tuuled

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Foto on illustratiivne. | FOTO: Tootja foto

Nii nagu ülejäänud maailm, on matkavarustuse tootjad asunud oma klientide ja ka emakese maa heaolu nimel toodete ökoloogilist jalajälge vähendama. Teisalt tahetakse pakkuda pidevalt midagi uut. Nii lähevadki käiku ootamatud nipid.

Põhiteema, millega (matka)maailm praegu tegeleb, on ühelt poolt öko, rohelised materjalid ja roheline tootmine: vähem veekulu, vähem keemiat, inimsõbralikum tootmine, upcycling ja recycling. Teiselt poolt üritatakse suuremate mahtude ning sarnasemate toodete kaudu kulusid alla suruda.

Samas tõstab pead väiketootmine, üha olulisem on täita mitmesuguseid nišše ning läheneda personaalselt. Ehk jätta kliendile mulje, et ta saab just ainulaadse ja tema vajadusi arvestava toote, näiteks jalatsite jala järgi vormimine jne.

Läbi aegade on teemaks olnud kergemad ja vastupidavamad, hingavamad ja vettpidavamad tooted, nüüd on siia lisandunud ka öko.

Kohviubadest jakk

Saksamaal anti tänavu Outdoori messil tuntud matkvarustuse tootjale Vaude Euroopa kõige keskkonnasõbralikuma ettevõtte tiitel. Uhke tiitlini viis nende pikaajaline keskkonnasõbralik filosoofia ning taaskasutust jaatav suhtumine. Näituseboksis oli vaatamiseks nägus seljakott, mille materjali põhikomponendi loomiseks on kasutatud joogipudeleid. Kontoris masinast läbi käinud kohvioad saavad tootmisprotsessi osaks ning leiavad end lõpuks viieprotsendilise osana ühe jaki materjalist.

Foto on illustratiivne. | FOTO: Tootja foto

Suurenenud tootmisvõimsused ja ostujõu kasv on siiski loonud olukorra, kus väsinud toode pigem asendatakse, kui üritatakse selle eluiga kuidagi pikendada.

Toodetele väljamõeldud tegevused

Et tooteid müüa, mõtlevad tootjad välja uusi tegevusi. Näiteks suusatamise ja jooksmise vaheline liikumisviis, kus joostakse mäkke ja suusatatakse alla. Selle tarbeks tuleb arendada muidugi spetsiaalne suusasaabas, millega oleks hea joosta. Matkamise ja jooksmise ehk hiking’u ja running’u tooterühmade vahele loodi sedaviisi uus kategooria – high-speed hiking ehk matkamine suurel kiirusel. Et siis tekkinud ja tekitatud tühimikku jälle uusi ning igati sobivaid hübriidtooteid pakkuda.

Siinkohal võiks välja tuua vateeritud lühikesed püksid ning downhill-jalgratta seljakoti, mis töötab nii seljakoti kui ka seljakaitsena. Lisaks veel mõni näide eri materjalide kokkupanekul tekkinud hübriididest, alustades vateeritud hammock-telgist, outdoor-rõivaste stretš- ja absoluutselt venimatute kangaste ühendamisest ning plast-pluss-tekstiil-ühenditest, nagu näiteks läbipaistva plastkanga kasutamine rõivastel ja telkidel. Samasse nimekirja sobivad suurepäraselt ka sule- ja sünteetilise täidise kombineerimine magamiskottides ja riietes jne.

Kuidas see hingab ja vett peab?

Materjalide vettpidavus ja hingavus saavutatakse töötlusega, kus õhu molekul mahub struktuurist läbi, vee oma aga mitte (põhimõtteliselt teflon). Ja selleks, kas niiskus ehk vee molekul imetakse läbi kanga või takistatakse selle sissepääsu, on jälle erinevad lahendused. Gore-Tex oli esimene ja on seni üks tuntumaid sellise lahenduse tootjaid. Kuna «gore» on aga suhteliselt kallis, on eri tootjad mõelnud välja mitmesuguseid väljavenitatud tefloneid, mis teevad samasugust tööd, ent suhtarvud on natuke erinevad. Näiteks see, kas jope tundub seest kuiv või märg, sõltub paljuski ka õhuniiskusest.

Gore-Texi struktuur koosnes kaheksast osakesest, mis hävib aga looduses pikalt. Oluliselt ökom oleks toota kuue ja nelja osakese struktuuriga materjale. Kuidas eri tooteid võrrelda? See ongi keeruline, sest ekstreemliikumise valdkonnas pole konkreetseid standardeid.

Aga kui see on eluohtlik?

Eluohtlike tegevuste nagu ronimine, sukeldumine ning kõikvõimalike allahüppamistega seotud toodete või tooteosade puhul rakendatakse kõrgemat kontrolli ja järelevalvet. Sellised tooted või toodete olulised osad peavad vastama eri standarditele, mille nõuded tuleb täita. Lihtsamad tegevused ei ole tavaliselt standarditega kaetud ja toodete tehnilised näitajad jäävad tootja hooleks.

Kuidas valmib telk. Foto on illustratiivne. | FOTO: Tootja foto

Väike erand on magamiskottide temperatuuri skaala, millele kehtib üldine standard (EN UNI 15372, uuendati 2017. aasta alguses), mille järgi ongi riiulis kõrvuti asetsevad tooted tegelikult võrdsetel alustel võrreldavad. Aga näiteks telkide vettpidavus, lampide valgustusjõud, jopede hingavus või vettpidavus ei ole eri tootjate osas otseselt üks ühele võrreldavad.

Bakter sussi sees

Tekstiilide ühendamise puhul välditakse õmblemist, mis tekitab materjali sisse augu. Selle asemel liidetakse neid kokku liimimise ja keevitamisega. Õnneks on olemas hulk ettevõtteid, kes mõtlevad ka asjade pikaaegsema kasutamise peale, tootes selleks vajalikku inventari. Kõva töö käib telkide, madratsite ning muude kangaste ja materjalide parandamiseks mõeldud toodete osas.

Foto on illustratiivne. | FOTO: Tootja fotod

Tear-Aid parandusplaastrite abil saab halva juhuse tahtel purunenud materjalid omavahel uuesti liita ning augud taas vee- ja õhukindlaks teipida. Purunenud lukkude parandamiseks on kruviga avatavad ja taas kokku keeratavad tõmmitsad, mille abil saab purunenud luku funktsionaalseks muuta.

Ebameeldiva saapa- ja sokiodööri vastu võitlemiseks on oma abikäe ulatanud vahvad mikroobid, kes jalanõusisese higiga kokku puutudes aktiveeruvad ning hakkavad kogu jõust odööri peletavat ensüümi tootma. Kui töö tehtud, vajuvad mikroobid uut rünnakut oodates taas unne.

Vesi keema äpi abil

Uus suundumus on tehnoloogiate kombineerimine, mille põnevamate näidetena võiks välja tuua praegu töös oleva sooja aluspesu, mille soojust saab reguleerida äpiga. Või eri soojendusvõimalustega rõivad ja saapad või siis telk, mille valgustamiseks on õmblustesse õmmeldud leedid, mida saab omakorda tööle panna päeval päikesepatareist laetud USBga ühilduva aku abil.

Loodud ja loomisel on hulk viise elektrienergia tootmisteks: päikesepaneelid, mis sobivad absoluutselt igasse olukorda ja asukohta paigaldamiseks, pott, mis ajab vee keema ka rakendusega käivitades jne.

Vändaga generaatoriga elektri tootmine on kindlasti meeleolukas tegevus õhtuse laagerdamise mitmekesistamisel. Väikseid hüdro- ja tuulegeneraatoreid toodetakse ja müüakse igaks elujuhtumiks. Elektrifitseerituks peavad saama nii telk kui ka väike metsamaja, olenemata sellest, kas asukohaks on mets, põld või jõgedevaheline saar. Üle ega ümber ei saa ka eri akupankade valikurohkusest ning vägisi jääb mulje, et uhke digimaailm surub oma kombitsaid üha enam urbaniseerunud keskkonnast väljapoole.

Jälle need kaheksakümnendad!

Nii nagu roteeriv moemaailm tuleb kümnenditetagusest ajast «uute» trendidega välja, pärinevad ka mõned matkavarustuse mugavuslahendused varasematest aegadest. Moodne aeg ja tehnoloogia võidukäik on neile lisanud nüüdisaegsemaid võimalusi ja kasutusalasid. Näiteks vanal heal ajal kasutuses olnud ülikerged bambusmaterjalist suusakepid on praeguseks ehk moest ja kasutusest läinud, ent sellestsamast ülikergest bambusest valmistatakse tänapäeval peaaegu kõike, sealhulgas rattaraame, matka- ja käimiskeppe ning loomulikult ka toidunõusid jne.

Tagasi üles