Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Reinsalu kalastas punktivõitu

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Justiitsminister Urmas Reinsalu | FOTO: Liis Treimann

Eelmisel nädalal naasis suvepuhkuselt justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL), kel seisis tegemata tööde nimekirjas ministeeriumi arvamuse avaldamine EKRE esitatud kooseluseaduse tühistamise seaduseelnõule. Hoolimata koalitsioonisisesest kokkuleppest otsustas ta teemalt noppida populaarsuspunkte.

Tegelikult pidanuks Reinsalu juhitav ministeerium eelnõule hinnangu andma juba ligi kaks kuud tagasi ehk 8. juuniks. Toona andsid sellele oma hinnangu siseministeerium ja sotsiaalministeerium, vastavalt siis sotsiaaldemokraatidest ministrid Andres Anvelt ja Jevgeni Ossinovski. Ent valitsuse päevakorda arutamisele seda panna ei saanud, sest puudu oli seadusloome seisukohalt võtmeministeeriumi ehk justiitsministeeriumi seisukoht.

Reinsalu laskis sellel teemal vinduda kuni eelmise nädala pühapäevani, mil «Aktuaalne kaamera» teatas, et justiitsministeeriumist tuleb seaduseelnõule positiivne hinnang. «Õigusriigis peab olema õigusselgus. Ja seda kooseluseadust ei ole sisustatud õiguslikult rakendusaktidega. 99 protsenti nendest õigussuhetest, mida see kooseluseadus kui lepinguline seadus võimaldab, on võimalik teha ka ilma selle seadusliku aluseta nii, et see samm on puhtalt õiguslik,» selgitas Reinsalu ning lisas, et ministeeriumi seisukoht selles asjas on selge ja ühemõtteline.

Mida justiitsministeeriumi ametnikkond asjast professionaalselt arvab, pole tegelikult väga ühene ega selge. Näiteks kooseluseaduse rakendussätete puhul tuli kõigepealt justiitsministeeriumilt Reinsalu allkirjaga arvamus, et valitsus peaks neid toetama, ning päev hiljem justiitsminister Urmas Reinsalult täpselt vastupidine arvamus. Postimehele teadaolevalt valmis ka seekord ametnike kirjalik seisukoht, mis oli kooseluseaduse tühistamise vastu, ent Reinsalu kirjutas selle ümber.

Kui asi avalikuks sai, võttis teravalt sõna sotsiaaldemokraadist välisminister Sven Mikser. Tema hinnangul asetub Reinsalu juriidilisse hämasse mässitud avaldus EKRE seaduseelnõu toetuseks ühte ritta burkade keelustamise ja Moskvast okupatsioonikahjude väljanõudmise plaaniga. «Tegu on katsetega päästa uppuvat parteipaati üksikute populistlike karjatuste abil, mis ei moodusta mingit maailmavaatelist tervikut ja millele ei eelne ega järgne mingit süsteemset tegevust,» kirjutas Mikser sotsiaalmeedias.

Mikseri sõnul ajab surmahirm paanikasse ning see kehtib ka erakonna puhul. «Ilmselgelt ei ole paanika kaine analüüsi tegemiseks kõige sobivam seisund, aga kaine ja ausa analüüsi puhul jõuaks IRL hõlpsasti järelduseni, et nende viimaste aastate harvad eduelamused ei ole tulnud teps mitte siis, kui on üritatud järele kiita EKRE keskaegsetele arusaamadele traditsioonilistest pereväärtustest või joosta võidu «kõige rahvuslikuma» partei tiitlile,» kirjutas ta.

Ilmselt oli üks Mikseri ärritumise põhjuseid selles, et kooseluseaduse puhul on koalitsioonis kokku lepitud, et seda ei tühistata, ent rakendusakte ka vastu ei võeta. Mäletatavasti olid sotsiaaldemokraadid kooseluseaduse toetajad, ent IRL vastu ning keskerakondlased hääletasid nii poolt kui ka vastu. Hiljem on keskerakondlased opositsioonis olles õiguskomisjonis blokeerinud kooseluseaduse rakendusaktide riigikogu suurde saali hääletamisele pääsemist.

Valitsuse kokkulepe kooseluseadus n-ö status quo seisundisse jätta räägiti Postimehele teadaolevalt läbi ka Helir-Valdor Seederiga, kellest mais IRLi uus esimees sai. Seeder on küll seaduse tulihingeline vastane, kuid koalitsiooni huvides leppis ta asja sinnapaika jätmisega.

Ent Reinsalu soovis siiski pälvida tähelepanu teadmises, et valitsus ei kiida heaks kooseluseaduse tühistamise eelnõu. Seetõttu vastas ta eile ka Mikseri teravale sõnavõtule. «Kõigepealt väideti, et see seadus hakkab reguleerima 100 000 paari suhteid, kes on vabaabielus. See ei vasta tõele. Siis väideti, et see ei puuduta kolmandate isikute laste lapsendamist. Ka see ei vasta tõele. Siis väideti, et sel seadusel pole midagi pistmist abieluga. Ka see ei vasta tõele, sest sisuliselt püüti õiguskorda tuua paralleelabielu mõiste,» rääkis Reinsalu.

Tagasi üles