Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Jõhvi kohtumaja õhk on inimestele ohtlik

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Jõhvi kohtumajas levib hallituseen. | FOTO: Tiina Kõrtsini / Õhtuleht

Ligi viis kuud väldanud uuringute käigus tegid eksperdid kindlaks, et Viru maakohtu Jõhvi kohtumaja õhk on saastatud kemikaalide ja hallitusseene eostega.

Tänavu 7. märtsil avastasid kohtumaja töötajad tööle jõudes, et majas levib ebameeldiv gaasilõhn. Töötajad evakueeriti ning päästjad alustasid maja kontrollimist, kirjutas Põhjarannik.

Päästeamet toona lõhnaallikat ei leidnud, siseõhu analüüsi esialgsed tulemused näitasid, et majas on siseõhu kvaliteediga probleeme ning osa ruume on kasutamiskõlbmatud.

Tallinna Tehnikaülikooli mehaanika ja tööstustehnika instituudi professor Urve Kallavus tõdes, et uuringu käigus avastati hoones seenkahjustusi ning tegemist on peamiselt ühte liiki hallitusseenega, mis kannab ladinakeelset nime Penicillium.

See seen võib inimestel põhjustada allergilisi reaktsioone ja astmat, seda esineb majatolmus ning see on tüüpiline veekahjustusega hoonetele.

Ent peale hallitusseene tuvastasid eksperdid maja ümbrusest võetud pinnaseproovidest keemilisi ühendeid ning tulid järeldusele, et need ühendid pole loodusele omased ja viitavad seega saastatud pinnase kasutamisele ehitustöödel.

«Hoonesisese õhureostuse põhjus on kõige tõenäolisemalt hoonealusel ja -välisel, sh territooriumi tagasitäidetel kasutatud reostunud täitepinnas. Erisuguste saasteainete suur hulk viitab, et tegemist võib olla tööstuspiirkonnast kaevandatud täitepinnasega,» seisab ehitusekspertide kokkuvõttes, kus nenditakse, et sügavamal kui üks meeter on pinnasereostus juba minimaalne.

Hoone ruumides võis õhu saastumine ekspertide arvates toimuda põrandapragude kaudu, mis võisid tekkida nii ehitusvigadest, aga ka näiteks mullu samal Kooli tänaval toimunud teetööde vibratsioonist.

Jõhvi kohtumaja valmis aastal 2010 ja kuulub OÜ-le Õigusmaja.

Tagasi üles