Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Läänemaa külamees tahab osta vanu sildu

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Jõgeva kõrtsi sild. | FOTO: Urmas Lauri/Lääne Elu

Läänemaa Kullametsa küla elanik Ago Kirsipuu tahab osta kolme vana kivisilda, mis paiknevad Risti-Virtsu vanal maanteel ja on muinsuskaitseametis arvel ehitusmälestistena.

Viis aastat kestnud asjaajamine pole meest oma soovist seni märkimisväärselt kaugemale viinud, kirjutas Lääne Elu. «Sillad ei kuulu kellelegi,» oli Kirsipuu nõutu.

Et sillad asuvad kunagisel Risti-Virtsu maanteel, oletas Kirsipuu esmalt, et need võiksid seega olla maanteeameti omad. Maanteeameti Lääne regiooni hooldevaldkonna juht Hannes Vaidla teatas Kirsipuule aga, et sillad ei kuulu maanteeameti haldusalasse, mistõttu pole neil ka raha nende remontimiseks.

Esimese avalduse sildade ostmiseks kirjutas Kirsipuu Lääne maavalitsusele juba viis aastat tagasi. Toonane maavanem Innar Mäesalu tegi Kullamaa vallavalitsusele ettepaneku sildade peremehetuse väljaselgitamiseks. Sinna asi tookord ka sumbus.

Uue avalduse kirjutas Kirsipuu tänavu ja praegune maavanem Neeme Suur uuris taas vallavalitsuselt, kes on sildade omanik ja kui omanikku pole, tuleks vallal algatada sildade kui peremehetu ehitise hõivamise menetlus.

Kullamaa vallavanem Jüri Ott on seisukohal, et sildadel on omanik ikkagi olemas – ehitusmälestistena kuuluvad need ju riigile.

«Need sillad on muinsuskaitse all ja on sisuliselt riigi omad,» nentis ta, lisades, et paraku pole maavalitsus leidnud silla omandisuhet tõendavaid dokumente. «Käib arutelu, et kuulutada need peremehetuks varaks. Paneme selle küsimuse vallavalitsusse ja augusti lõpul arutatakse seda volikogus.»

Kui omandiküsimus on lahendatud ja sillad peremehetuks varaks kuulutatud, saab riik need soovi korral maha müüa. Müüa saab riigivara aga ainult oksjonil.

«Ega mina neid sildu nii väga tahagi,» tunnistas Kirsipuu. Tema sõnul soovinud ta oma sillaostusooviga lihtsalt provotseerida, et asjad liikuma hakkaksid.

Kui ühel heal päeval kuulutab riik sildade oksjoni välja, kavatseb Kirsipuu sellel siiski kindlasti osaleda.

Koluvere-Kullamaa kant on Läänemaa sildaderohkeim nurk. «Neljal kilomeetril on tosin silda,» ütles Kirsipuu. Vaiknal kaks, Koluveres kaks, Jõgeval kolm, Sillal kaks, Kullametsal kaks, kaheteistkümnes sild on Kirsipuu kodus Kärneri talus mehe enda tehtud.

Tagasi üles