Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Savisaar kuulab täna Reiljanit

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Huvi Edgar Savisaare protsessi vastu pole avalikkuses ja ajakirjanduse poolt veel kaugeltki raugenud. Sellest annab tunnistust kirjutava ja visuaalmeedia esindajate eilne tung peamise osalise kohtuistungi eelsete vahetute kommentaaride järele. | FOTO: Georg Kõrre

Edgar Savisaare ja tema väidetavate kaasosaliste kohtuprotsess jõudis pärast ligi kahe kuu pikkust suvepausi eile kauaoodatud süüdistaja avakõneni. Riigiprokurör Steven-Hristo Evestus sõnas kriminaalasja kokku võttes, et vahendeid valimata võimul olemine ja seal püsimine viis Tallinna linnapea lõpuks kuritegelike käitumismustriteni.

Nii nagu Postimees eelmise nädala algul kirjutas, teatas pärast süüdistuse kuulamist püsti tõusnud endine maadevahetaja Villu Reiljan ainsana, et osa etteheiteid talle on põhjendatud ning tema peab prokuratuuriga läbirääkimisi. «Ei, ma ei kommenteeri teile midagi, olge nüüd mõistlik,» ei tahtnud endine minister asjast ajakirjanikele siiski rohkem rääkida.

Kuigi suvekuudel on Reiljan pidanud prokuratuuriga läbirääkimisi, ei ole kokkulepet temaga siiani sõlmitud. Arvata võib, et see sõltub ka sellest, kui hea tunnistuse kunagine tipp-poliitik täna kohtus annab.

Kordusekspertiisi ei tule

Savisaar kuulas Evestuse avakõnet keskendunult. Pikka moraali riigiprokurör kohtualustele lugema ei hakanud, vaid võttis kokku kõikidele süüdistatavatele – linnajuhtidele ja ärimeestele – etteheidetavad teod. Järgnes loetelu ja kirjeldus kuriteoepisoodidest.

«Võimul olemine või selle saavutamine võrdus äraostmise ja ebaaususega,» lausus riiklik süüdistaja kohtu ees. Uurimise käigus tuvastatud asjaolud viitavad tema sõnul aastatepikkusele korruptiivsele käitumisele ning iganenud ja hukkamõistetud arusaamadele ausa riigi toimimisest.

Süüdistatavad vandusid pärast kõnet kohtule, et nemad süüdi ei ole. Ka Savisaar sai pärast süüdistuse kuulamist öelda, et ta on sellest aru saanud ja süüdi ta end ei tunnista. «Ei, ma olen puhas nagu prillikivi,» kordas ta oma kuulsat ütlust.

Kohtuistungi algul püüdsid Savisaare kaitsja vandeadvokaat Oliver Nääs ja Alexander Kofkinit esindav vandeadvokaat Aivar Pilv oma kliente kohtusaagast veel kord päästa.

Nääs taotles Savisaarele järjekordse terviseekspertiisi tegemist. Kaitsja argument oli, et pärast juunikuist istungit selgus Savisaare hospitaliseerimise käigus, et mees on vahepeal läbi põdenud ajuinfarkti. Savisaar luges ette sõnavõtu, kus ta püüdis selgitada, et valimistel võivad kandideerida ka lausa põdurad inimesed, aga kohtumenetluses osalemiseks on seadus pannud piirangud.

Kohus uut terviseekspertiisi vajalikuks ei pidanud.

Järgnes pikem arutelu mõistliku menetlusaja möödumisest. Rahapesu andmebüroo hakkas toonase Tallinna linnapea Savisaare tegevuses rahapesu tunnused nägema 2011. aasta veebruaris.

«Täna me oleme kuus ja pool aastat hilisemas ajas ja me oleme Harju maakohtus,» märkis Kofkini kaitsja Aivar Pilv, viidates tõenäosusele, et otsus saabub aasta pärast, mistõttu pole võimalik kriminaalasja mõistliku aja jooksul läbi viia. Kohtunik lubas seisukoha võtta pärast süüdistusega tutvumist.

Kohtuistungi algul selgus seegi, et nii nagu varem ennustati, oli peaministripartei Keskerakond palganud endale uue kaitsja. Vandeadvokaat Erki Kergandberg on näiteks esindanud Livikot kartellikokkuleppe kaasuses, Liviko jäi süüasjas süüdi. Keskerakonna juhatusest oli seekord saali tulnud juhatuse liige Kersti Sarapuu, kelle abikaasal Arvo Sarapuul on korruptsioonikahtlustus seoses linna prügiäriga.

Raha kulunud purjetamisele

Evestus viitas, et nii Keskerakond ise kui ka mitmed Tallinna linnavalitsuses Savisaare alluvuses töötanud inimesed on varasemates kohtuasjades saanud süüdistuse ja nad on jõustunud kohtuotsuste järgi ka süüdi mõistetud. Sellest hoolimata jätkasid nad sama käitumismustriga.

Pärast süüdistuskokkuvõtet hakkasid advokaadid riburada pidi pakkuma välja selgitusi, kuidas asjad tegelikult rahadega käisid.

Näiteks Aivar Tuulbergi kaitsja Indrek Leppik rääkis, et ükski tõend, kaasa arvatud Savisaare ja Tuulbergi omavahelise vestluse lindistus, ei viita asjaolule, et tema klient oleks Savisaarele raha andnud. Leppik rääkis, et Tuulbergil polnud mingit motiivi seda teha, kuna tema ettevõte poleks saanud Kultuurikatla hankel osaledes saada Savisaarelt mingit eelist või hüve.

Leppik küll kinnitas, et Tuulberg võttis tõesti enne Savisaarega kohtuma minekut sularahana välja 50 000 eurot, kuid see oli mõeldud tema purjetamiskaaslasele. Selle tõestuseks pidi kohtusse tunnistusi tulema andma purjetaja Mati Sepp.

Siret Kotka ja Edgar Savisaare Hispaania reisi episoodi kommenteerides sõnas Nääs: «Tegelikult leppisid kaks sõpra kokku puhkusereisis.» Vandeadvokaadi kinnitusel vastab tõele, et Kofkin maksis Savisaare raviprotseduurid Hispaanias, kuid need kulutused on Savisaar tema sõnul hüvitanud Kofkinile hiljem sularahas.

Nääs märkis, et summa, mille Kofkin Savisaarele laenas, kattiski summa, mille Savisaar pidi abielulahutuse käigus andma oma endisele abikaasale Vilja Toomastile. «See ei olnud soov püstitada Tallinna vorstiputkasid või saada rendilepingute pikendust, vaid see oli soov aidata sõpra, keda ootas ees tõenäoliselt raske abielulahutus,» kõneles kaitsja.

Reiljani ja Pettai tunnistused

Kaitsjad asusid istungil juba nii Reiljani kui ka reklaamiärimehe Paavo Pettai, kes kriminaalsüüdistusest pääsemiseks ülekuulamisel rääkimise kasuks otsustas, ütlusi kahtluse alla seadma.

Nääs tähendas, et «lähiajal saame tegeleda Villu Reiljani ütluste ja nende usaldusväärsusega». Vandeadvokaat Kristi Rande märkis, et «on ju avalik saladus, et Reiljani on survestatud», et ta muudaks oma ütlusi ja pääseks vastutasuks rahalise karistusega.

Hillar Tederi kaitsja Aadu Luberg rääkis, et Pettai suhtes lõpetati menetlus kuus päeva enne süüdistusakti esitamist. «Kui see pole süüdistusega kauplemine, siis mis see veel olla saab. Sellisel moel Pettailt Tederit süüstava tõendi saamisel pole ausa menetlusega mingit pistmist,» lausus ta.

Tänane istungipäev tuleb Harju maakohtus kahtlemata põnev, sest tunnistusi hakkavadki andma Villu Reiljan ja Priit Kutser. Mõlemal mehel on nii mõndagi öelda teiste kohtualuste kohta, iseasi, kas ja millises ulatuses nad seda teha otsustavad.

Tagasi üles