Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Superministeerium eesti kunsti tellima ei pea

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Mari Kurismaa teos »Ruut ja kuma» on ministeeriumide ühishoones majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis juba oma koha leidnud. | FOTO: Sander Ilvest

Superministeeriumile ei laiene protsendikunsti seadus, mille kohaselt peab avaliku hoone rajamisel ühe protsendi selle ehitusmaksumusest kulutama hoonega sobiva Eesti kunsti soetamisele, sest riigiasutuse hoonet renditakse eraettevõttelt OÜ 2Torni.

Kolimismeeleolus sotsiaalministeeriumi töötaja kabinet, põrandal Väino Parise maal «Kirju kimp». | FOTO: Sander Ilvest

Hoolimata sellest, et tegu on ministeeriumide ühishoonega ehk selles tegutsevad riigiasutused, ei kohusta see kunstiseadust järgima. «Kunstiteoste tellimise seaduse kohaselt ei teki kunstiteose tellimise kohustust, kui hoone omanik ei ole riik või riigiasutus. Seega ministeeriumide ühishoone puhul kunstiteoste tellimise seadust ei kohaldata,» ütles Riigi Kinnisvara ASi (RKAS) kommunikatsioonijuht Madis Idnurm.

Kõik ministeeriumid, mis täismahus uude hoonesse kolivad, võtavad vanast hoonest kunstiteosed kaasa.

Rahandusministeeriumi pressiosakonna juhataja Liisi Poll kinnitas, et ministeeriumile kuuluv kunst võetakse kaasa ja teostele leitakse uues hoones sobiv paik. Teoste nimistusse kuuluvad eelkõige õlimaalid, kuid on ka graafilisi lehti ja seinapannoosid. Raul Meele loomingust kaunistab rahandusministeeriumi kaheksa seinapannood «Võlu ja vaim» ning graafilised lehed «Laulupuu» ja «Õnnelik mees».

Tuntumatest autoritest on rahandusministeeriumil veel Aili Vindi graafiline leht «Lõhutud ringid» ning Andres Toltsi «Suitsupääsuke» ja «Hõbe ja kuld».

Sotsiaalministeeriumi kommunikatsiooninõuniku Oskar Lepiku sõnul tulevad nende arvel olevad teosed superministeeriumisse kaasa. Teoste nimistus on Tiit Jaansoni maal «Üks päev, mis kestis kaua», kaks Arnold Simsoni teost: «Punased astrid» ja «Kirju kimp» ning Richard Sagritsa õlimaal «Öö» (öise Tallinna panoraam). Kõik teosed pärinevad 90ndate teisest poolest.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi avalike suhete osakonna peaspetsialist Laura Laaster kinnitas, et neile kuuluvad kümme toest võetakse kaasa. «Eelmises hoones oli meil ka Tallinna Kunstihoonest tellitud näitus. Need tööd oleme tagastanud,» lausus ta.

Ministeeriumile kuulub 13 teost eesti kunsti varamust. Erinevalt teistest ministeeriumitest kuulub majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile ka skulptuur. Nimistusse kuulub mitme maaliga Andres Tolts. Esindatud on ka Leonhard Lapin, kelle neli litograafiat pealkirjaga «Protsessid» ministeeriumi seinu kaunistavad.

Kõik teosed on avalike suhete osakonna juhataja Rasmus Ruuda sõnul 90ndatel ministeeriumi soetatud. «Mõned teosed ootavad juba kabinettides ülespanekut, ülejäänud on veel laoruumis ja siis hiljem koos sisekujundajatega vaadatakse, kuhu need kõige paremini sobiksid,» ütles ta. Ka justiitsministeeriumi pressiesindaja Dagne Mihkels kinnitas, et kõik kunstiteosed võetakse vanast majast kaasa.

Ühishoone sisekujunduses kasutatakse Idnurme sõnul vaipkatetel rukkilille motiivi ning värvitoonid on välja töötanud disainiagentuur Velvet ja sisearhitekt Raili Hurt. «Näiteks haridus- ja teadusministeeriumi roheline sümboliseerib arengut, tärkamist ja kasvu,» selgitas Idnurm disainilahendust.

Kokku on ühishoones viis ministeeriumit. Justiitsministeeriumi värvitoon on tumepunane, rahandusministeeriumil oranž, sotsiaalministeeriumil kollane, haridus- ja teadusministeeriumil roheline, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumil veinipunane.

Veinipunases värvitoonis majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi seinalt leiab näiteks vuntsidega mehe kontuuri koos jutukastiga: «Õige ärimees tööpäeval unistamisega ei tegele».

FAKTIKAST

Superministeerium

Kokku on hoones viis ministeeriumit: rahandusministeerium, majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, sotsiaalministeerium, justiitsministeerium, osaliselt haridus- ja teadusministeerium. Ühishoone rajati Riigi Kinnisvara ASi tellimusel.

Hoonel on 14 maapealset korrust ja kaks maa-alust parkimiskorrust. Töökohti jätkub umbes 1050 inimesele, parkimiskohti on maa all ja maa peal kokku 216.

Võrreldes olemasolevate hoonetega peaks superministeeriumi energiasääst olema 70 protsenti. Ka büroopinna kasutus on efektiivne ja võimaldab hakkama saada 20 protsenti väiksema pinnaga kui senised hooned.

Superministeeriumi rajab ja annab üürile OÜ 2Torni ning investeeringu maht jääb 25 ja 30 miljoni euro vahele.

Allikas: Riigi Kinnisvara AS

Tagasi üles