Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Saksa poliitik soovitas Ukraina suursaadikul maha rahuneda

6
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tehnoansambel Scooter, keda näeb Tallinna lauluväljakul esinemas 23. augustil, astus möödunud nädalavahetusel üles Krimmis Balaklava linnas. | FOTO: Alexei Pavlishak/TASS/Scanpix

«Välisriigi suursaadik ei tohiks kehtestada piiranguid, mis ületavad mõistlikkuse piiri, muidu võib temast kujuneda persona non grata,» kirjutas Saksamaa Vaba Demokraatliku Partei (FDP) aseesimees Wolfgang Kubicki oma sotsiaalmeediakontol.

Kubicki sõnul on Ukraina suursaadiku Saksamaal Andri Melniku märkused, et Saksa kultusbändi käik Venemaa poolt annekteeritud Krimmi oli seadusvastane, selle piiri ületanud.

Suursaadik kommenteeris väljaandele Funke Mediengruppe Ukraina prokuratuuri otsust alustada Scooteri liikmete suhtes menetlust. «Ansambli otsus siseneda Krimmi Venemaa kaudu ning osaleda seal Balaklavas toimunud festivalil pole mitte ainult skandaal, vaid ka kuritegu, millel on selged juriidilised tagajärjed.»

Nüüd võib Saksa tantsumuusika kollektiivi oodata halvimal juhul kuni kaheksa aasta pikkune vabadusekaotus. Praktikas on aga Ukraina võimud kehtestanud Krimmi külastanud välismaalaste suhtes tavaliselt sissesõidukeelu.

Oluline lisandus siinkohal on, et ka FDP liider Christian Lindner kutsus hiljuti üles Krimmi annekteerimisega leppima ja rõhutas, et Euroopa julgeolek ja heaolu sõltuvad ka suhetest Moskvaga.

«Kui rääkida tabust: ma kardan, et Krimmi tuleb kõigepealt suhtuda kui püsivasse ajutisse korraldusse,» ütles Lindner. «Sanktsioonid ei peaks kaduma alles siis, kui Minski rahuleping on täielikult täidetud. Ka positiivseid vahesamme tuleks hinnata.»

Oma seisukohti kaitstes lisas ta ajalehe Bild am Sonntag veergudel: «Tegelikult väljendasin ma seda, mida paljud mõtlevad ja mis on vaikselt reaalne poliitika.»

Lindneri sõnadele annab kaalu juurde asjaolu, et selle aasta septembris toimuvatel Saksa üldvalimistel on FDP-l kui Angela Merkeli kristlike demokraatide ühel eelistatumal koalitsioonipartneril reaalne võimalus valitsusse pääseda ning seega võib just Lindnerist saada Saksamaa järgmine välisminister, kirjutab Deutsche Welle.

Liberaalide juhi väljaöeldu ei jäänud aga vastuseta. Näiteks märkis roheliste kaasesimees Cem Özdemir, et ilmselt soovis Lindner moodustada koos Saksa Vasakparteiga uut diktaatorite sõprade koalitsiooni. Nimelt on Ida-Saksa kommunistide õigusjärglane Die Linke ainus Saksamaa suurematest parteidest, kes pole Ukraina territooriumi annekteerimist Venemaa poolt ametlikult hukka mõistnud.

Lisaks kinnitas nädala alguses Saksa liiduvalitsus, et ametlik seisukoht Krimmi küsimuses ei ole kuidagi muutunud. «See on täiesti selge ja ühemõtteline, nagu kogu Euroopa Liidus,» teatas valitsuse pressiesindaja Ulrike Demmer. Krimmi annekteerimist Venemaa poolt peetakse rahvusvahelise õiguse rikkumiseks ja Ukraina riigipiire tuleb austada, kinnitas Demmer.

Niisiis on Scooteri esinemine jälle tõstnud päevakorda teema, kuidas Euroopa Krimmi suhtes käituma peaks.

Scooteri solist H. P. Baxxter ütles aga enne kontserti saksa väljaandele Bild, et ta on siiralt üllatunud, et nende esinemine on võtnud rahvusvahelise skandaali mõõtmed.

«Me ei lähe Krimmi poliitikat tegema, vaid seepärast, et meil on seal fännid,» kommenteeris Baxxter.

Pärast kontserti postitas Scooter oma Facebooki lehele lühikese tänusõnumi: «Aitäh, Krimm, olite vapustavalt hea publik!» Fakt, et seal ei olnud mainitud poole sõnagagi, et kontsert toimus teise riigi poolt annekteeritud territooriumil, tõi kaasa kommentaaride laviini.

«Teil peaks häbi olema, Scooter!» kirjutas üks saksakeelne kommenteerija. «Enam ma teie fänn ei ole! Täielik ignorantsus!»

Oli aga ka teistsugust suhtumist. «Ma ei saa aru, miks inimesed nende peale pahased on,» kirjutas teine. «Kas Krimmi elanikelt peaks võtma õiguse muusikat kuulat, vaid selle pärast, et lollakas Venemaa nad seadusvastaselt annekteeris? Mis mõte sellel on?»

Ukraina prokuratuuri algatatud menetlust ansambli liikmed veel kommenteerinud ei ole.

Tagasi üles