Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Reiljan säästis tunnistuses Savisaart

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Villu Reiljan Harju maakohtu tunnistajate pingis ütlusi andmas, paremal vastas istub juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus. | FOTO: Sander Ilvest

«Ma eksisin ja ma pean tunnistama, et on piinlik kolmandat korda siin seista ja anda vastuseid asjas, mis võiks olemata olla,» sõnas eile Harju maakohtus järjekordselt tunnistajapinki läinud kunagine keskkonnaminister Villu Reiljan.

Oma endise ülemuse, Silikaat Grupi omaniku Vello Kunmani vastu tunnistama pidanud Reiljan sai oma ülesandega hakkama: prokuratuur oli pärast ütlusi nõus tema kriminaalasja eraldamisega ja kokkuleppemenetluse alustamisega. Väidetavalt vägagi vaevalised läbirääkimised selleks olid Reiljani kaitsjatel, sealhulgas ta tütrel, vandeadvokaat Kaidi Reiljan-Sihvartil, prokuratuuriga käinud suvi läbi.

«Hinnatakse ka annetuste (erakonnale – toim) vahendajaid?» püüdis Vello Kunmani kaitsja Paul Keres oma küsimusega Reiljanit madaldada. «Ma ei tegele ammu enam selliste asjadega.» Keres päris edasi: «Kas annetuse vahendamine 20 000 suurendab teie prestiiži Savisaare silmis?» «Vähe uskumatud jutud! Ma arvan, et see on uskumatu jutt,» vastas Reiljan ja saalis kostis naer.

Kuigi 20 000-eurose altkäemaksu vahendamises süüdistatav Reiljan pani oma ütlustega selgelt tanki Kunmani, siis Savisaare suhtes näis ta püüdvat olla leebem. Reiljan ütles, ta ei usu, et Savisaar pärast Kunmani edastatud palvet linnavalitsuse töötajaid mõjutas.

«Paraku anti mulle ka valeinformatsiooni, selles mõttes ma eksitasin ka Edgar Savisaart, et ma ütlesin, et pole probleemi, tegelikult peale probleemide seal muud polnudki. Kahjuks olin ma sügavalt veendunud, et Kunmani majaehitus toimub seaduslikult, nii nagu Kunman mulle väitis,» kõneles Reiljan. Savisaar olla siiski öelnud, et ta uurib asja ja võib-olla saab see klaariks.

Millist kaalu omab Reiljani tunnistus edasisel protsessil tõendina? Kaitsjate taktika on seada Reiljani kui kriminaalkorras karistatud endise maadevahetaja ütluste usaldusväärsus igal juhul küsimuse alla.

-Nõrk või tugev tõend?

Tartu Ülikooli kriminoloogiaprofessor Jaan Ginter leidis, et kui Reiljan oleks otsesõnu öelnud, et tõepoolest oli tegu altkäemaksu andmisega, siis oleks see väga tugev tõend Edgar Savisaare vastu, kuid Reiljani tekstist selliseid väiteid välja ei tulnud. «Reiljan ütleb, et jah, oli juttu sellest ja sellest, aga kas raha andmine ja see, et Savisaar vaatab, kas selles asjas midagi teha saab, on omavahel seotud või ei ole, Reiljan ei ütle,» analüüsis ta.

Õiguseksperdi selgitusel loetakse tavaliselt seda tõendit, kui tunnistus saadakse prokuratuuri vastuteene eest, mõnevõrra nõrgemaks. «Meil Eestis muidugi on kirjas, et ühelgi tõendil ei ole kindlaks määratud jõudu, aga eks mõnevõrra see kindlasti mõjutab,» arvas Ginter.

Küsitav on Ginteri jaoks seegi, et prokuratuur pole olnud valmis Reiljaniga tehtud kokkuleppeid kommenteerima.

«See pakub kaitsele täiendavaid võimalusi vastukäikudeks, sest kui Reiljani asi lõpeb kokkuleppemenetluses, siis kokkulepe peaks Eesti seaduse järgi olema ainult karistuse üle. Seal ei tohiks olla mingisugust juttu sellest, et Reiljan peab andma teatud tunnistusi. Tunnistuste eest vastuteene on võimalik ainult siis, kui otstarbekuse tõttu saab menetluse päris ära lõpetada, aga kokkuleppemenetluse puhul sellist kauplemisruumi seadus ei paku,» rääkis Ginter.

Nii võib arvata, et kaitsjad hakkavad rääkima, kuidas Reiljani tunnistus on saadud ebaseaduslikult sõlmitud kokkuleppe kaudu.

-Kutser põrus tunnistusega

Kui Reiljan ise on eeldatavasti vanglakaristusest juba pääsenud, siis endise Põhja-Tallinna asevanema Priit Kutseri tunnistus oli nii nõrk, et riigiprokurör Steven-Hristo Evestus ei nõustunud pärast ütlusi tema suhtes menetlust avaliku menetlushuvi puudumise alusel lõpetama.

Evestus küll ütles, et prokuratuur pakkus Kutserile kokkuleppemenetlust, ent sellega viimane ei nõustunud. Nüüd tuleb linna vara ebaseaduslikule omastamisele kaasaaitamises süüdistatud Kutseril taas kohtumajja ilmuda, kui arutlusele tuleb teda puudutav reklaamidega seotud kuriteoepisood.

Kohtunik Anne Rebane tuli eilsel istungil korra ka kaitsjatele vastu. Alles teisipäeval oli ta advokaatide taotlusi järjepanu tagasi lükanud, sealhulgas taotluse teha Edgar Savisaarele uus terviseekspertiis. Nüüd pidas ta õigeks rahuldada Alexander Kofkini kaitsja Aivar Pilve taotluse otseblogide tegemise lõpetamiseks meedias. Rebane leidis, et blogipidamine reaalajas võib ausa ja õiglase kohtupidamise nõuet rikkuda. Kohtunik põhjendas otsust sellega, et tunnistajad ei peaks saama lugeda eelnevate tunnistajate ütlusi kodus diivanil. Ajakirjanikel on õigus teha istungil vaid kirjalikke märkmeid.

Kohtuistung jätkub täna pealtkuulatud vestluste lindistuste kuulamisega. Eile kuulati kohtus kahte vestlust Alexander Kofkini ja Edgar Savisaare vahel, esimene vestlus peeti Balalaika restoranis 30. juunil 2014. Need olid tähendusrikkad jutuajamised, sest vaid mõni päev hiljem algatas kaitsepolitseiamet Eesti ühe mahukama ja suurema kriminaalmenetluse. Salvestatud jutuajamisi saab lugeda Postimehe veebist.

VÄLJAVÕTE

Reiljan vastab prokuröri küsimistele kohtumisest Savisaarega

/-/

«Mul oli üks konjak antud jõulukaardiga. Andsin need üle ja ütlesin ka seda, et boss (Vello Kunman – toim) teatab, et ta on nõus Keskerakonda toetama 20 000 euroga. Siis me rääkisime üldpoliitilistest teemadest. Siis ma rääkisin ka Vello Kunmani murest, et tal on tunne, et teda takistatakse asjatult.»

-Mis Savisaar ütles?

«Et raha on ikka vaja parteil, mis on ka täitsa loogiline.»

-Milline oli linnapea reaktsioon kirjeldusele?

«Tema ütles mulle niimoodi, et asja uuritakse, et võib-olla annab klaarida.» /-/

«Edgar Savisaarega jäi jutt, et keegi tema funktsionääridest võtab ühendust, kui nad on huvitatud. Ma ütlesin, et kui on huvitatud, siis Vello Kunman on isiklikult nõus toetama 20 000 euroga.»

Tagasi üles