Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Nõuniku kinnitusel jääb ringhääling sõltumatuks

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Fotomeenustus Sepa staadioni avamisfestivalist, mis kulmineerus jalgpalli EM-finaali ühisvaatamisega. | FOTO: Sille Annuk

Eesti Rahvusringhäälingu ajakirjanduseetika nõunik Tarmu Tammerk leidis, et Eesti Jalgpalli Liidu antav ligi miljoni euro suurune kaasfinantseering Euroopa jalgpalli meistrivõistluste näitamiseks ei saa kuidagi ohustada ERRi sõltumatust.

Tammerk selgitas, et see sihtotstarbeline toetus ei saa ohustada ERRi sõltumatust, kuna see kaasfinantseering anti konkreetsete ülekandeõiguste ostmiseks, mitte saadete või uudiste tegemiseks. ERRi saated ja uudised peavad olema tehtud sõltumatuse põhimõtet silmas pidades.

«Spordivõistluste tulemuste edastamine, kommenteerimine ja analüüs ei saa meediaorganisatsioonis olla kuidagi seotud sellega, kes on aidanud ülekandeõiguste ostu rahastada,» leidis Tammerk.

Ajakirjanduseetika nõunik möönis, et üks teoreetiline küsimus võib kerkida siis, kui jalgpalliliiduga seoses peaks tekkima mingi negatiivne teema. Kas ERR, ennekõike sporditoimetus, suudab seda teemat tasakaalustatult käsitleda?

«Peab suutma, nii näevad ette ajakirjanduseetika reeglid ja ERRi seadus. Sporditoimetuse kõrval on ERRis hulk teisi toimetusi: uudistetoimetus, publitsistikatoimetus, uurivad saated,» ütles ta.

Tammerki arvates pole võimalik, et ajakirjanduslik sõltumatus saab kallutatud ka juhul, kui näiteks sporditoimetus ei soovi olla vajalikul määral kriitiline teemade suhtes, mis võivad puudutada kaasrahastuse allikaid. Ta tõi välja, et lisaks on ERRis järelevalvesüsteem: ajakirjanduseetika nõunik, nõukogu, lisaks avalikkus.

Kuna ERR saab põhilise osa oma sissetulekust riigieelarvest, võib sõltumatuse küsimust Tammerki hinnangul esitada ka siis, kui ERR peab kajastama mõnd riigiga seotud kriitilist teemat. «Aga ERR teeb seda, nagu iga päev näha ja kuulda on.»

Erameedia puhul on küsimused sõltumatusest Tammerki arvates tunduvalt elulisemad: reklaamiandjate mõju ja meediaomaniku mõju, kui tal on peale ajakirjanduse olemas ärihuvid ka teistes sektorites. Näited reklaamiandjate survest erakanalitele teemade valikul ja käsitlemisel on läbi käinud ka Eesti ajakirjandusest, märkis ta.

«ERRi ja Eesti Jalgpalli Liidu vahel sõlmitud leping rahvusvaheliste jalgpalliülekannete näitamisõiguste omandamiseks ei sätesta ega too kaasa ERRile kohustust näidata reklaami või kommertsinformatsiooni ega ka teisi jalgpallimänge. ERRi sporditoimetuse juhi Rivo Saarna sõnul moodustavad Eesti jalgpalli meistrivõistluste teleülekanded koos rahvusvaheliste suurturniiride ja koondise valikmängudega loogilise jalgpalliterviku ERRi kanalites. Sarnaselt on teised pallimängualad jagunenud kommertskanalite vahel – võrkpall Eesti Meedia telekanalites ning korvpall TV3s ja TV6s,» lisas ta.

Tagasi üles