Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Politsei müüb keskkonnaseire lendudeks ostetud kopteri

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Keskkonnaseire lendudeks kasutatakse Eestis kopterit Enstrom 480B. | FOTO: wikipedia.org

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) on otsustanud maha müüa keskkonnaseire lendudeks soetatud kopteri, et kasutada sellest saadavat raha seirelennuki ostmiseks.

Politsei pressiesindaja Olja Kivistiku sõnul otsustati kopter maha müüa, kuna oli vaja raha seirelennuki ostmiseks. «Uue seirelennuki soetamisel arvestab PPA kõiki võimalusi. Kuna eelarve on pingeline, siis üheks puudujäägi osaliseks katmise võimaluseks on kopteri Enstrom 480B müük,» sõnas Kivistik.

Ta lisas, et Enstrom 480B on ühe mootoriga lennuvahend ja selle ohutu lennuulatus piirdub maismaa ning rannikualaga. «Võrreldes lennusalga kasutuses olevate Leonardo AW139 tüüpi kopteritega on Enstrom 480B oluliselt väiksem ja vähem võimekas,» ütles Kivistik. Samuti saab maismaa vaatluslendude tegemiseks kasutada lennusalga Cessna C-172R tüüpi väikelennukit.

Keskkonnainspektsioonil kopteri müügi asjus vastuväiteid pole. «Kopter on antud PPA-le, sest neil on vastav kompetents, keskkonnainspektsioon tellis vastavalt vajadusele lennuteenust,» ütles keskkonnainspektsiooni pressiesindaja Leili Tuul. Ta lisas, et PPA ja siseministeerium otsustavad, kui kaua on otstarbekas kopterit käigus pidada ja millal välja vahetada. «Põhimõtteliselt ei ole meie jaoks oluline, millise kopteriga järelevalvet teha,» lisas Tuul.

Enstrom 480B kopteri tellis keskkonnainspektsioon 2006. aastal seirelendude jaoks ning kopter maksis toona 11 miljonit Eesti krooni (700 000 eurot). Alates 2007. aastast kuni 2016. aasta lõpuni on Enstrom 480B-ga lennatud 1592 lennutundi.

Juba kopteri soetamisest alates on seda saatnud probleemid. «Enim probleeme on kopteriga olnud aastatel 2012–2016, mil remondid venisid pikale seoses varuosade halva saadavusega,» rääkis Kivistik.

USA firmalt Enstrom Helicopter Corporation tellitud kopteriga tekkisid probleemid kohe alguses, sest keskkonnainspektsioon lükkas ostu eest käibemaksu tasumise kohustuse ameeriklastele. Kui tavaliselt peab imporditud kauba eest käibemaksu tasuma tellija, siis kõnealusel juhtumil jäi käibemaks lepingu kohaselt kopteri tootja kanda. Enstromi esindajad ei pannud nimetatud klauslit aga tähele ja sõlmisid lepingu arvestusega, et käibemaksu maksavad eestlased. Hiljem hakkasid nad protestima, sest ligi 1,9 miljoni kroonise käibemaksu tasumine tähendanuks firmale suurt kahjumit.

Keskkonnainspektsiooni peadirektori asetäitja Tarvo Roose rääkis toona Postimehele, et lõpuks jõuti kompromissile – käibemaksu tasub küll keskkonnainspektsioon, Enstrom annab aga kopteriga lendavale piirivalve lennusalgale oma ametliku esinduse staatuse, mis tähendab, et kopterit ei pea hoolduseks ja remondiks välismaale viima.

Politsei- ja piirivalveamet müüb nüüd oksjonil helikopteri, seirelennuki ja reostustõrjelaeva ning nende lisavarustuse, kirjutas ERR uudised.

2016. aasta 13. septembril toimunud valitsuse nõupidamisel otsustati politsei- ja piirivalveametile eraldada seirelennuki soetamiseks lisavahendeid 660 000 euro ulatuses, kuid tingimusel, et siseministeerium võõrandab vähemalt samas mahus varasid. Vajaliku summa kokku saamiseks planeeritakse maha müüa vananenud ja vähe rakendust leidvad õhusõidukid ning nendega seotud varustus.

Turuhindasid arvestades määrati helikopter Enstrom 480B väärtuseks 350 000 ja lennuki L-410 omaks 200 000 eurot.

Tagasi üles