Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kuidas ja kus digihiilida, digiuurida ja digireisida?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kassid-kassid-kassid! | FOTO: Ekraanitõmmis

Maailm on suur ja lai, rännukihk ajab hinge sügelema nii seljakotiränduritel kui ka luksuseihalejatel. Kuidas aga reisida kodust lahkumata?

Ikka juhtub, et hing on reisiks valmis, kuid mõnikord ei sobi lennud ega aeg. Või juhtub see kõige argisem – rahatähti lihtsalt napib. Siis saab rändurihinge rahustada digitaalse maailma lõbudega. Võib end kiusata, otsides kõige odavamaid reisipakkumusi tuleviku tarbeks, võib avada lihtsalt Google Mapsi ja asuda mööda ilma ringi vaatama ja «rändama». Võib riigi või linna kaupa veebis surfata ja vaadata, mida huvitavat silma hakkab. Võimalusi on tohutult. Võib niisama «digireisida» või korjata maksimaalselt infot, et ise kohale minnes juba väga täpselt teada, mida sihtpaigas teha ja kogeda.

Moodne piilumine ehk avalikud veebikaamerad

Veebikaamerate ajalugu algas 1991. aasta lõpus Trojan Roomi kaameraga Cambridge’i ülikooli arvutilaboris. Lühike kokkuvõte: tegelased olid tüdinenud asjata kohvimasina manu jooksmast (teate, selline läbi filtri vett tilgutav, alt soojendusega kannuke), sest kord ei olnud piisavalt kohvi järel, kord jälle polnud uus laar veel valmis. Paar kärsitumat tegelast suunasid kaamera kohvimasinale ja saatsid pildi teiste laboritegelaste desktop’idele. Ja maailma esimene veebikaamera oligi sündinud.

Cambridge’i kohvipotikaamera sai maailmakuulsaks ja lülitati välja alles kümme aastat hiljem.

Tänapäeval on kaamerad sisuliselt kõikjal. Tõsi, enamik neist peaksid valvama korra ja vara järele. Aga siiski on piisavalt ka meelelahutuslikke ja hariduslikke kaameraid. Millised kaamerad aitavad hästi aega kulutada ja lasevad mõtetel puhata?

FOTO: Ekraanitõmmis

Veneetsia romantika kiirvariant

www.palazzobembo.com/webcam

Gondlid ja paadid ja laevad muudkui sõidavad. Turistid sagivad. Tee korralik mereannipasta, kutsu kallim külla, sööge ja nautige taustaks veebikaamerat. Ei ole ohtu, et päike liigselt kõrvetab või tuvid kiusavad. Romantika kiirvariant.

Kõik ja rohkemgi veel

www.earthcam.com

Tegelikult on maailmakaamera saidile kogutud suur hulk veebikaameraid. Sealt leiad nii Niagara joa kui ka Eiffeli torni. Loo kirjutamise ajal sajab näiteks Dublinis sooja vihma ning pubide uksed on kutsuvalt lahti.

FOTO: Ekraanitõmmis

Loomad elutoas

animalslife.net/pesaleidja-3

www.looduskaamera.ee

www.interactivezoo.eu

Pesaleidja kassikaamera pakub kassisõbrale hingekosutust. Vaadake ise, on ju rahvatõde, et pool internetti koosneb kassipiltidest. See pildimeri siin on ajas liikuv. Umbes kolmkümmend kassi korraga. Selle vastu ei saa.

Looduskaamera on kodumaine au ja uhkus. Väga hariv on vaadata, kuidas elavad linnud pesaelu või mismoodi käituvad metsaloomad toiduplatsil. Kaks kevadet-suve olen oma ajast panustanud kurepere toimetustele kaasa elades. See on sõltuvust tekitav.

Tallinna loomaaia kaameratest näeb elukate sekeldamist. Selle suve hitt oli muidugi ninasarvikumamma ja ninasarvikutitt.

Linnadžungli teeviidad

Vaatame, mis linnas toimub ehk kuhu ja kuidas minna linnadžunglis. Äppide abil on võimalik saada kiire ülevaade sulle sümpaatse linna lõbustus- ja kultuuripaikadest. Lisaks kaardid ja rajad, viited avastatud vaatamisväärsuste kodukülgedele, sekka 360 kraadi ilupilte jne. Võimalusi on väga erinevaid.

Reeglina on nii, et mida suurem linn, seda rohkem eri äppe. Mõned neist on kehvemad, teised jälle paremad. Sisesta aga sihtkoha nimi ja hakka äppide vahel surfama ja sobivat leidma. Varem või hiljem leiad mõne, mis huvitab. Saad niisama uurida või tulevikureisi plaanida. Näiteks võib harjutamist alustada nendest:

  • Visit London Official City Guide
  • Lookaround – Travel Guide to Berlin & Barcelona
  • New York Travel Guide

Kõik muuseumid

Kui aus olla, siis muidugi mitte päris kõik maailma muuseumid, aga märkimisväärne hulk küll. Riikide kaupa leiad riiklike muuseumite listi Wikipediast otsisõnaga «List of national museums». Kokku on kajastatud lausa 94 riiki, lisaks alamlehtede infotulv ja suunavad lingid. Sedamoodi mööda kultuuri rännates kulub tunde, nädalaid, kuid, aastaid…

Aga kui kultuuri ja kunsti süvakaevuril ka sellest väheseks jääb, siis Wikipedia muuseumilistist (otsisõna «List of museums») leiab viiteid enam kui 200 riigi muuseumitele. Ja neid muuseumeid on kokku üle 55 000.

Kultuuri sinu telefoni

Moodne maailm käib ikka telefoni sisse. Äppide kaudu laieneb maailm ja kogemused. Väike soovituslik kunstiring Androidiga nutiseadme kasutajale. Sissepääsu järjekorras seisma ei pea, piletit pole vaja. Kõik on täitsa tasuta.

FOTO: Ekraanitõmmis

Google Play: Guggenheim

Kuulus Guggenheimi muuseum New Yorgis. Äpi abil saad näha, mida parajasti eksponeeritakse, aga ka piiluda minevikus näidatut. Oma lemmikkunsti saad ka sõpradega jagada sotsiaalmeedias.

FOTO: Ekraanitõmmis

Google Play: Rijksmuseum

Rijksmuseum ehk riiklik kunsti- ja ajaloomuuseum Amsterdamis. Hollandi suurim ja kuulsaim rahvusmuuseum, mis keskendub kunstile ja ajaloole keskajast tänapäevani. Rembrandti «Öine vahtkond», Johannes Vermeeri teosed on esimesed, mis nendest kogudest meenuvad, aga kogud on suured. Palju pildimaterjali ja kuulamist. Mõnus ja hariv teekond, mis sisaldab ka hariduslikku mängu kogu perele.

FOTO: Ekraanitõmmis

Google Play: Dali Museum Virtual Tour

Dali muuseum Floridas pakub äpi vahendusel võimalust tutvuda kuulsa sürrealisti teoste ja eluga.

FOTO: Ekraanitõmmis

Google Play: Your Art

Washingtonis asuva riikliku kunstimuuseumi hariduslik äpp. Üle 130 töö maailmanimedelt. Esindatud on ka Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, Johannes Vermeer, Claude Monet. Ka lastele on mõeldud – äpis on üle 50 temaatilise heliklipi.

Google Play: Muuseum

Kumu eksperiment äpinduse vallas. Asendab kohapealsel näitusel audiogiidi, aga sisaldab ka ise omajagu infot.

Lõpuks võib tõdeda, et kõike, mis on interneti sisse pandud ja äppideks progetud, seda sina oma eluea jooksul vaadata ei jaksa. Aga ehk on eespool kirjapandust väikese subjektiivse teejuhina abi.

Tagasi üles