Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

IRL nimetas Suur-Tartu linnapeakandidaadiks Aivar Riisalu

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Aivar Riisalu. | FOTO: JAANUS LENSMENT/POSTIMEES/

Pärast erakonna juhtkonna vahetumist ning mõne kõlava nime erakonnast lahkumist on Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) olnud raskustes kandidaatide leidmisega kohalikele valimistele. Eile said nad nõusse endise Keskerakonna ja riigikogu liikme, ettevõtja Aivar Riisalu, kes soostus kandideerima Tartu linnapeaks.

Kui teistel erakondadel on ülikoolilinna linnapeakandidaat olnud paigas juba pikka aega, siis IRL jõudis põhinimeni ühes oma kantsidest alles eile õhtul.

Paljud IRLi liikmed kandideerivad Tartus erakonnanimekirja asemel valimisliidus. «Tartus on IRLil üsna ikaldus,» ohkas üks Tartu IRLilane. IRL kõigub viieprotsendilisel valimiskünnisel kõikjal Eestis.

Riisalu on Postimehe andmetel jõudnud juba käia Reformierakonna ja Keskerakonna jutul, kus talle ei saadud aga Tartu esinumbri kohta lubada.

Riisalu ei lubanud eile IRLi kandidaadina Tartus midagi vähemat kui võitu. «Eesmärk on võita valimised ja lükata Reformierakond võimult,» teatas Riisalu. «Paras aeg neile koht kätte näidata.»

Postimehe andmetel kaaluti IRLis ühe linnapeakandidaadina alguses Tartu ärihiiu Rein Kilgi lähikondlast, Pärnu Sadama nõukogu liiget, endist suusatajat Kaspar Kokka, kes aga polevat olnud pakkumisest kuigi huvitatud, vaid kandideerivat hoopis Pärnus, kuigi on IRLi Tartu piirkonna aseesimees.

IRLi Tartu piirkonna esimees Peeter Laurson tõdes, et mitu nende liiget kandideerib valimisliitudes, kuigi IRL on algusest peale kindlalt kavatsenud oma nimekirjaga valimistel välja tulla.

Eile õhtul kinnitati IRLi Tartu valimisprogramm, milles on olulisel kohal lasteaiad-koolid. Lasteaiaõpetajatele lubatakse pidevat täienduskoolitust, veerandi võrra kõrgemat palka, vanematele aga poole madalamat lasteaiatasu (praegu on see Tartus Eesti üks kõrgemaid – sadakond eurot kuus). IRL lubab veel tõmmata koomale tasulise parkimise alasid ja ehitada uusi parkimismaju.

Peaaegu kõik erakonnad räägivad neil valimistel Suur-Tartust, mis tekib haldusreformis liitumisel Tähtvere vallaga. Nii ka IRL.

Keskerakonna linnapeakandidaat, riigikogu liige Aadu Must tõdes, et kohe-kohe lõppeb Tartus suveuni, mil polnud mõtet väga kampaaniat teha, sest sellest saanuks osa üksnes turistid.

«Jah, IRL on olnud raskustes, aga kerge pole kellelgi,» rääkis Must. «Erakonnad on pidevalt löögi all ja pendel on kaldunud pigem sinna serva, et mõistlikum on luua valimisliit Magus Elu, Kodmuru või Viimne Võimalus.» Valimisi käsitletakse kui veel üht projekti – seda olevat tunda isegi Tartus.

Keskerakonna valimisnimekirja Tartus nimetas Must normaalsete inimeste nimekirjaks. «Meil pole suuri staare, kuid sosinal öeldes oleme ise rahul, kuigi sooviks, et mõni tubli inimene oleks veel. Ja siis selgub, et mõni väga tubli inimene on külaelu patrioodina end suvekoju sisse kirjutanud ega saa Tartus kandideerida. Selliseid asju tuleb ette.»

Musta hinnangul võivad valimisliidud üsna palju kokku lubada, aga erakonnad peavad arvestama, et lubatu tuleb järgmise nelja aasta jooksul ära teha. «Rõõmustame selle üle, et eelmistel valimistel lubasime hakata Suur-Tartut tegema ja naudime nüüd Tartule avanevaid võimalusi, kui Tähtvere valla liitmisel liitub palju riigimetsa, puhkealasid,» kiitis Must. «Tartu probleemid on olnud sageli selles, et pole suudetud suurelt mõelda.»

«Õhkkond on töine ja tartulikult asjalik,» kirjeldas valimiseelset aega reformierakondlasest Tartu linnapea Urmas Klaas, kes püüab pärast valimisi koha säilitada. «Kuna järjest enam hinnatakse väärt elukeskkonda, on meie üks peamine visioon olla Põhjala kümne parimat elukeskkonda pakkuva linna hulgas. Kampaania märksõnad on ka arukad otsused, Eesti teerajaja, tark ja hooliv ülikoolilinn.»

Sotsiaaldemokraatide Tartu volikogu esimehe kandidaat on europarlamendi liige, legendaarne Tartu Ülikooli õppejõud emeriitprofessor Marju Lauristin ja linnapeakandidaat abilinnapea Jarno Laur. Lauristin on valimisedu puhul lubanud loobuda tööst Brüsselis ja pühenduda kodulinnale.

Laur peab olulisimaks seda, kuidas pöörata Tartu elanikkonna kahanemine kasvuks. «Selleks et Tartu kasvama panna, tuleb muuta Tartusse tudengiks tulijaile eluase taskukohasemaks, tuleb pingutada, et siin õppinud Eesti ja välistudengid leiaksid siin rakenduse ka pärast stuudiumit. Selleks soovime panustada Tere-keskusesse ja toetada noori eluaseme rajamisel,» tõi Laur pühapäeval Tartu sotside kogunemisel välja ühe peamise valimislubaduse.

Lauristini südameasi on Tartu ühenduse parandamine Euroopa ja muu maailmaga. Näiteks korralik rongiühendus Tallinna ja Riiaga, senisest enam lennuühendusi või hea maantee Tallinna. «Tartust võib kujuneda Eesti digitaalse arengu ja uue majanduse eestvedaja, kuna Tartus on unikaalsed koostöövõimalused IT-firmade, ülikoolide ja linna vahel,» on Marju Lauristin veendunud.

Tartu linnapeakandidaadid

  • Keskerakond – Aadu Must
  • Reformierakond – Urmas Klaas
  • Sotsiaaldemokraadid – Jarno Laur
  • Eesti Konservatiivne Rahvaerakond – Indrek Särg
  • Isamaa ja Res Publica Liit – Aivar Riisalu
Tagasi üles