Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ilona Leib: miks näevad «püssid» naised vahel igavad välja?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Ilona Leib | FOTO: Erik Prozes / Postimees

«Kirjuta ometi sellest, miks muidu täiesti püssidest naistest saavad igavad klanitud kontoririiete kandjad, kui neile ette öelda, et läheb pildistamiseks,» šokeerib mind tippajakirjanik. Ta ise ei saavat seda teemat käsitleda – šovinistiks tituleerimine terendab juba soo pärast. «Mulle meeldivad ilusad naised,» ütleb ta justkui vabandades. Mulle ka meeldivad ilusad naised, kinnitan varmalt.

Lisaks meeldivad mulle targad inimesed, olgu nad naised või mehed. Minule on teemapüstituses konflikti vähe – või on süüdi mu amet. Iga mõistlik inimene kujundab nii oma sisulist kui ka visuaalset kuvandit, kui astub hulga inimeste ette, kellel ei ole eriti aega, huvi ega võimalust süveneda sellesse, kes ta päriselt on. See, mida me öelda tahame või endast kujutame, peab saama kiiresti klaariks. Või kui soovite, siis pakend peab sisu toetama, andma mingi sissejuhatava lubaduse, määrates peale funktsionaalsuse ka seda, kellele see mõeldud on.

Püüdsin järgmise tunni nuputada, mida «püss» naine vestluspartneri jaoks tähistab, ja arvan end aru saavat, et see kujund sisaldas ühtaegu nii julgust kui ka seksikuse eksponeeritust. Selge on see, et õnneks on inimesed erinevad, sealhulgas on erinevad kehatüübid, maitse-eelistused ja taotlused, kuid minu jaoks taandub kõik sisu toetava või mittetoetava välimuse skaalale.

Kes meist, iluvaatlejatest, ei teaks, et kurguni kinni nööbituna võib mõjuda äärmiselt hõrgult, samas kui dekoltee ja jalgade liigsel paljastamisel varitseb oht muutuda tarbetult odavaks. Milleks näida odav, kui võib mõjuda kallilt! Kõik, kes haarasid nüüd kirve, et rääkida inimeste sissetulekutest ja võimalustest endale kallis garderoob soetada, võivad selle ära panna. Odav ja kallis ei tähista siin teljel võimalusi, vaid valikuid. Ka jõukate inimeste seas on küllaga neid, kes välimusele kulutatud kopsakatest summadest hoolimata alati odavalt mõjuvad. Samas saavutavad mõned vaid nappide vahenditega kadestamisväärselt elegantseid tulemusi.

Loomulikult ei ole kõigile geneetilise materjali poolest antud ideaalset keha, mille puhul enam-vähem kõik riided seljas istuvad. Enamik meist peab oma ideaalsoove tegelikele oludele vastavaks painutama. On ka rõivapimedaid, kelle visuaalne meel ei olegi kuigi arenenud – nad ei oska möödapanekuid riietuses ei enda ega teiste puhul näha. See liik ei ole aga tegelikkuses nii levinud, nagu tänavapilt aimata laseb. Meist enamikule on tähtis see, kuidas me välja näeme ja millisena meid tajutakse.

Seega on loogiline, et nii nagu saad otsustada oma tegevusala, mõtete ja väljaütlemiste üle, saad kujundada ka oma pakendit. Võid olla see, kes sa tahad olla. Mõned teevad seda ise, teised lasevad end aidata, kuid siiski on see valiku ja otsustamise küsimus.

Suur osa naisi ei taha oma sensuaalsust töiste teemade kontekstis eksponeerida. Vaid korra on minu töisele teele sattunud daam, kes soovis mõjuda sõna otseses mõttes jalustrabavalt seksikana. Kõik teised on tundnud vähemalt mõõdukat muret, et kas see, kuidas nad välja näevad, mõjub usaldusväärselt, esindab väärikalt nende organisatsiooni, on piisavalt akadeemiline või suhestub kõnetatava sihtrühmaga adekvaatselt.

Küsimus ei peaks seega olema selles, miks «püss» ei kõmmuta endas peituvat ilutulestikku päise päeva ajal õhku, vaid sihib alati märki. Mõistlik inimene valib välimuse, mis vähemalt tema parimate kavatsuste kohaselt on fookuses oleva teema teenistuses. Igavuse silt on teenimatult kleebitud taotlusele välja paista professionaalne.

Ükski mees ei saa figuuri, riietuse valiku või stiili tõttu kommentaarides sellist turmtuld kui avalikkuses sõna võtvad naised. Just seetõttu teevad naised järjest teadlikumaid valikuid, kuidas välja paista. Võiks hoopis küsida, miks oodatakse naistelt tööalases ülesastumises libastumist mõnda teise elu rolli. Naine olgu just nii tark, et teada, millises rollis ta mida näitab või näitamata jätab. Kellelegi teisele meeldimiseks võime naistena teha otsuseid eraelus, ent tööelus oleme need, kes me oleme otsustanud olla.

Tagasi üles