Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

KGB-lane Savisaare-Mõisa valimisliidus

18
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Valeri Konovalov rääkis üheksa aastat tagasi Postimehele, et sõbralikkuse ja naeratusega saab üle kõigist probleemidest. | FOTO: Mihkel Maripuu

Valimisteks nimekirja kokku lappiva Savisaare Valimisliidu ja Tegusa Tallinna nimekirjas on ka kunagine Nõukogude julgeolekuohvitser Valeri Konovalov.

Valeri Konovalov on üks 18 Savisaare valimisliidu inimesest, kes kelle nimi ja nägu on väljas kodulehel kandidaadid.ee. | FOTO: Repro

Nüüdse turvaärimehe nimi on kaitsepolitsei teadaande alusel ära trükitud Riigi Teatajas 2004. aastal Nõukogude Liidu luure- või vastuluureorganite teenistuses olnud isikute nimekirjas. Kaitsepolitsei avaldas Riigi Teatajas kõigi nende isikute nimed, kes on olnud KGB teenistuses või sellega koostööd teinud ning kes seadust rikkudes ei andnud end enne 1996. aasta kevadet üles.

Savisaare valimisliidu nimekirjas üles astuv ja sama valimisliidu kodulehel kandidaadid.ee näo ja nimega pealinna volikokku pürgiva mehe taust on lisaks KGBs olemisele värvikas. Näiteks osales ta ühes meeldejäävas «seikluses», mil ärimees Meelis Lao läks 2004. aasta septembri varahommikul musta riietatud turvameeste saatel veel suletud Viru tänava McDonald’sisse ning viskas välja kõik töötajad.

Üks, kes käis kinnistu omanikuvõitluses Laoga õigust taga nõudmas, on nüüd Tallinna linnavolikokku pürgiv Konovalov. «Läksime koos, kuna Meelis Lao – tunnen teda 25 aastat –, pöördus meie poole,» selgitas mees toona Õhtulehele.

2008. aastal kirjutas Postimees, kuidas Konovalov tegi 2007. aasta pronksiöö järel käigu, mis justkui ei sobiks kokku tema minevikuga. Aastaid KGBd teeninud mees vallandas päevapealt oma alluvad, kes olid Tallinna südant rüüstanud.

Samas väljendas Konovalov vastumeelt monumendi teisaldamise korraldamise suhtes. «Valitsuse otsus teha seda salaja ja ööpimeduses ajas nurja lõimumiskatsed, ajas riidu naabrid ja sõbrad, politiseeris majanduse, kultuuri ja isegi sporditeemad ning saatis sohu Eesti-Vene suhted,» rääkis ta.

Savisaare Valimisliidu ja Tegusa Tallinn kohalike valimiste valimisbloki viimase osa eestkõneleja Jüri Mõis tunnistas esmalt, et Konovalovi nimi ei ütle talle palju, ent hiljem tema mälu paranes. «Aga ega ta pole ju volikogu nimekirjas! Valija otsustab, kas ta saab volikokku või mitte,» leidis suurettevõtja.

Aga kas sellise taustaga kandideerijad ühises nimekirjas ei häiri Mõisa?

«Aga mis see parem variant oleks? Et nagu Vaba Tallinna Kodanik, kes ei luba ühtegi teist lõhna peale tõupuhta inimese enda juurde? Ja siis jäädakse ikkagi nelja protsendi toetuse lähedale,» rääkis Mõis. «Kui valik on suurem, siis kajastab see ka paremini tallinlaste tahet. Ja kui elame kagebešnikute linnas, siis on valik, kas siit linnast lahkuda või nendega koos olla.»

Mõis pidas õigemaks rääkida lasteaedadest, transpordist ja kvartalisiseste teede heakorrast. «Inimfaktor ei peaks olema nii tõsine. Me ei kandideeri praegu ju riigikokku ning peaksime rohkem keskenduma teemadele ja sisule kui isikutele,» tõdes ta.

Jüri Mõisa ja Urmas Sõõrumaa poole nimekirjas on praegu 33 inimest, kahe peale kokku saadakse üle saja kandideerija.

Reformierakonna Tallinna linnapeakandidaat Kristen Michal tõdes Postimehelt saadud vihjest kuuldes, et Keskerakonna esimehel Jüri Ratasel ja endisel esimehel Edgar Savisaarel on tugev toetus venekeelsete mittekodanike hulgas.

«Keskerakonna toetus püsib näiteks Ratase lähedase liitlase Yana Toomi avalikul Putini kiitmisel ning lubadustel anda kodakondsust Eesti põhiseadust ja keelt tundmata,» rääkis ta. «Endiste Eestit okupeerinud julgeolekutöötajate tugi Keskerakonna kampaanias langeb hämmastavalt hästi kokku plaaniga viia riigiettevõtete raha Venemaale ning jutuga kommunismi inimsõbralikkusest. Ühtse Venemaa leppega erakond Eesti riigikaitset juhtimas on julgeolekuoht.»

Michal meenutas, et Savisaar on avalikult lubanud tuge Ratase valitsusele. «Hea on, et avalikkus teab, mis meeskond meil vastas on. Sest nagu Vladimir Vladimirovitš Putin elutargalt on sõnanud, endiseid luurajaid ei ole,» ütles ta.

Infokast

Riigi Teataja Lisa nr 79, 2004

Valeri Konovalov (sünd 20.06.1952, Eesti, Tallinn) – OÜ Feba juhatuse liige

NSV Liidu Riikliku Julgeoleku Komitee: kõrgemad kursused Minskis – kursant; 12.1977–01.1979

Eesti NSV Riikliku Julgeoleku Komitee: 5. osakonna 2. jaoskond – operatiivvolinik, vanemoperatiivvolinik; 02.1979–1988

Eesti NSV Riikliku Julgeoleku Komitee: 4. osakonna 5. jaoskond – vanemoperatiivvolinik; 1988–1989

Eesti NSV Riikliku Julgeoleku Komitee: organiseeritud kuritegevuse vastase võitluse osakond – vanemoperatiivvolinik; 1989–10.1991

Allikas: kaitsepolitseiameti teadaanne nr 482, 20.01.2004

Tagasi üles