Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Talvik meenutab kokkupuudet Konovaloviga

5
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Vabaerakonna esimehe Artur Talvik. | FOTO: Sander Ilvest

Edgar Savisaare valimisliidu ning ettevõtjate Jüri Mõisa ja Urmas Sõõrumaa Tegusa Tallinna ühisprojektis püüab pealinna volikogu liikme kohta ka Valeri Konovalov, kelle kohta tegi kaitsepolitseiamet 2004. aastal Riigi Teataja Lisas teadaande, et see inimene pole end hoolimata KGB taustast Eesti riigile vabatahtlikult üles andnud.

Nüüdse Vabaerakonna esimehe ja riigikogu liikme Artur Talviku ning tema sõbra Margus Kasteheina seiklused noorusuljas vastupanuvõitluses leidsid aset 1980. aasta sügisel, mil kurikuulus raadio- ja teleilma jalgpallimeeskondade vaheline võitlus ning ansambli Propeller karjatus polnud veel kajanud, kuid õhk oli Tallinna tänavatel ärevust ja hoogu täis. Konovalov töötas toona Eesti NSV Riikliku Julgeoleku Komitee 5. osakonna 2. jaoskonnas vanemoperatiivvolinikuna. See osakond tegutses ideoloogilise vastuluurega ja oli pühendunud noorsoo mõjutamisele.

Talvik räägib oma loo. «Oli 1980. aasta september, kuum sügis, mis kulmineerus nn noorsoorahutustega. Seesama kuulus sügis, mil toimus raadio- ja telemeeskondade jalkamatš, kus Propeller möllas. Meie sündmused toimusid aga enne kõiki neid rahutusi. Oli aeg, mil punkrokk oli väga moes ning otsustasime sõbra ja klassivenna Margus Kasteheinaga Eestis esimesed punkarite harjad pähe lasta. Hirmul ja minestamise äärel juuksurid keeldusid aga minu harja punaseks või roheliseks värvimast. Pika kauplemise peale saime neilt pintsli ja värvi ning soovituse ise maalritöö teha.

Jalutasime siis Viru tänavalt oma soengutega Viru hotelli poole, kui meie juurde hüppasid kaks kagebešnikut, kes meid arreteerisid. Üks neist Valeri Konovalov. Tema oli põhiaktivist, teine oli vait. Ta nõudis juuste mahaajamist, kuna häbistame Nõukogude riiki, ja mida välismaalased peaksid mõtlema sellest, kuidas nõukogude noor välja näeb.

Olime äksi täis, panime vastu, et me ei aja juukseid maha, aga tema ütles, et läheme kohe juuksurisse, ajame soengud maha või muidu tuleb eluks ajaks pahandusi, visatakse koolist välja, ja kõik muud KGB ähvardused selle juurde. Siis märkas Konovalov minu rinnas oktoobrilapse märki, millel olin Lenini pildi peale pannud oma kiilaka pildi, ning rabas selle ära, öeldes, et, poiss, selle pärast tulevad sul väga tõsised pahandused. Konovalov käis meil sel sügisel koolis ikka väga mitu korda ja rääkis, kui halb asi on pankrot. Ta ajas lihtsalt segi punkroki ja pankroti. Muidugi saime kõik kõvasti naerda, aga see ajupesu koolis oli Konovalovi jaoks tavaline rada.»

Kui Postimees üleeile ettevõtja Jüri Mõisa käest Konovalovi kandideerimise puhul kommentaari küsis, vastas ta, et hoolimata minevikust tuleb jätta otsus pealinna uue volikogu liikmete puhul ikka tallinlastele. «Kui valik on suurem, siis kajastab see ka paremini tallinlaste tahet. Ja kui elame kagebešnikute linnas, siis on valik, kas siit linnast lahkuda või nendega koos olla,» leidis ta.

Talvik ütles, et teda hämmastab Mõisa küüniline pragmatism. «Sarnased tüübid, kes on olnud ideoloogilise vastuvõitluse osakonna spetsialistid, kes on käinud Eesti noorte ajusid pesemas, et need on nüüd tema valimisliidus?!» ütles ta. «Positiivne on aga see, et Mõisa lapsesuu näitab tänase Eesti poliitika küünilist pragmatismi. Paha on see, et kogu Savisaare ja Mõisa jant tõmbab maha valimisliitude mainet, kes püüavad selle korruptiivse parteipoliitika vastu välja astuda. Mind šokeerib sarnaste vendade väljatulek ja kandideerimine ning Mõisa ja Sõõrumaa arulage lahkus sellele alla kirjutada.»

Eilne Postimees kirjutas, kuidas nüüdne turvaärimees Konovalov on kaitsepolitsei teadaande peale ära trükitud Riigi Teatajas 2004. aastal Nõukogude Liidu luure- või vastuluureorganite teenistuses olnud isikute nimekirjas. Kaitsepolitsei avaldas Riigi Teataja Lisas kõigi nende inimeste nimed, kes on olnud KGB teenistuses või sellega koostööd teinud, kes seadust rikkudes ei andnud end enne 1996. aasta kevadet üles.

Savisaare valimisliidu nimekirjas üles astuv ja sama valimisliidu kodulehel kandidaadid.ee näo ja nimega pealinna volikokku pürgiva Konovalovi taust on lisaks KGBs olemisele värvikas. Näiteks osales ta ühes «seikluses», mil ärimees Meelis Lao läks 2004. aasta septembri varahommikul musta riietatud turvameeste saatel veel suletud Viru tänava McDonald’sisse ja viskas välja kõik töötajad.

Üks neist, kes kinnistu omanikuvõitluses Laoga õigust taga nõudmas käis, on nüüd Tallinna linnavolikokku pürgiv mees. «Läksime koos, kuna Meelis Lao – tunnen teda 25 aastat – pöördus meie poole,» selgitas Konovalov toona Õhtulehele.

Tagasi üles