Jaan Tõnissoni sünnitalu ehib lõpuks väärikas mälestuskivi

FOTO: Marko Saarm / Sakala

Vastvalminud mälestuskivi ehib lisaks asjakohasele tekstile Vabadusrist.

Pühapäeval avati Viljandimaal Mursi talus mälestuskivi, mis annab teada, et selles paigas nägi ilmavalgust Eesti ajaloo üks olulisemaid riigimehi, aga ka Postimehe pikaaegne omanik ja toimetaja Jaan Tõnisson.

Viljandi vallavanem Ene Saar märkis, et kivi avamisest räägiti juba pikka aega, mistõttu oli sellest kujunenud omamoodi auvõlg. «Nüüd, kus läheneb Eesti Vabariigi 100. aastapäev ja Jaan Tõnissoni 150. sünniaastapäev, oli viimane hetk võlg lunastada,» sedastas Saar.

Teiste seas võttis avatseremoonial sõna Mursi talu praegune perenaine Liina Kessa. Ta märkis, et hiljuti loodi mittetulundusühing, mille eesmärk on talu eluhoone ja ait renoveerida ning avada seal talumuuseum ja külastuskeskus.

Ehkki omanik sai tänavu muuseumi loomisel esimese tagasilöögi, kui otsustati Leaderi programmis tema ettevõtmist mitte toetada, lubas ta järgmisel aastal raha saamiseks uuele katsele minna. Seda, et talu väärib kordategemist ning avalikkusele ligipääsetavaks muutmist, näitab Kessa sõnul muu hulgas see, et uudistajad leiavad sinna tee juba praegu üpris sageli. «Naabrid juba mõtlesid vahepeal, et panevad oma väravale sildi, et see siin ei ole Tõnissoni sünnikodu, sest paljud läksid esialgu nende ukse taha,» naeris ta. 

Tagasi üles