Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Teie isiklik dinosauruste park. Uus arvutimäng!

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
  • ARKi maailma teeb omapäraseks ja ka harivaks tegevuspaik.
  • Mängus on praegu juba üle 150 loomaliigi, keda saab mängija ka taltsutada.
FOTO: Veiko Tamm

Dinosauruste vaimustus tabas meelelahutusmaailma Steven Spielbergi filmiga «Jurassic Park» ning järgnenud peaaegu veerandsajandi jooksul pole see väljasuremise märke ilmutanud. Eelmisel nädalal tehti mängijatele lahti värske arvutimäng «ARK: Survival Evolved», kus tuleb dinosauruste keskel ellu jääda.

Te ärkate kusagil rannaliival, kaltsud seljas ja varustuseks tühjad pihud. Ja tunnete peatselt, kuidas kiusama hakkavad nälg ja janu ja ebameeldiv kliima – kas liiga külm või kuum. Nii alustategi seda ainsat quest’i siin liivakastis – püüdu võimalikult kaua elus püsida.

Uskuge, algul see eriti kaua ei õnnestu! Kuid taaskehastudes ja oma olelusvõitlust jätkates kogute kogemuspunkte (exp) ning nende abil saavutate uusi tasemeid (level) ja koos sellega uusi oskusi, vastupidavuspunkte ning käsitöö (craft) retsepte. Algul on teil kivikirved ja -odad ning õlest või puidust hütid nagu laisematel põrsakestel, hiljem aga kivi ja metall, kuni päris megatippu jõudnutele avaneb ulmelise materjali TEK maailm.

Mis teeb ARKi maailma omapäraseks (ja ka harivaks!), on tegevuspaik. Millega täpselt on tegu, sellest pole mängu loojad senini teada andnud. Tundub, nagu oleks tegemist Maa ja tema elanikkonna tundmaõppimise virtuaallaboriga. Vihjab ju nimigi sellele: ellujäämise evolutsioon. Kuid siia suhteliselt suurde maailma on kogutud loomi läbi aastamiljonite. Leiame paleosoikumist üle 500 miljoni aasta vanusest varasest kambriumist trilobiite ja devonist ammoniite. Mesosoikum on oma dinodega loomulikult kõige laiemalt esindatud – juura ja kriit pakuvad meile kõikvõimalikke dinosaurusi nii rahumeelsete rohusööjate kui ka verejanuliste kiskjate seast. Te võite endale taltsutada Tyrannosaurus Rexi või temast veel kohutavamad kiskjad – Giganotosauruse ja Spinosauruse.

Siit mängust tuli lisa ka mu enda paleontoloogiateadmistele, sest Rex polnudki ajaloo suurim kiskja. Rexigagi polnud kokku sattudes pikka pidu, kuid mängus automaatsete tulirelvadega võis pisike lootus jääda. Giga seevastu hammustab teid ainsa ampsuga oma vaimu taas rannaliivale saatma.

Ka kainosoikumist on hulgim tuntud (ja tundmatuid) elukaid ette näidata, alates mammutitest ja karvastest ninasarvikutest koopakarude ja mõõkhambuliste tiigriteni välja. Mõningaid loomi leiame lausa kaasaegsete seast: koprad, saarmad jne.

Ka loomade mõistes on mäng tõeline 3D: saate kakelda ja taltsutada elukaid nii maalt, õhust kui ka vee alt. Näiteks on ajaloo suurim lendav olevus, pteranodonide hulka kuuluv Quetzal täiesti olemas. Veemaailmast leiame peale haide-raide ka ajaloo suurimad ja ohtlikumad veekiskjad: mosasauruse ning diplodookuse, kes kannab meil Nessie nime all tervet ujuvbaasi.

Enamikku – neist praegu juba üle 150 loomaliigi – saab mängija taltsutada kas lahingu- või koormaloomaks, materjalide kogumise kombainiks või lihtsalt nunnuks lemmikloomaks, kes teil õlal nurru lööb. Enamjaolt käib taltsutamine aktiivselt: uimastinooltega loom tuttu ja seejärel niikaua lemmiktoitu sisse anda, kuni poiss püsti ja valmis teid ustavalt teenima.

Mängus edasi jõudnutel läheb elu mugavamaks: saate oma baasi ehitatud voodisse maanduda ja kappidest varuvarustuse selga ajada. Kiiremaks liiklemiseks kaugete alade vahel on taltsutatud linnud (või wyvern’id) ning suuremateks ekspeditsioonideks on ehitatud mootorpaatidele mitmekorruselised ujuvbaasid, kus enamik vajalikke tööpinkegi peal.

Mängul on olemas ka PvP (Player vs Player, kus mängijad saavad üksteisega madistada ja ehitisi lõhkuda ning loomi tappa). Server mahutab kuni 70 mängijat ja seda saab lisaks ametlikele ka ise püsti panna (või hoopis üksikmänguna oma arvutis mängida). Mitteametlikes serverites (nagu meie kasutatav Eesti server Nestonia) saab administraator paljusid parameetreid peenhäälestada, näiteks materjalide saagikust, dinode raskusastet ja taltsutamisaega, öö pikkust jpm.

FOTO: Veiko Tamm
FOTO: Veiko Tamm
FOTO: Veiko Tamm
FOTO: Veiko Tamm

ARK: Survival Evolved

Mängu looja on vaid kolm aastat vana Studio Wildcard, kes tõi selle 2015. aasta juunis Steami beetatestimisse. Mäng sai kohe populaarseks ja on püsinud praeguse, 29. augustil toimunud ametliku lansseerimiseni pidevalt Steami esikümne seas ning müünud praeguseks ligi 10 miljonit eksemplari. Mängu arendatakse kogu aeg, iga kuu lisandub uusi loomi ja retsepte ning perioodiliselt antakse välja uusi kaarte. Lisaks leiab netist hulgim fännide loodud mode’e ja kaarte, millest nii mõnegi teevad Wildcardi mehed «ametlikuks», näiteks hiljuti lisandunud Ragnaroki kaart.

Nagu vastuseks meie omavahelisele kurtmisele, et ma nagu hakkan päris tippu jõudma ja enam suurt ei viitsi ette võtta, andis tiim just teada, et oktoobris saame täiesti uue ulmelise kaardi Aberration.

Mängu leiab Steampowered e-poest 59,99 euro eest või soodsamalt www.g2play.net 35 euro eest.

Tagasi üles