Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kambjalastest tehti tagaselja kandidaadid

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Tartumaa Kambja valla valimisnimekirjade registreerimisel selgus, et Keskerakonna valimisnimekirja oli sattunud hulk kodanikke, kes enda kandideerimisest midagi ei teadnud.

Kahtlased avaldused avastas pärast valimisi moodustatava Kambja valla valimiskomisjoni esimees Reet Kiuru. «Nägin Keskerakonna üle antud nimekirjades avaldust, kuhu oli kirjutatud kahe eri käekirjaga, ning avaldusele oli alla kirjutanud eakas härra, kes on ühest silmast pime ja minu teada pole võimeline selliseid avaldusi üldse täitma.»

Kiuru võttis seepeale avalduses kirjas olnud mehega ühendust. Telefonikõnes selguski, et ta ei tea enda kandideerimisest üldse mitte midagi. Jutt võltsitud avaldustest hakkas Ülenurme ja Kambja vallas (pärast ühinemist saab kahest vallast üks Kambja vald – toim) kulutulena levima.

Võltsitud avaldusi seostatakse Keskerakonna Tartumaa piirkonna juhi, riigikogu liikme Peeter Ernitsa värbamistööga, kes olevat rahvakoosolekul kogunud kohalikelt eakatelt kandideerimisavaldustele allkirju. Poliitik ise eitas avalduste võltsimist, öeldes, et iga allakirjutanu teadis, mis avaldusega tegu.

«Keskerakond esitas 5. septembril Kambja vallavolikogu valimisteks 22 nime. Neist üks tuli nimekirjast välja arvata seetõttu, et inimene pole selle piirkonna elanik, ning praeguseks on Keskerakonna nimekirjas alles 14 nime,» lisas Kiuru.

Ankeetide võltsimises süüdistatud Ernits asus ka ise rünnakule. Tema sõnul oli avalduste tühistamise taga Kambja valla valimiskomisjoni esimees, kes olevat selle nimel kihutustööd teinud.

«Rääkisin just nelja Kambja valla inimesega, kelle kandideerimisavaldus on tühistatud. Kaks neist tahaksid ka praegu kandideerida,» ütles Ernits eile pärastlõunal ning kinnitas, et kõik registreerimiseks üles antud kandidaadid täitsid avalduse ise ja panid ise ka allkirja. «Kui ankeedis on midagi valesti, siis tuleb pöörduda piirkonna esindaja ehk minu poole. Kiuru võttis ühendust kodanike endiga ning sellega ületas enda volitusi,» rääkis Ernits. «Ühel kandideerimise tühistamise avaldusel on ka allkirja võltsitud ning see on juba kriminaalkuritegu.»

Riigikogu liige lubas, et teeb Kambja valla valimiskomisjoni esimehe personaalküsimuses vabariigi valimiskomisjonile avalduse. Tema hinnangul pole oma ametiülesannetega korralikult hakkama saanud ka Tartumaa Alatskivi ja Elva valla valimiskomisjonid.

«Üks eakas ja terviseprobleemidega kimpus olev [Kambja] kodanik, kes oli samuti oma tahte vastaselt Keskerakonna kandideerimisnimekirja sattunud, palus mind, et ma tema avalduse tühistaksin. Teades tema kehva tervisliku seisundit, ei täitnud ta ka seda kandideerimisavaldust ise,» täpsustas Kiuru.

Kambja valimiskomisjoni esimehe sõnul olid need Keskerakonna kandideerimisavaldused, kus oli üles antud hulk Kambja valla eakaid kodanikke, eelnevalt ühe isiku täidetud. «Ma usun, et inimesed kirjutasid ise sinna alla, kuid selgelt oli näha, et terve selle paki, kus kirjas inimese nimi, isikukood ja elukoht, oli täitnud üks inimene. Käekirjast oli kohe aru saada,» lisas ta.

Eile õhtuks oli avalduse tagasi võtnud seitse inimest, kelle nimed olid Kambja valla valimiskomisjonile üles antud kandideerimaks Keskerakonna nimekirjas. Need, kes leiavad, et sattusid valimisnimekirja vastu tahtmist, saavad avaldused veel täna tagasi võtta. Selleks tuleb pöörduda Kambja valla valimiskomisjoni poole.

Lisalugu

Petunimekirja sattunu ei näinud avaldust lugedagi

Kambja elanik Silvia Zeigo ei jõudnud ära imestada, kui kuulis, et kandideerib kohalike omavalitsuste valimisel Keskerakonna nimekirjas vallavolikokku ja et tema kandideerimisavaldus on jõudnud registreerimiseks valimiskomisjoni.

«Ma mõtlesin, et püha jumal. Olen 82-aastane, kuhu ma enam kandideerin?» oli eakas naine hämmeldunud.

Zeigo meenutas, et oli mõnda aega tagasi Kambja eakate päevakeskuses koosviibimisel mingile paberile küll allkirja pannud.

«Me olime seal viiekesi. Kõik minuealised prouad. Ühtäkki pisteti paberid pihku, et me alla kirjutaksime,» rääkis ta. «Mul polnud prillegi kaasas, seega ma ei näinud lugedagi, mis seal kirjas oli. Minust aasta vanema Lilli Riivesi eest, kes ka sinna nimekirja sattus, pani allkirja keegi teine, sest ka tal polnud prille ja ta ise ei kirjutanud alla.»

Seda, kes eakatelt naistelt Kambjas allkirju kogus, ei julgenud Zeigo öelda. «Sellest tuleb muidu suur pahandus, kui ma selle nime välja ütlen,» sõnas ta.

Kui küsisin naiselt, kas kohal oli petuskeemiga seostatud Peeter Ernits, jäi ta vait ning sõnas hetke pärast, et ei kinnita seda ega lükka ümber.

Kohe, kui Silvia Zeigo kuulis, et on sattunud Keskerakonna kandideerimisnimekirja, palus ta end sealt maha võtta. «Avalduse rebisin kohe puruks, kui selle tagasi sain,» ütles ta. Tema andmeil on ka kõik naised, kes tol korral Kambja päevakeskuses tundmatule avaldusele allkirja panid, oma avaldused tagasi võtnud. Eili Arula

Tagasi üles