Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ainult kaks võimalust: krahh või triumf

Nädala nägu

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Taimar Peterkop | FOTO: Andrus Peegel

«Me pole kindlasti siin probleemile üle reageerinud.» Viimased nädal aega Eesti ID-kaardi turvaauku lappinud Riigi Infosüsteemide Ameti juht Taimar Peterkop teatab seda ajakirjanikule nii sügavalt silma vaadates, et hetkeks tekib tunne, nagu tahaks ta vestluskaaslast hüpnotiseerida.

Joonistan paberile kaks tulpa. Üks neist on võimas ja iseloomustab ID-kaardi skandaali tekitatud lainetust avalikkuses. Teine tulp on peaaegu nähtamatu ja kujutab tegeliku ohu suurust. Suuruse vahe on hiiglaslik. Sellest ka küsimus: milleks selline paanika?

«Ma olen neid asju Ameerikas oi kui põhjalikult õppinud,» ütleb kaitseministeeriumist võrsunud Peterkop. Ta ütleb, et võiks sel teemal pikalt rääkida, kuid toob kuuldavale ainult ühe lause: «See on avalik riskihaldus.»

Aga kuidas oli Peterkopi Stenbocki majas antud soovitusega e-valimised oktoobris ära jätta?

«Ma ei ole seda öelnud,» ütleb ta.

Rangelt võttes on Peterkopil muidugi õigus. Tema ütles kõigest: «Ei.» Ütles, vastates küsimusele, kas tema lubaks 750 000 problemaatilise kiibiga ID-kaarti e-valimistele. «Sellel ja e-valimiste ärajätmisel on oluline vahe,» ütleb Peterkop.

Kuid talle omistatud seisukoha tõttu on ta nüüd kistud poliitilisse sõnasõtta e-valimiste teemal.

«Ma ei taha olla osa sellest,» ütleb ta. «Mul on vaja oma tööd teha. Me jookseme siin ajaga võidu ja see probleem vajab väga tõhusat projektipõhist juhtimist.»

Aeg tiksub Eesti jaoks täis oktoobri lõpus, kui Eesti ID-kaardi turvariski avastanud tšehhi teadlaste töö avalikustatakse ja probleemi olemus kõigile kättesaadavaks saab. Aega juurde osta Eesti ei saa, sest teadustöö on juba eelretsenseeritud ja selle avaldamise kuupäev paika pandud.

Nüüd sõltub kõik meie IT-meeste taiplikkusest. Kaalul on ei midagi vähemat kui Eesti e-riigi tulevik. Kui kõik läheb väga valesti ja lahti suudetakse muukida kasvõi üks Eesti ID-kaart, tuleb seaduse järgi sulgeda kõik sellised kaardid. See tähendaks kogu e-riigile mulla peale kraapimist. Lauskatastroofi ennetades kõlaski sel nädalal peaministri soovitus soetada endale aegsasti mobiil-ID.

Praegune probleem on puhtalt Eesti mure. Probleemseid kiipe on maailmas toodetud miljard, kuid turvaauk sellel kiibil avaldub vaid koos Eesti ID-kaardil kasutatava tarkvaraga. Infosüsteemide amet peab nüüd leidma võimaluse sellest probleemist mööda minna. Teise tee ehitamine käib Tallinna Pärnu maantee vanas Vasara lukutehase majas praegu seitse päeva nädalas.

Me oleme töö tulemuse suhtes optimistlikud, ütleb Peterkop.

Aga kui Eesti-vaenulikud eriteenistused teie parimad koodikirjutajad ära röövivad?

«Siis kaotame töös umbes-kolm neli päeva, aga töö läheb edasi,» väidab ta.

Ta leiab, et Eestil on võimalus pöörata see probleem edulooks. «Mujal Euroopas pole IT-valdkonnas seesugust proovikivi olnud,» ütleb Peterkop.

Kõik oleneb inimestest. Sellepärast kutsus infosüsteemide amet appi Eesti parimad spetsialistid. Siit ka kiire otsus probleem ise avalikuks teha. «Seda uudist poleks me enam suutnud purgis hoida.»

Viimane nädal on endisele kaitseministeeriumi asekantslerile olnud tõeliselt sündmusterohke. Nädal tagasi sai Peterkop tütre isaks, ent puhkenud kriisi tõttu on saanud perega koos viibida loodetust tunduvalt vähem. On viimased seitse päeva teda muutnud?

«Ma joon nüüd kohvi, mida ma varem ei teinud,» ütleb ta. «Ja võtan magamistuppa mobiiltelefoni kaasa. Seda ma ka varem ei teinud.»

Tagasi üles