Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Eesti tahab Googleʼi ja Facebooki maksma panna

2
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Superministeerium | FOTO: Teet Malsroos/Õhtuleht

Eesti kui Euroopa Liidu eesistuja teeb sel nädalal Tallinnas kogunevatele ühenduse rahandus- ja majandusministrite nõukogule (ECOFIN) ettepaneku lõpetada suurte tehnoloogiahiidude, nagu Facebooki ja Googleʼi maksuvaba laiutamine ja ebaterve konkurentsi tekitamine siinsetel turgudel, selgub Postimehe käsutuses olevast eesistumise töödokumendist.

«Rahvusvaheliste maksueeskirjade lõhe tuleb kiiresti kõrvaldada, et tagada digimajanduses tegutsevate ettevõtete kasumi õiglane maksustamine,» seisab rahandusministeeriumi koostatud dokumendis, mis esitatakse 16. septembril seda teemat arutavale ECOFINi nõupidamisele.

Eesti mõistab kirjas hukka praeguse olukorra Euroopas, kus maksustamine on seotud vaid globaalsete digiettevõtete füüsilise tegevuskohaga – samas kui teenuseid pakuvad ja tulu teenivad nad kõigis Euroopa riikides. Need teenused on eelkõige bännerid ja videoreklaam, millega konkureeritakse näiteks Eesti internetireklaami pakkuvate ettevõtetega, kuid ettevõtte tulumaksu ei maksa need tehnoloogiahiiud Maarjamaal sentigi.

Ettepaneku sisu ongi see, et rahvusvahelised suurettevõtted ei peaks tulumaksu tasuma mitte selle järgi, kus nende kontorid füüsiliselt asuvad – Euroopas tavaliselt soodsa maksukeskkonnaga Iirimaal või Hollandis –, vaid selle järgi, kus nad tulu teenivad.

«Rahvusvahelised maksueeskirjad on iganenud ega suuda hakkama saada majanduse digiteerimisest tulenevate väljakutsetega,» tõdeb rahandusministeerium. «Digitaaläride piirideülesed tegevused on peitunud nende reeglite lõhedesse ja jäävad seetõttu maksustamata enamikus riikides, kus nende teenused on digitaalselt kättesaadavad ja toodavad tulu.»

Ettepaneku järgi võiks seega rahvusvahelises maksustamises võtta kasutusele virtuaalse püsiva tegevuskoha mõiste, mis annaks riigile õiguse maksustada ka neid ettevõtteid, mis füüsiliselt selles riigis ei asu.

Eesti leiab, et seetõttu naudivad globaalsed digiettevõtted üleüldist madalamat maksukoormust. Uute reeglite kehtestamisel tuleb muidugi vältida topeltmaksustamist. Ettepaneku järgi võiks teema jõuda ka arenenud riike koondava Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) lauale, et leida teemale üleilmne lahendus.

Euroopa rahandus- ja majandusministrid kohtuvad Tallinnas 15.-16. septembril.

Tagasi üles