Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Asjatundjad näevad vooruste kõrval juba puudusi

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Apple'i uued iPhone telefonid. Vasakul iPhone 8, keskel iPhone X ja paremal iPhone 8 pluss. | FOTO: Justin Sullivan / AFP / Scanpix

​Kolmapäeval esitletud Apple’i uute telefonide disain on küll väga ilus, kuid mitte kõik tehnikaeksperdid ja ajakirjanikud pole nende särast pimestatud.

«Ma usun, et Apple tegi oma uue telefoniga head tööd,» arvab väljaande The Verge ajakirjanik Paul Miller. Ta kirjeldab, et telefonil on väiksuse kohta suur ekraan ja ka tühjad ääred on kadunud, mis olevat väga hea.

Miller räägib, et tema praegusel iPhone 7-l on katkine ekraan ja aku hakkab vaikselt otsi andma, aga sellegipoolest ei kavatse ta osta uut iPhone Xi, mis maksab 999 dollarit. Kuigi ta soetab tavaliselt ühe uue telefoni aastas, arvab ta, et hoopis iPhone 8 oleks sobilik asendus tema praegusele telefonile, kui teenusepakkuja teeb talle hea pakkumise.

«Ma arvan, et ma pole lihtsalt seda sorti inimene, kellele iPhone X ehitati,» leiab ajakirjanik. Talle meeldib ta telefon ja ta kasutab seda palju, kuid usub, et pole nn telefoni inimene, nii nagu mõned on autoinimesed.

«Kui ma ostaksin auto, siis tahaksin leida masina, mis on väga töökindel ja mugav ning mõõduka kütusekuluga,» ütleb Miller. Ta küll oskab hinnata seda, et mõni auto sõidab kiirelt ja näeb uskumatult hea välja, kuid ei tunne seejuures tingimata vajadust ise sellise auto omanikuks saada.

Sama kehtib Milleri sõnul telefoni puhul. «Apple’i iPhone X võib olla telefonide Ferrari, kuid ma tahan endale lihtsalt Hondat,» ütleb mees.

Tehnoloogiaportaali Geenius peatoimetaja Hans Lõugas tõdeb, et uus iPhone X jättis talle üldiselt hea mulje ja pealtnäha tundub see olevat varasematest parem telefon. «Esitluse põhjal jättis hea tunde näotuvastus, mille suhtes olin enne väga skeptiline,» lausub ta, kuid märgib ära, et nii tundub talle puhtalt laval räägitud jutu järgi.

Lõugasele valmistab aga pettumust, et telefonist on kadunud sõrmejäljelugeja, mis tema sõnul peaks ühel tipptelefonil igal juhul olema, sest see on väga praktiline asi. «Isegi kui näotuvastus on superhea, ei asenda see sõrmejäljelugeja kadumist,» leiab ta.

Välimuse poolest tundub telefon Lõugasele väga ilus ja moodne ning on tema sõnul pigem uue põlvkonna telefon. Küsimusele, kas priske hinnasildi tõttu võib telefon jääda noortele kättesaamatuks, ütleb ta, et seadme hind on omaette teema.

«Kogu aeg on iPhone olnud [konkureerivatest seadmetest] natuke kallim, eriti need uuemad mudelid, aga millegipärast ostetakse neid ikka väga hästi,» räägib Geeniuse peatoimetaja, kuid tõdeb, et Eestis hakkab telefon tõenäoliselt maksma 1179 eurot ja kallim mudel koguni 1350 eurot.

iPhone 8-le Lõugas suurt edu ei ennustanud, pidades seda kohati läbikukkumiseks. Tehnoloogiaportaali juht toob välja, et sellel telefonil on küll mõni tehniline uuendus, kuid ta ei näe põhjust, miks peaks soodsama iPhone 7 asemel ostma iPhone 8, millel pole väga palju uut.

Meediaõppejõud ja kauaaegne ajakirjanik Priit Hõbemägi leiab, et iPhone 8 puhul pole tegelikult tegu telefoni, vaid väga võimsa arvuti ja ülimoodsa meediaseadmega. «Kindlasti on see telefon alguses hardcore-fännide mänguasi, aga üha enam on selline võimas arvuti kasutusel meediaprofessionaalide juures, kes suudavad vastavate äppide abil toota kõikvõimalikku meediasisu, seda toimetada ja internetis esitada,» märgib ta.

Seadmes kasutusel olev uus Face ID tehnoloogia avaldab ka Hõbemäele muljet ning ta pakub, et tõenäoliselt ei hooma veel keegi selle kasutusvõimalusi.

«Pidev jutt Home-nupu kaotamisest tundub friikide teemana ekraani ehituse üksikasjade üle, sest kasutajal pole vahet, kas nupp on füüsiline, virtuaalne või pole seda üldse,» arvab Hõbemägi ning lisab, et tõenäoliselt hakkab ka tema uut iPhone Xi kasutama ning seda kasvõi suurest uudishimust suurema töövõimekuse või edasiarendatud kaamerate vastu.

Hõbemägi usub, et kindlasti on ka iPhone 8 väga hea, kuid kui teha investeering iPhone’i ja kasutada seda nagu tema, siis võib 8 ja 8 plussi juba vahele jätta.

Apple Watch aga meediaõppejõule muljet ei avaldanud. «See kui toode langeb minu arvates Steve Jobsi (Apple’i kunagine legendaarne juht – toim) kõrgtehnoloogiliselt elegantse disaini reast üleüldse välja ja tundub nagu muude toodete vaene sugulane,» märgib ta.

Tagasi üles