Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Kes tahab saada Tallinna linnapeaks?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Sotside linnapeakandidaat Rainer Vakra lasteaia hoovis. | FOTO: Eero Vabamägi / Postimees

Täna õhtul, kolm päeva enne valimistulemuste selgumist kogunevad Kanal 2 stuudios otsustavaks vastasseisuks Tallinna linnapeakandidaadid, et rääkida suud puhtaks. Teravaid küsimusi esitavad neile Postimehe peatoimetaja Lauri Hussar ja «Radari» peatoimetaja Marii Karell. Et valijad kandidaatidest ja nende ideedest parema ülevaate saaksid, käis Postimees kaasas saate vaheklippide võtetel.

Esimene võttepäev: Michali strastvuite

«Ma olen terve päeva valmistunud ja valisin välja lihtsamad sõnad, et midagi valesti ei ütleks,» räägib Tallinna Kivimurru lasteaia direktor Olesja Tandorf, kes on end Reformierakonna linnapeakandidaadi Kristen Michali küllatuleku jaoks silmanähtavalt üles löönud.

Ega võttepaika saabunud Michalgi ole vähem pidulikes rõivastes – sümboolne rahva ja riigi kohtumine on ju ikka oluline sündmus, eriti kui kohal on kaamerad.

Samal ajal kui Michal harutab kaamerate ees lahti enda nägemust ühisest keeleruumist, aitavad direktor ja kasvatajad mõnel lapsel puhtamaid riideid selga panna. Kaamerate eest viiakse ära ka viimased laokile jäänud mängukannid.

Kui Michal mänguruumi siseneb, kostab kahe-kolmeaastaste kohkunud laste suust tagasihoidlikult: «Strastvuite!» Reformierakondlase kakskeelne tervitus jääb ka ainsaks korraks, kui tema huulilt venekeelseid sõnu tuleb. Mudilased põrnitsevad Michalit kahtlustavalt ning otsivad kasvatajalt tuge.

Laulu- ja tantsumängu ajal on ehk ringi rõõmsaim Kristen Michal ise, kes agaralt käsi kokku lööb ja seltskonda sulanduda üritab. Kõige õnnetum poiss, kes saatuse sunnil Michali kõrvale istuma satub, keeldub aga külalise poole vaatamastki.

Kristen Michal (keskel) Tallinna Kivimurru lasteaia põnnide keskel. Venekeelse lasteaia mudilased tervitasid meeriks pürgijat argliku strastvuitega. Kui läks ringmänguks, siis oli kõige agaram kaasalööja Kristen Michal ise. / Foto: Liis Treimann / Postimees

2. võttepäev: Oled sa ikka isamaaline mees?

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) Tallinna esinumbri Martin Helmega kohtume nende partei kontoris. Millegipärast meenub vestlust kuulates soomlaste film «Isamaaline mees», kus üliinimese verega Toivot veendi küsimusega «Oled sa ikka isamaaline mees?» oma tõekspidamisi muutma.

Jutuajamine Helmega läheb igatahes oodatult tuliseks. Äsja isaks saanud mehe silmad ekslevad eestluse säilimisest ja multikultivastasusest rääkides ringi, nagu otsiks ta vastuseid toa nurkadest ja lagedest.

Jutu, et erakond filmib teise nahavärviga inimesi, kommentaariks ütleb EKRE juhtliige, et ehk on tegemist meediaprojektiga, millest ta teadlik pole. «Siili peatus, Magistral, Kaja peatus, Akadeemia peatus,» loetleb Helme siiski kohti, kus võib Tallinnas endale pesa punuvaid tumedanahalisi inimesi kohata. «Kaubanduskeskused on ikka nende lemmikkohad,» lisab ta.

Vastuvõtt EKRE kontoris on igal juhul meeldiv ning erakonna värvidesse pakendatud lehmakommidki ühed maitsvamad, mida proovinud olen – mis siis, et Läti omad.

3. võttepäev: sotside näidissöömine

Sotsiaaldemokraadid said oma reklaamklipi stsenaariumi koostamisel vist inspiratsiooni «A-rühmas» kuulsaks saanud näitleja Mr. T Top Shopi reklaamidest. Näiliselt lasteaiadirektori, toitumisspetsialisti ja poliitiku rollis olevate sotside suust kõlavaid repliike «On ju hea supp Mr. T? On jah!» on üpris naljakas kuulata.

Ja see pole veel kõik! Võttepaigale saabudes teatab energiat täis linnapeakandidaat Rainer Vakra, et on vaja müüri lõhkuma minna. Kaamerad valmis. Võte! Vakra lükkab telliskividest laotud seina jõuga maha. Kas müür on praegu Tallinnas võimul olev partei? Või pealinna lasteaedade olukord? Äkki hoopis EKRE? Vahet pole – jõuline lüke igal juhul.

Kui Michal käis Lasnamäel vene lasteaias, siis Vakra külaskäik eesti lasteaeda on märksa pingevabam. Koopamehe instinkt – kui miski tundub võõras, siis on see ohtlik – ei saa lastes võitu. Vakra suudab enda kuulumist nende sekka arusaadavas keeles ja positiivse energiaga kiiresti tõestada. Lapsed ei lase end näidissöömisest häirida ning jalutavad rahulikult pidžaama väel kaamerate ees voodisse.

4. võttepäev: roheline inimlikkus

Nii nagu õigele rohelisele kohane, tuleb linnapeakandidaat Züleyxa Izmailova võttepaika bussiga. Kokkulepitud ajaks ta Lasnamäe tagumisse nurka aga ei jõua. Särasilmne poliitik tervitab saatemeeskonda juba kaugelt, kaabut tõstes, ja vabandab hingeldades: «Buss läks katki, siis tehti korda, kuid tõrkus taas.»

Roheliste linnapeakandidaat tahab näidata oma klipis liikumispuudega inimeste raskusi Tallinnas. Oma loo räägivad ratastoolis Helen ning käimistoega liikuv Janek. Need inimesed on avalikkuse eest varjul, me ei näe neid ja ei tea nende muredest, on roheliste sõnum. Seltskonnas on tunda kõrgenenud empaatiavõnkeid, mis pilvedeni tõusvate Lasnamäe tornmajade vahel võimenduvad.

Võttepaigal jalutades jääb aega ka Lasnamäed kaeda. Mulje on sümpaatne. Võõravõitu kultuuriruum ehk, kuid turvaline ja kindel. Palli mängivad poisid ja ringi jalutavad paarid loovad pigem väikelinna meenutava mulje, kesklinna müra jääb kaugele. Mõned bomšid võsa ääres lisavad linnaosale iseloomu – pole ilu ilma veata.

Aga Izmailova tõstatatud probleem on tõsine ja vajab tähelepanu. Statistika ütleb, et kümme protsenti inimestest on Eestis puudega. Üks kümnest.

5. võttepäev: IRLi korruptsioonitõrje

On aeg korruptsioonitõrjeks. Endise kaitsepolitsei peadirektori Raivo Aegiga kohtume Tallinna Linnatranspordi ASi õuel, et koos selle lasketiiru uudistama minna. Väidetavalt ei too lasketiir linna ühistranspordi eest vastutavale asutusele kaasa täiendavaid kulutusi. Kas tõesti?

Tõsiste nägudega sammume peaukse poole. Visiit maksumaksjate raha eest peetavasse asutusse lõppeb politseibrigaadi saabumisega. Kahtlustame, et kuna meid sisse ei lastud ning tervitati üsna tõredal toonil, kutsuti nad meid minema ajama.

Järgmiseks korruptsioonitõrje ohvriks on valitud linnale juba üle miljoni euro kahju tekitanud linnapood ehk lipo. «Nagu vanasti,» mõtlevad ühed heldinult, teised sarkastiliselt. Kuigi poe käive on koos kahjumiga aasta-aastalt kahanenud, pole see inimestest tühi. Poe ees peab Aeg kõne, miks pole sellisel asutusel turumajanduslikus ühiskonnas kohta. «Kolme aastaga on see maksma läinud üle miljoni euro,» kuulutab linnapeaks pürgija.

Poes sees ei jää aga muud üle kui tõdeda, et hinnad on tõesti madalad. Jäätis maksab 20 senti. Poodi kritiseerinud Raivo Aeg lahkub võttelt, kaasas tatrapakk. «Mulle väga maitseb tatrapuder,» ütleb ta.

6. võttepäev: jalgrattamees Taavi Aas

Ülikonda riietatud keskerakondlane Taavi Aas otsustab teha demonstratiivse jalgrattasõidu Viru väljakult Hobujaama peatuseni. Kuigi piduliku ülikonna ja kiivri koos kandmine võib tunduda mõnele vist totter, mõtlen siiski endamisi, miks küll Kadri Simsonil kiivrit peas ei ole?

Aasa tuules on ehk niivõrd turvaline tunne, et pole vajagi. George Sorosi järgi on enamik inimmõtte konstruktsioone ekslikud. Ei tea, kas eksin mina või Simson?

Aga visioon on Aasal paljulubav. Aastaks 2021 tahab ta Viru ringi ümber ehitada nii, et eelkõige oleks mugav liikuda jalakäijatel ja jalgratturitel. Mõte on hea, sest ausalt öeldes on päris hirmus Keskerakonna paarisrakendit autode vahel vuramas vaadata.

Palju projekt maksma läheb ja kas see ka liikluskorralduslikult mõeldav on, tekitab minus siiski küsimusi. Ma pole müüdud.

7. võttepäev: päästame kõik

Tegusa Tallinna ja Savisaare Valimisliidu linnapeakandidaadi nimi pole seni päris selge. Debatil osaleb Urmas Sõõrumaa, kuid vaheklippe tuleb filmima Olga Ivanova.

Kohtumist Olga Ivanovaga Sitsi tänava süstlavahetuspunktis ootan väga. Savisaare pundi selge plaan osa vene hääli endale napsata võibki neil õnnestuda. Tõeliselt maresjevlik ettevõtmine endistelt keskerakondlastelt. Ehk läheb neil paremini kui nõukogude sõjakangelasel, kes lahingus oma jalad kaotas.

«Ma olen narkomaane näinud küll. Kas teie tahate, et sellised kurjategijad teie koduhoovis käiks?» räägib Sitsi kortermaja elanik Ivanovale. Klipi peategelena võtab enda kanda justkui supernaise rolli, proovides korraga päästa nii narkomaane kui kortermaja elanikke.

Vene temperamendist küllastunud arutelu majaelanike ja Ivanova vahel meelitab ligi järjest enam kohalikke tädisid. Tuline vestlus paneb ennastki mõtlema. Kas on tõesti nii, nagu kohalikud räägivad, et jälle on loo tuumaks ühe ärimehe skeemitamine?

Kanal 2 valimisdebatti juhivad Postimehe peatoimetaja Lauri Hussar ja «Radari» peatoimetaja Marii Karell. / Foto: Kanal 2

Poliitsahver on valimiste eel igatahes täis kõikvõimalikke kandidaate. Jääb vaid küsimus, keda võtta, keda jätta? Mida tallinlased otsustavad, selgub pühapäeva õhtul.

Tagasi üles